W zaawansowanej ciąży nie można spać na plecach

Spanie na plecach może powodować ucisk na żyłę główną dolną co może zagrażać życiu matki. Prawda to?

Próby weryfikacji mitu (9)

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Jest to prawda tak jak powstawanie żylaków w tym czasie

17.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Dokładnie naciska na żyłę główna dolna

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Faktycznie może dojść do ucisku, dlatego nawet w przypadku przenoszenia ciężarnej przez ratowników, należy ją położyć z lekkim przeniesieniem środka ciężkości na stronę prawą

19.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Leżąc na prawym boku lub na plecach można doprowadzić do ucisku żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa, zmniejszając dopływ krwi do serca. Krew zostaje w dolnej części ciała stopy, nogi, miednica). To z kolei zmniejsza rzut serca i ilość krwi dopływającej do narządów (także mózgu i macicy). Może to spowodować omdlenie, a w dalszym etapie także słabsze dotlenienie płodu

22.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Po przekroczeniu piątego miesiąca ciąży (po 20. tygodniu) należy unikać leżenia płasko, na plecach (na wznak). W tej pozycji ciężka macica uciska żyłę główną, którą krew wraca do serca, co z kolei zmniejsza ilość krwi dopływającej do płodu.

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Szczególnie niekorzystne jest spanie na plecach lub na brzuchu. Ciężarne, które śpią na plecach mogą doświadczać bólu pleców, problemów z oddychaniem lub trawieniem, hemoroidów, niskiego ciśnienia krwi oraz spadku krążenia do serca i dziecka.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ciężar płodu w 2 i 3 cim trymestrze może zamknąć światło żyły głównej dolnej i spowodować spadek powrotu krwi żylnej do prawego serca i w konsekwencji zmniejszenie rzutu serca.

Macica przyciska żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśni lędźwiowych. Jest to szczególnie niebezpieczne w pozycji leżącej na prawym boku gdyż powoduje gwałtowny spadek powrotu żylnego, co może wywołać przy wstawaniu zasłabnięcie spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego. Leżenie na lewym boku dla kobiet w ciąży jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Spanie na plecach w zaawansowanej ciazy moze powodowac bol plecow, problemy z trawieniem i oddychaniem, hemoroify, spadek cisnienia, i zabrzenia krazenia krwi. Najlepsza pozycja do spania jest spanie na boku.

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
potwierdzam

spanie na plecacch moze powodowac dusznosci i inne dolegliwosci ktore zagrazaja matce i dziecku wiec zalecane jest spanie na lewym boku aby było lepsze krązenie krwi.

14.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

To prawda. To znaczy spać można, ale zagraża to matce i dziecku. Pięknie napisali: Pani Doktor Ksepko i Pan Doktor Musiał.

„Leżąc na prawym boku lub na plecach można doprowadzić do ucisku żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa, zmniejszając dopływ krwi do serca. Krew zostaje w dolnej części ciała stopy, nogi, miednica). To z kolei zmniejsza rzut serca i ilość krwi dopływającej do narządów (także mózgu i macicy). Może to spowodować omdlenie, a w dalszym etapie także słabsze dotlenienie płodu”.

Źródło: Ginekologia. Tom 1-4. J. S. Berek, E. Novak. Medipage. Warszawa 2008. ISBN: 978-83-89769-46-6.