Częste palenie marihuany zwiększa możliwość zachorowania na schizofrenię .

Zwłaszcza u osób , które miały w rodzinie przypadki chorych na to zaburzenie .

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Niejasny jest związek nadużywania marihuany z zachorowaniem na schizofrenię. Nie do końca wiadomo, czy zwiększa ona ryzyko tej choroby, czy jest tylko mechanizmem spustowym u osób, które wykazują już predyspozycje do zaburzeń z grupy schizofrenii.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zdaniem badaczy, wskazuje to, że częste palenie marihuany może przyczyniać się do wystąpienia objawów schizofrenii, zwłaszcza u osób z wrodzonym ryzykiem tego poważnego schorzenia psychicznego.

Naukowcy z Zucker Hillside Hospital w Glen Oaks w Nowym Jorku doszli do takich wniosków po przebadaniu mózgów grupy dorastających chłopców za pomocą nowoczesnej techniki – tzw. tensora dyfuzji (DTI). Dzięki niej można śledzić ruch cząsteczek wody w mózgu, co pozwala wykryć mikroskopijne nieprawidłowości.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Częste palenie marichuany powoduje powstawanie zmiań w mózgu podobnych do tych w schizofrenii oraz obniża wiek wystąpienia schizofrenii u osób z predyspozycjami genetycznymi.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Palacze marihuany są przeciętnie o 40% bardziej narażeni na schizofrenię niż ci, którzy nie zażywają tego narkotyku – mówi Wirtualnej Polsce dr Stanley Zammit. Nie zbadano jeszcze czy przyczyną zaburzeń psychicznych jest sam narkotyk czy też inne cechy występujące u chorych . Brytyjscy psychiatrzy badają tą kwestię.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadzili badania na myszach, dzieki którym potwierdzili postawioną tezę - palenie marihuany powoduje takie same objawy, jak objawy choroby psychicznej - schizofrenii. To ostrzeżenie dla amatorów tej używki.