Kryształ ałunu ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne

Czy rzeczywiście ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia, poparzenia słoneczne i ukąszenia owadów, zmniejsza potliwość

Próby weryfikacji mitu (12)

17.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

tak ałun ma takie działanie oprócz tego działa jeszcze np tamując małe krwawienia (przy goleniu powstające), nie zostawia jako antyperspirant śladów na ubraniu, zmiękczają wodę

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

łun potasowy to naturalny kryształ, któremu przypisywane są właściwości łagodzące i bakteriobójcze. Właśnie z tych względów stosowany jest na skórę po depilacji, goleniu. Ma także właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające. Zapobiega powstawaniu podrażnień. Ponadto ałun potasowy wykorzystywany jest jako antyperspirant, a także jako dezodorant do stóp, bowiem hamuje proliferację bakterii skórnych, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu. Zalecany jest także w przypadku poparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, skaleczeń czy też trądziku młodzieńczego.

20.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Działa przeciwbakteryjnie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8783521

jest używany jako adjuwant w szczepionkach: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC97997/

używany do hamowania krwotoków: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3674728

dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnym używany jest jako dezodorant, gdyż eliminuje bakterie odpowiadające za tworzenie się odoru, nie jest antyperspirantem dlatego jest zdrowszy i nie pozostawia przebarwień

powstrzymuje małe krwawienia dzięki swojemu działaniu absorpcyjnemu, jest też używany do leczenia hemoroidów

używany również do zapobiegania chorobom j ustnej jako roztwór do płukania jamy ustnej

w przemyśle jest używany do zmiękczania wody

używany w fryzjerstwie do utrzymywania fryzury,

może być użyty w kulinarii jako proszek do pieczenia,

roztwory ałunu są używane do zwiększania ognioodporności drewna, papieru, tkanin, używany jest również w gaśnicach

23.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Ałun potasowy to naturalny kryształ, który ma silne działanie bakteriobójcze i łagodzące podrażnienia skóry. Właśnie z tego powodu można z powodzeniem stosować go po depilacji. Działa również przeciwzapalnie, antyseptycznie i ściągająco. Dlatego stosuje się go w przypadku skaleczeń, ukąszeń owadów czy poparzeń słonecznych.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Główną zaletą ałunu jest działanie bakteriobójcze, z tego też względu ałun wykorzystywany jest współcześnie przede wszystkim, jako naturalna alternatywa dla syntetycznych dezodorantów i antyperspirantów. Jego zastosowanie zatrzymuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu przy jednoczesnym, lekkim zwężeniu ujść gruczołów potowych, co powoduje mniejszą produkcję potu, bez nieprzyjemnych skutków ubocznych jak to ma czasem miejsce w przypadku klasycznych antyperspirantów. Dzięki swemu działaniu bakteriobójczemu, jest bardzo skuteczny w walce z wypryskami i aftami. Pomaga również usunąć symptomy opryszczki wargowej. Ałun ze względu na swoje właściwości tamowania krwi sprawdza się jako element codziennej toalety panów, występuje często również jako jeden ze składników wód po goleniu i wód do twarzy.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Zmniejsza potliwość, działa ściągająco i przeciwzapalnie, łagodzi ukąszenia

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

♦ właściwości dezynfekujące i antybakteryjne; w naturalny sposób zapobiega powstawaniu i namnażaniu się bakterii, powodujących brzydki zapach potu (wytwarza otoczenie, w którym bakterie i mikroorganizmy nie mogą się rozmnażać)

-łagodzi podrażnienia skóry, dlatego polecany również przy skaleczeniach (natychmiast tamuje krew), po goleniu, depilacji (zapobiega pojawianiu się czerwonych krostek), w przypadku poparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, trądzika, wyprysków, opryszczki wargowej- właściwości ściągające, zabliźniające

27.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Alun faktycznie jest Jest bardzo dobrym 'lekarstwem' na drobne zaciecia po goleniu, czy jako dezodorant. Zawdziecza to swojemu dzialaniu antybakteryjnemu i sciagajacemu.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Ma działanie łagodzącego przeciwzapalne i ściągające i antyseptyczne. Zaleca się go przy poparzeniach słonecznych i ukąszeń komarów

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Ałun potasowy to naturalny kryształ, któremu przypisywane są właściwości łagodzące i bakteriobójcze. Właśnie z tych względów stosowany jest na skórę po depilacji, goleniu. Ma także właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające. Zapobiega powstawaniu podrażnień. Ponadto ałun potasowy wykorzystywany jest jako antyperspirant, a także jako dezodorant do stóp, bowiem hamuje proliferację bakterii skórnych, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu. Zalecany jest także w przypadku poparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, skaleczeń czy też trądziku młodzieńczego.

15.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Bakteriobójcze działanie ałunu przyspiesza gojenie ran, łagodzi oparzenia i redukuje skutki pocenia. Nie stwierdzono szkodliwego działania ałunu na organizm człowieka.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Ałun stosowany jest w bardzo wielu przypadkach i w wielu formach. Wykorzystujemy go w celu zmniejszenia podrażnień, hamowania rozwoju bakterii, gdy chcemy ściągnąć skórę i wielu innych przypadkach

9.06.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Ałun potasowy (ałun, ałun glinowo-potasowy; z łac. Alunit (alumen) lub franc. alun = ałun) – to nazwa zwyczajowa dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego, występującego naturalnie jako minerał. W farmacji stosowane są również pod nazwą: Aluminium Kalium sulfuricum, Alumen, Aluminii Kalii sulfas. 

Ałun jest stosowany przede wszystkim do hamowania drobnych krwawień (np. podczas golenia) stąd popularna nazwa "kamyk po goleniu". Dzisiaj jest używany pzrede wszyskim do uzdatniania wody pitnej, garbowania skór oraz barwieniu i impregnacji tkanin. Jeżeli chodzi o właściwości farmakologiczne to rzeczywiscie wykazuje dzialanie ściągające i antyseptyczne (przeciwbakteryjne) jak też zmniejsza potliwość.  "Cudowne działanie na wszystko" to jednak nie jest, ałun może działać na skórę słabo drażniąco. 

Patrz też:

http://webmineral.com/data/Alum-%28K%29.shtml

http://www.mindat.org/show.php?id=3267

http://spec.pl/uroda/pielegnacja/oferta-10-w-1-czyli-do-czego-mozemy-uzyc-krysztalu-alunu