W ciąży lepiej unikać serów pleśniowych

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

''Sery pleśniowe, są zakazane w ciąży, ponieważ mogą zawierać listeria monocytogenes – bakterię, która wywołuję taką chorobę jak listerioza. Listerioza powoduje zakłócenia w prawidłowym rozwoju dziecka, a dokładnie zakłócenia rozwoju układu nerwowego. Choroba ta może nawet prowadzić do poronienia. Bakteria ją wywołująca występuje w mleku niepasteryzowanym, z którego produkowana jest większość serów pleśniowych. W Polsce często robi się sery zarówno z mleka pasteryzowanego, jak i niepasteryzowanego (oscypki), ale bez sensu jest kusić los. Nawet jeśli tylko jeden na trzysta kawałków tego sera jest zakażony, zawsze może trafić akurat na nas''

18.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
potwierdzam

ani pleśniowych nie wolno ani typu gorgonzola ani camembert. powód wspomniany wcześniej - listerioza

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Ten zakaz dotyczy tylko i wylacznie serow plesniowych zrobionych z surowego mleka, prawie ze 'prosto od krowy'. Tylko w takim mleku moga rozwinac sie bakterie niebezpieczne dla kobniety w ciazy. W Polsce jest zakaz sprzedawania serow z takiego mleka (mleko jest odpowiednio przetwarzane, gotowane, np UHT itd) , wiec mozna jest sery plesniowe takze w ciazy.

26.11.2012 przez Konrad Babij - Student: Biotechnolog
potwierdzam

Uważam, iż równie ważną sprawą co zagrożenie mikrobiologiczne, jest obecność w serach, szczególnie pleśniowych, amin biogennych, powstających w wyniku dekarboksylacji enzymatycznej. Ich spożywanie może mieć toksyczny efekt. Mogą one wchodzić również w reakcje z azotanami, tworząc kancerogenne nitrozoaminy.

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Do tej listy dodaj też: ser feta, camembert i produkty z niepasteryzowanego mleka, np. oscypki. W ciąży odstaw je na jakiś czas, bo mogą w nich być bakterie z rodzaju listeria. Kobiety spodziewające się dziecka są około 20 razy bardziej podatne na listeriozę niż pozostali dorośli. Choroba może być przeniesiona do płodu przez łożysko, nawet jeśli u matki nie ma żadnych jej objawów, i prowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia lub powikłań zdrowotnych u maleństwa.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Sery pleśniowe typu camembert, brie czy rokpol mogą zawierać bakterie zwane Listeria. Dla dorosłego zdrowego człowieka nie są one specjalnie groźne, powodują tylko objawy podobne do grypy lub nieżytu żołądka. Mogą jednak być przyczyną poronienia lub obumarcia płodu.

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Prawda. W czasie ciąży niektóre produkty żywnościowe są niewskazane. Powinnaś zrezygnować z serów pleśniowych, np. Brie, Camembert Roqueforta, queso blanco, queso fresco i Paneli, chyba, że na opakowaniu napisano "wyprodukowano z pasteryzowanego mleka". Lepiej nie jeść też gotowych pasztetów i sałatek oraz nie pasteryzowanego mleka. Potrawy te bywają źródłem listerii - bakterii chorobotwórczej, która zagraża zdrowiu dziecka w życiu płodowym.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Sery pleśniowe mogą być niezdrowe gdyż może się w nich rozwijać bakteria Listeria monocytogenes niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży. Dlatego też odradza się jedzenia serów miękkich np. sery meksykańskie, sery tupu Camambert (są to sery pleśniowe Camambert grzyby Penicillium candiudum oraz Geotrichum candidum kobietom ciężarnym.

Silk, B.J., Date, K.A., Jackson, K.A., i wsp.

Clinical Infectious Diseases 2012; 54:396-404

Tam, C., Erebara, A., Einarson, A. Canadian Family Physician 2010; 56: 341-343

Jackson, K.A., Iwamoto, M., Swerdlow, D.: Epidemiology and Infection 2010;138:1503-1509

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
potwierdzam

tak w ciąży jak i w czasie karmienia piersia nie powinno sie ich jesc poniewaz zawieraja trującą plesn szkodliwa dla naszych organizmó nie powinno sie takze z nimi przesadzac na codzin bo nie sa zdrowe.

26.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

W ciąży odstaw je na jakiś czas, bo mogą w nich być bakterie z rodzaju listeria. Kobiety spodziewające się dziecka są około 20 razy bardziej podatne na listeriozę niż pozostali dorośli. Choroba może być przeniesiona do płodu przez łożysko, nawet jeśli u matki nie ma żadnych jej objawów, i prowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia lub powikłań zdrowotnych u dziecka.

24.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Jakichkolwiek pleśni należy unikać, bez względu na to czy są na serze czy nie.