Daltoniści widzą tylko w czarno-białych barwach .

Jak widzą daltoniści ? Widzą w czarno białych kolorach a może nie potrafią odróżnić barwy czerwono-zielonej ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Sa rozne rodzaje daltonizmu, mozna nie rozpoznawac kolrow czerwonego, zielonego, zoltego, czy niebieskiego. Tak wiec z reguly chory widzi swiat w kolorach, tylko troche innych niz zdrowe osoby.

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Objawy daltonizmu mogą się różnić w zależności od postaci choroby. Zdarza się, że chory rozróżnia wiele kolorów i nie jest świadomy, że widzi je inaczej niż inni ludzie. Niekiedy człowiek widzi tylko kilka kolorów, podczas gdy zdrowi ludzi rozróżniają ich tysiące. W rzadkich przypadkach daltonista widzi tylko kolor czarny, biały i szary.

19.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Są różne odmiany daltonizmu, w których osoby nie rozróżniają jednej z barw. W bardzo skrajnych przypadkach nie daltoniści widzą czarno-biało.

19.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Daltonizm nie oznacza widzenia świata w czarno-białych barwach to bardziej złożona wada która u różnych osób będzie się różnie objawiała

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Daltonizm jest odmiana ślepoty barw, polegająca na nierozpoznawaniu barwy zielonej (lub myleniu jej z barwą czerwoną). Objawia się to dokładnie brakiem rozróżnienia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Percepcja jaskrawości nie zmienia się. Występuje za to brak rozróżnienia w percepcji składowych czerwonej i zielonej, co prowadzi do odbioru fioletu i morskiego jako ten sam kolor.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Daltonizm często mylnie nazywany jest ślepotą barw. Daltonizm to wada wzroku, polegająca na nierozpoznawaniu koloru zielonego lub myleniu go z barwą czerwoną. Objawia się przede wszystkim brakiem rozróżniania koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Nazwa „daltonizm” pochodzi od angielskiego chemika, Johna Daltona, który w 1794 roku na własnym przypadku opisał to zaburzenie widzenia. Daltonizm w większości przypadków jest chorobą dziedziczną. Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

26.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu wcale nie zawsze w czerni i bieli. Prawie wszyscy daltoniści widzą przynajmniej niektóre barwy. Monochromaci – dla których istnieje tylko czerń i biel – stanowią zaledwie około 0,005 proc. populacji. Daltonizm najczęściej jest wrodzony, rzadziej pojawia się na skutek uszkodzenia narządu wzroku. Nazwa wady pochodzi od XVIII-wiecznego angielskiego chemika Johna Daltona, który po raz pierwszy opisał tę chorobę, opierając się na własnych doświadczeniach.

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

Objawy daltonizmu: zaburzenie w postrzeganiu i rozróżnianiu poszczególnych barw, mylenie poszczególnych kolorów, dostrzeganie barw z różną intensywnością, problem z określeniem nazwy koloru.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Daltoniści nie posiadają czopków odpowiedzialnych za widzenie zieleni, dlatego, zamiast tego koloru i barwy czerwonej, widzą oni jedynie różne odcienie żółtego, natomiast kolor fioletowy jest dla nich niebieski.

Błąd w kodzie DNA sprawia, że czopki znajdujące się w oczach nie rozwijają się prawidłowo. Zdrowe oko posiada trzy rodzaje tych receptorów, a każdy z nich reaguje na fale świetlne o różnych długościach. Jedne rejestrują światło czerwone, czyli fale o długości około 700 nm, drugie światło zielone (fala długości 530 nm), a ostatnie światło niebieskie, za które odpowiadają najkrótsze fale - długości około 420 nm. Inne barwy widzimy, ponieważ do oka dociera wiele fal na raz i w różnych proporcjach. Na przykład jeśli zmieszamy ze sobą promieniowanie czerwone i niebieskie, otrzymamy kolor fioletowy. Tym sposobem można odtworzyć całą znaną nam paletę barw.

25.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
obalam

Daltonizm wbrew pozorom nie polega na tym iż chorzy widzą tylko kolor czarny oraz biały . Jest to swoistego rodzaju odmiana ślepoty barw, w której wskutek braku czopków reagujących na barwę zieloną, daltonista właśnie tej barwy nie potrafi rozpoznać. Chory nie rozróżnia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego, jednocześnie percepcja jaskrawości nie zmienia się. Daltoniści mogą prowadzić stosunkowo normalny tryb życia, np. prowadzić samochód lecz dla przykładu zamiast światła zielonego widzą białe, a zamiast światła pomarańczowego i czerwonego spostrzegają odmiany żółci.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

artykol i przestawienie jak widza daltonosci