Używanie pumeksu prowadzi do nadmiernego rogowacenia skóry

Szorowanie pumeksem skóry stóp powoduje nadmierne jej zgrubienie i stwardnienie co można usunąć właśnie szorowaniem najlepiej pumeksem co następnie powoduje pogłębienie się problemu i tak wlasnie człowiek wpada w błędne koło i staje się uzależniony... od notorycznego i ciągłego szorowania stóp co tylko na chwilę poprawia ich stan a później historia zaczyna się powtarzać...

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

16.09.2012 przez Szymuś - Inny: informatyk
potwierdzam

Powszechnie wiadomo, że cywilizowany człowiek mógłby również chodzić boso po buszu jak ludzie tam mieszkający. Naskórek na stopach podczas stałego ścierania się przystosuje się do tego. Pumeks symuluje takie warunki.

16.09.2012 przez Małgosia - Inny: szkolenia, doradztwo, coaching
potwierdzam

Stopy trzeba zmiękczać np maścią ochronną z witaminą A

17.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

niestety stary naskórek trzeba usuwać a do higieny stóp są odpowiednie kremy nawilżające czy to do stóp czy tylko samych pięt

19.09.2012 przez Dorota Ja - Inny: kosmetologia
potwierdzam

można potwierdzić że pumeks powoduje nadmierne rogowacenie skóry ALE trzeba dodać, że takiej skóry nie usuwamy już pumeksem tylko tarką o mniejszej ziarnistości i twardości bądź u kosmetyczki która robi to odpowiednio dobranymi kosmetykami. Jeśli złuszczanie skóry będziemy robić prawidłowo to możemy wyjść z tego błędnego koła i mieć piękne gładkie stopy.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Każdy uraz mechaniczny, tak jak obcieranie ubrania powoduje nadmierne rogowacenie, jest to naturalny sposób ochrony skóry przed uszkodzeniem.

źródła: Histologia W.Sawicki

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Przyczyną nadmiernego rogowacenia skóry jest głównie jej przesuszenie. Używając pumeksu nie usuwamy przyczyny a jedynie objaw. Skóra pozbawiona naskórka stara się go jak najszybciej odnowić i błędne koło się zamyka.

Źródło: Choroby skóry S.Jabłońska

1.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nie zgodzę się z opinią wyżej. Jeżeli ktoś nie ma problemów ze skórą pięt, a po prostu chce zmiękczyć pięty to pumeks zdzierając martwy naskórek ułatwia wnikanie kremów zmiękczających w głębsze warstwy skóry. Nie każdy kto stosuje pumeks ma przesuszoną skórę stóp.

27.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Nie zaleca sie stosowania pumeksu w walce z nadmiernie zrogowacialym naskorkiem stop. Moze to bowiem prowadzic to jeszcze wiekszego rogowacenia- skora broni sie przed scieraniem jej. Pomoga nam tutaj kremy zmiekczajace i nawilzajace z duza iloscia mocznika.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Wszystkie bodźce mechaniczne jak ścieranie naskórka pumeksem będą powodowały reakcje organizmu w postaci intensywniejszej produkcji naskórka który będzie rogowaciał. Jest to jeden z mechanizmów ochronnych naszego organizmu

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

ajłatwiejszym sposobem pozbycia się warstwy grubej, suchej skóry jest używanie pumeksu czy różnego rodzaju tarek to stóp. Usuwają martwą warstwę naskórka, masują dane miejsce i sprawiają, że skóra staje się gładka i czysta. Częste używanie pumeksu przeciwdziała ponownemu rogowaceniu i pomaga zapobiegać osadzaniu się różnych bakterii, dla których sucha, popękana, łuszcząca się skóra jest najlepszą pożywką.