Zooterapia jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepełnosprawnych dzieci .

Prawda czy mit ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

10.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Obalam, ponieważ ciężko powiedzieć, że jest to najskuteczniejsza metoda. Jest ona skuteczna, ale stanowi tylko uzupełnienie innych zajęć jakie powinno mieć dziecko niepełnosprawne. Zooterapia to metoda leczenia drogą oddziaływania na pacjenta poprzez obecność zwierzęcia. Każde zwierzę to istota żywa, delikatna, ciepła.Można ją dotykać, głaskać, przytulać, brać na ręce czy na kolana, a nawet całować. Łagodne dotykanie, głaskanie i masaż stymuluje wydzielanie endorfin, czyli naturalnych substancji przeciwbólowych.Pobudza także funkcje odpornościowe naszego organizmu i obniża poziom hormonów stresu – kortyzolu i noradrenaliny.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zooterapia jest to naturalna metoda leczenia poprzez dobroczynny dla człowieka kontakt ze zwierzętami. W zooterapi, tak jak w każdym innym leczeniu bardzo ważne znaczenie odgrywa dotyk. Zwierzęta powodują rozluźnienie, dostarczają wytchnienia, odpoczynku i oderwania się od myślenia o kłopotach i niepowodzeniach. Jednak ciężko powiedzieć czy akurat ta metoda jest najskuteczniejsza, to zależy również od rodzaju upośledzenia.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jest to metoda uzupełniająca, dodatkowa. Stanowi ważny element leczenia jako całości. Nie można oczekiwać że samą zooterapią uzyskamy lepszy efekt.