W ciąży lepiej Nie grzebać w ziemi bez rękawiczek

prawda czy fałsz

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

17.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
potwierdzam

Tak, poniewaz moze dojsc do zarazenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii ktory potrafi wystepowac w kocich odchodach. Zarazenie nim moze wywolac toksoplazmoze i uszkodzic plod.

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

oczywiście że jest to faktem bo toksoplazmozą można się zarazić nie zachowując zasad bezpieczeństwa w ciąży a ta zasada jest jedną z nich

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Prawda. Bez rękawiczek jest to niewskazane. Bo w ten sposób również można zarazić się toksoplazmozą. Tę chorobę wywołują pierwotniaki Toxoplasma gondii. Dla matek w ciąży są one niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla płodu. Toksoplazmozą można zarazić się także spożywając surowe mięso. Albo krojąc na niedokładnie umytej desce, na której ktoś wcześniej kroił takie mięso. Podobnie jedząc niedokładnie umyte warzywa rosnące bezpośrednio w ziemi, np. sałatę.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jak wynika z prowadzonych statystyk, 80 proc. zakażeń powstaje wskutek drobnych zranień. A o takie najłatwiej latem. Największe ryzyko wiąże się ze skaleczeniami i otarciami powstałymi poza domem - choćby podczas pracy w ogrodzie. Do rany wraz z brudem i ziemią mogą dostać się bakterie Clostridium tetani czyli laseczka tężca. Tężec to bardzo groźna choroba. Jeśli idziemy pracować na działce to zawsze powinniśmy zakładać rękawiczki - nie ważne czy jest się w ciąży czy nie.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ziemia może być skażona odchodami kota który mógłbyć zakażony toksoplazmą, tak więc potwencjalnie istnieje ryzyko zakażenia płodu.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Tężcem może zakazić się każdy, kto nie jest zaszczepiony, jednak najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są noworodki i kobiety w ciąży, mieszkające na terenach wiejskich, słabo rozwiniętych, bez dostępu do podstawowej opieki medycznej. Gdy dojdzie do zakażenia, bardzo często nie ma już realnej możliwości wyleczenia. W krajach rozwijających się, na terenach wiejskich umiera nawet 100% zakażonych niemowląt. Nawet tam, gdzie noworodki mają stały dostęp do opieki medycznej, aż 70% zakażonych dzieci spotyka śmierć.

23.08.2015 przez Adrianna Matusek - Inny: Uczeń
potwierdzam

Całe życie lepiej jest nie grzebać w ziemi bez rękawiczek bo nawet przez małe zadrapanie mogą dostać się różne choroby. A w ciąży tym bardziej bo nasz układ odpornościowy jest osłabiony