Robiąc tatuaż można zarazić się wirusem HIV .

Podobno można zarazić się wirusem HIV jeśli salon nie jest sprawdzony a sprzęt jest niesterylny .

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Wirusem HIV mozna zarazic sie przez kontakt z zakazona krwia. Moze to nastapic w trakcie robienia tatuazu jesli tatuazysta nie przestrzega zasad higieny (nie sterylizuje narzedzi wielokrotnego uzytku).

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Tatuaże, a także piercing, wykonywane przy użyciu niesterylnego sprzętu również mogą przyczyniać się do przenoszenia zakażeń HIV.

19.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Tak, jeśli tatuaż nie jest wykonywany sterylnym sprzętem (wcześniej mógł być używany do wykonywania tatuażu osobie chorej na AIDS).

19.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Tak, ponieważ robiąc tatuaż narusza się skórę. Dlatego lepiej nie oszczędzać i do zrobienia tatuażu wybrać renomowane studio dbające o sterylność.

19.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Igły do tatuażu mogą być źródłem zakażenia wirusem HIV

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeśli igła nie została wysterylizowana istnieje taka możliwość, ponieważ wirus HIV przenosi się min. po przez kontakt z zakażoną krwią.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Tatuaż niesie za sobą zagrożenie, bowiem powstaje on na skutek ingerencji ciała obcego w strukturę skóry. Może zatem przenieść wirusy i bakterie i wywołać zapalenie wątroby, wirus HIV czy AIDS.

26.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Dlatego jeżeli chcemy takowy wykonać należy udać się do sprawdzonego, działającego długo i zazwyczaj nietaniego salonu oferującego takie usługi. Wtedy mamy pewność, że używany sprzęt jest sterylny.

Warto też przy pierwszej wizycie poprosić o przedstawienie dokumentacji z sanepidu o dopuszczenie do działalności itp. (klient ma do tego prawo!) jeżeli pracownik nie chce nam okazać żądanych dokumentów to radzę uciekać gdzie pieprz rośnie :P

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Z raportu Krajowego Centrum ds. AIDS, zarażenie może dotyczyć osoby, której nawet przez myśl by nie przeszło, że może stać się nosicielem wirusa HIV, gdyż do 75% infekcji dochodzi najprawdopodobniej w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny w salonach kosmetycznych, salonach tatuażu czy też w gabinetach stomatologicznych. Nagminnie zdarza się, że w takich placówkach używa się tych samych narzędzi do obsługi kilku klientów, nie sterylizując ich w międzyczasie

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

oczywiscie igły do tatuażu mają kontakt z krwią jeśli więc nie są sterylne mozna się zarazić HIV

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Przy niezachowaniu właściwych norm można się w ten sposób zarazić.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Przy wykonywaniu tatuażu istnieje ryzyko:

zakażenia się wirusem HIV oraz AIDS. Chorobą tą zarazić można się przez krem lub płyn mózgowo-rdzeniowy. Jeżeli sprzęt, którym wykonwany jest tatuaż nie zostaną należycie oczyszczone, i pozostanie na nich krew, która jest zakażona, dojść może do zakażenia kolejnego klienta. Ryzyko zmniejsza się, jeśli tatuażysta wykorzystuje do wykonania tatuażu jednorazowej igły,