E-papierosy są mniej szkodliwe niż zwyczajne papierosy

Zwolennicy e-papierosów mówią że są one mniej szkodliwe i nie powodują raka niż zwykłe papierosy . A Wy jak sądzicie ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Informacja, jakoby były one bezpieczne, nieszkodliwe, korzystne dla zdrowia albo „pomagały rzucić palenie” jest bezpodstawna, gdyż nie przeprowadzono dotąd odpowiednich badań.

19.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

e papieros zawiera mniej związków smolistych niż zwykły papieros dlatego jest zdrowszy, ale nie zdrowy

20.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

E-papierosy nie zawierają substancji smolistych dlatego są mniej szkodliwe od normalnych papierosów.

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, ponieważ nie zawierają substancji smolistych, natomiast nie można powiedzieć czy są ogólnie bezpieczne. Jest to w miarę nowy produkt i trwają aktualnie badania w wielu krajach.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

W badaniach uczestniczyło 8 osób, które nigdy nie paliły oraz 24 palaczy. Spośród tych ostatnich u 11 płuca funkcjonowały normalnie, natomiast 13 chorowało na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Każdy z badanych "palił" elektronicznego papierosa przez 10 minut. Następnie byli poddawani pomiarom określającym stan ich dróg oddechowych - między innymi spirometrii.

Jak się okazało, u wszystkich osób narażonych na opary nikotyny natychmiast zwiększały się opory w drogach oddechowych - efekt ten utrzymywał się przez 10 minut. U osób, które nie paliły nigdy opory rosły o 186-206 proc., zaś palaczy z normalnymi wynikami badań spirometrycznych - o 176 do 220 proc. Najsłabiej reagowali chorzy na astmę i COPD- wydawało się, że nikotyna nie działa na ich drogi oddechowe.

Kierująca badaniami profesor Christina Gratziou zaznacza, że zagadnienie wymaga dalszych badań i zaleca, by rzucając palenie korzystać raczej ze sposobów, których skuteczność zweryfikowano klinicznie

28.11.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Uzależniają ale nie zawierają substancji smolistych-rakotwórczych.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Z calą pewnością można tak powiedzieć.

Przede wszystkim osoby palące mogą przeżucić się na e papierosa. Na początku używaja wkładów z nikotyną, z czasem skutecznie można zejsć ze stężenia zawartej w niej nikotyny. Sam nawyk papierosa nie jest powstrzymywany dlatego zmiejszanie dawki jest łatwe.

Po krótkim czasie osoby takie kupują wkład bez zawartości nikotyny, w którym nie ma substancji szkodliwych więc oczywistym jest fakt że takowe nie szkodzą. Sama psychologiczna potrzeba palenia nie jest powstrzymywania co ułatwia przyzwyczajenie organizmu do braku nikotyny. Wielu z moich znajomych wyszło dzieki temu z nałogu.

http://mild.pl/

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

E-papieros nie wytwarza dymu, więc nie łykasz tych tysięcy substancji wszelkiego typu, z których co najmniej kilka jest rakotwórczych. Ponadto zaspokaja głód nikotynowy, więc łatwiej przy jego pomocy całkowicie rzucić palenie. Dodatkowo przestajesz kaszleć i odzyskujesz kondycję, poprawia się także węch i smak, które podczas tradycyjnego palenia są w zdecydowanym odwrocie.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

tak gdyż e papieros zawiera tylko nikotynę. Nie zawiera innych subt. toksycznych. Nie powoduje też biernego palenia