Seks pod koniec ciąży może wywołać poród.

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (7)

28.11.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Potwierdzam. Sperma może wywołać skurcze.

Żródło: "W oczekiwaniu na dziecko" H.Murkoff:

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeśli poród się opóźnia, lekarz może zasugerować parze, by poprzez odbycie stosunku seksualnego spróbowała go przyspieszyć - pamiętaj jednak, że szyjka macicy, która pod wpływem zawartych w nasieniu prostaglandyn szybciej dojrzewa, zaczyna być na nie wrażliwa dopiero po 38. tygodniu ciąży.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Już w starożytności uważano go za bardzo dobrą metodę wywołania porodu. Dziś wiadomo, że sperma zawiera prostaglandyny – hormony, które znalazłszy się w pobliżu szyjki macicy, powodują jej dojrzewanie, co prowokuje skurcze. Przez 2–4 godziny po stosunku stężenie prostaglandyn w śluzie szyjkowym jest od 10 do 50 razy większe niż normalnie. Poza tym podczas stosunku dochodzi do naturalnego masażu szyjki macicy.

Skurcze macicy pojawiają się także podczas pobudzania brodawek piersiowych (zarówno rękami, jak i ustami). Do układu krwionośnego uwalnia się wtedy oksytocyna – hormon stymulujący skurcze macicy. Mamy karmiące piersią wiedzą, że to działa, bo po przystawieniu malucha czują, jak ich macica obkurcza się.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Skurcze wywołane przez orgazm są zupełnie inne niż te podczas porodu.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W czasie ciąży rośnie znaczenie i ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową, które wiadomo, że są szkodliwe dla płodu, jednak dotyczy to raczej patologicznych środowisk, nie utrzymywaniu monogamii w zwiazku, czy zmianie partnera w okresie ciąży - wtedy też zaleca się stosowanie prezerwatyw.

Sam orgazm nie zwiększa ryzyka porodu przedwczesnego gdyż skurcze macicy podczas orgazmu różnią się charakterem od tych w akcji porodowej, nawet kiedy zbliża się termin planowanego porodu.

Generalnie jeśli nie towarzyszą mu niebezpieczne zachowania ( dewiacje seksualne mogące uszkadzać ciało, penetracja pochwy ostrymi przedmiotami, stosowanie narkotyków, palenie papierosów ) zagrożenie takie nie występuje.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Być może to jedna z najważniejszych dla ciebie informacji - seks nie zaszkodzi dziecku. Jest ono dobrze chronione zarówno przez worek owodniowy, jak i wody płodowe oraz czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy. Przedwczesny poród również ci nie grozi, o ile tylko ciąża przebiega prawidłowo.

30.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Dodatkowo sperma zawiera prostaglandyny. U kobiety niebędącej w ciąży odpowiadają one za zapłodnienie, więc ułatwiają otwarcie się szyjki macicy. Podobnie oksytocyna działa w ciąży, jednak tu może - w połączeniu ze skurczami - przyspieszyć rozpoczęcie porodu. Jak więc widać, koniec ciąży to paradoksalnie dobry moment, ale tylko na udane życie erotyczne. Stosunek nie zakończony orgazmem obojga partnerów nie tylko bowiem nie dostarczy im przyjemności, lecz dodatkowo nie wpłynie pozytywnie na akcję porodową.

5.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Obalamy. Rzeczywiście wielu ludzi (w tym lekarzy) tak sądzi, ale dowodów naukowych brak. Wyjaśnienie tego mitu znajduje się tutaj: http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/26/podobno-cz%C4%99ste-wsp%C3%B3%C5%82%C5%BCycie-w-ostatnich-dniach-ci%C4%85%C5%BCy-mo%C5%BCe-przyspieszy%C4%87-przyj%C5%9Bcie-na-%C5%9Bwiat-dziecka/