Medytacja powoduje zwiększenie objętości istoty szarej w mózgu

medytacja powoduje zmiany w mózgu ? prawda czy mit ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zostały przeprowadzone badania na ten temat. Ekipa badaczy amerykańskich i niemieckich zaobserwowała zmiany neurologiczne u 16 osób cieszących się dobrym zdrowiem, których średnia wieku wynosiła 38 lat. Uczestnicy tego badania uczestniczyli bowiem w programie redukcji stresu, który był oparty na medytacji w pełnej świadomości i który trwał w sumie 8 tygodni. Analiza uzyskanych obrazów z rezonansu magnetycznego pozwoliła zaobserwować wzrost gęstości istoty szarej w okolicach hipokampu, który jest swoistą siedzibą kontroli procesów uczenia się i zapamiętywania, u uczestników z grupy medytującej.

19.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Medytacja poprawia koncentracje i może zwiększać objętość mózgu ale zastanawiające jest to że u mnichów którzy oddają się często medytacji spowodowała ona zmniejszenie objętości mózgu

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dr Sara Lazar z Harwardzkiej Szkoły Medycznej namówiła do badań 20 medytujących Amerykanów (każdy z nich „wyciszał się” od co najmniej 9 lat, trzech było nauczycielami jogi). Grupę porównawczą stanowiło 15 osób, które nigdy nie próbowały medytować. Wszyscy uczestnicy eksperymentu przeleżeli spokojnie w laboratorium kilkanaście minut, a w tym czasie za pomocą rezonansu magnetycznego skanowano ich mózgi. Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że kora mózgowa osób medytujących jest wyraźnie grubsza. Różnice dotyczyły trzech rejonów mózgu odpowiedzialnych m.in. za podejmowanie decyzji, zdolność koncentracji i krótkotrwałą pamięć. To właśnie te rejony mózgu podlegają szczególnym zmianom wraz z upływem czasu – w miarę jak się starzejemy, kora staje się coraz cieńsza i m.in. dlatego zapominamy, co zrobiliśmy z kluczami do mieszkania. Okazuje się, że medytacja jest w stanie temu zapobiec.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Chociaż MM jest coraz częściej stosowana w praktyce klinicznej, niewiele wiadomo było o jej podłożu neurobiologicznym. Jednakże istnieje coraz więcej dowodów na to, że układy nerwowe są sieciami zdolnymi do modyfikacji i nawet w dorosłym mózgu odpowiedni trening może wywołać określone zmiany, także anatomiczne. Zdobywanie abstrakcyjnych informacji, nabywanie sprawności ruchowych i intelektualnych, a nawet aerobik, powodują zwiększenie objętości istoty szarej (czyli liczby neuronów lub ich wypustek) w określonych obszarach mózgu, a taki wzrost istoty szarej odpowiada poprawie funkcjonowania danego obszaru.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Badania anukowe wykazały zwiększenie objętości hipokampa ( bardziej wyraźnie z lewej strony ). Wykazano też zwiększenie istoty szarej w prawej korze czołowo-oczodołowej, prawym wzgórzu, lewym dolnym zakręcie skroniowym. Wykazano też większe pobruzdowanie powieszchni mózgu.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22815233

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22393318

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22814662

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184843/

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

wszystko o medytacji