Poziom cholesterolu powinien być jak najniższy

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

19.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Powinniśmy się starać utrzymać niski poziom cholesterolu jednak nie zbyt niski gdyż cholesterol bierze udział w procesach biochemicznych i jego niedobór nie jest korzystny dla organizmu

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Na cholesterol aktualnie w mediach jest zrzucane całe zło tego świata. W tej całej nagonce na obniżenie cholesterolu zapominamy, że jest on niezbędny w organizmie, min. to on zapewnia stabilność i sztywność błon komórkowych. Jeśli chodzi o poziom, to np. frakcja cholesterolu HDL powinna być wysoka, jej niski poziom zwiększa ryzyko chorób naczyniowych, jest to tzw. potocznie dobry cholesterol.

22.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Poziom LDL powinien być jak najniższy – przekroczenie jego normy jest zwykle zagrożeniem dla układu krążenia.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Ważne są również stężenia frakcji cholesterolu – LDL i HDL. U osoby zdrowej, u której nie występują dodatkowe czynniki ryzyka, np. w postaci palenia papierosów, nadwagi, spożywania dużych ilości tłuszczów zwierzęcych – za normę można przyjąć LDL na poziomie 130 mg/dl. Ale już u pacjentów po zawale, udarze, cierpiących na chorobę niedokrwienną serca powinien być znacznie niższy niż 100 mg/dl, natomiast u chorych na cukrzycę – nie przekraczać 70 mg/dl.

» HDL, zwany powszechnie dobrym cholesterolem, jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Zdrowi mężczyźni powinni go mieć więcej niż 40 mg/dl, a kobiety więcej niż 50 mg/dl. Ale już u osób cierpiących na schorzenia układu krążenia jego stężenie we krwi musi przekraczać 60 mg/dl. Im więcej, tym lepiej, ponieważ to HDL „wymiata” z krwi zły cholesterol. Zatem im jest go więcej, tym więcej złego cholesterolu zostanie unieszkodliwione. Tylko przy dużym stężeniu HDL tętnice zaopatrujące serce i mózg w krew i tlen będą działały niezawodnie.

3.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Cholesterol powinien być jak najniższy , ponieważ wysoki cholesterol grozi zawałem .

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Powinien być zawarty w granicach normy. Zabija nadmiar cholesterolu a nie jego obecność. Poziom frakcji HDl powinien przekraczać 50mg/dl natomiast frakcji LDL ( zwanej złym cholesterolem ) niższy niż 150mg/dl.

24.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

OBALAM. Sprawą cholesterolu zajmuję się od ponad 15-stu lat. Nieporozumień jest cała masa.

1. Jeśli cholesterol jest jakimś czynnikiem ryzyka, to 6-cio krotnie wyższym jest palenie papierosów, a wysoki poziom homocysteiny jest 40-sto krotnie wyższym, ale.. KTO bada homocysteinę? A jeśli już ktoś ją zbada to interpretacja wyniku jest prawie w każdym przypadku BŁĘDNA !

2. Poziom cholesterolu już w tej chwili NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA diagnostycznego, chyba , że przekracza 330mg/dl

3. Poziom cholesterolu nie ma ŻADNEGO ZNACZENIA , ponieważ nie wiemy ILE z tego krążącego cholesterolu odłoży się w tętnicach. Dlatego ilość osób, które miały zawał z wysokim cholesterolem i z niskim jest prawie taka sama.

4. Jeśli cholesterol jest przyczyną miażdżycy, to osoby z jego niskim poziomem nie powinny mieć zawałów, a mają. Wiele takich osób ma poziom niezwykle niski.

5. Norma 200. To jest KŁAMSTWO i najwyższej próby OSZUSTWO. Fizjologiczny poziom cholesterolu u mężczyzny to 250 do 260, a u kobiety 260 do 270. Ta norma została ustalona w korytarzu przez czterech lekarzy, Nie miała NIGDY żadnych podstaw naukowych. Długa to historia, ale... tak to niestety jest. Niewiele osób o tym wie. Było to w czasie tzw. Consensus Conference w 1984 w San Diego. Mary Enig (czołowy biochemik amerykański) stała przy nich, słysząc ich ustalenia, że ma być 200, ponieważ w tamtym czasie Kongres USA przeznaczył potężną kwotę na badania nad cholesterolem i jak powiedział stojący w tym korytarzu dr.Keys "jeśli będzie 250 to na kim będziemy mieli robić badania". Następnego dnia w USA już było ok 16 milionów ludzi "chorych" na cholesterol.

6. Cholesterol, odkłada się w tętnicach, ale tylko w pewnych konkretnych warunkach, a nie dlatego, że jest go dużo!

7. Obniżanie jego NATURALNEGO poziomi środkami farmakologicznymi jest błędem w sztuce lekarskiej.

8. U kobiet, z wiekiem poziom cholesterolu powinien WZRASTAĆ !

itd ... itd ... itd ........

Wyczerpująco zostało to wszystko opisane w książce : "Cholesterol - Naukowe kłamstwo" , wiem, bo jestem jej tłumaczem.

Od razu zaznaczam, zarabiam ok. 1 zł na każdej kopii, przez ostatnie 3 lata sprzedano do tej pory ok. 600 egzemplarzy, z pewnością stanę się bogaty ! :-) Jeśli następne dwa egzemplarze kupią np dwie osoby którym się zechce poczytać to forum.