Słodycze powodują robaki (owsiki)

Jedzenie sporej ilości słodyczy powoduje pojawieniem się owsików zwłaszcza u dzieci.

Próby weryfikacji mitu (13)

15.09.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
obalam

Owsik dostaje się do organizmu człowieka przez połknięcie (lub wdychanie) jaj. Nie ma ich w słodyczach...

15.09.2012 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
obalam

Dieta słodka owszem sprzyja rozwojowi owsicy ,ale same owsiki nie rodzą się samoistnie lecz trzeba się nimi zarazić od innej osoby. Zakażeniu sprzyja natomiast korzystanie z tych samych urządzeń sanitarnych i niemycie rąk.Owsica jest typową "chorobą brudnych rąk"

15.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Słodycze nie powodują robaków bo w przeciwnym razie chyba każdy człowiek by je miał. Faktem jest że podczas terapii trzeba wystrzegać się słodyczy a nawet słodkich owoców typu winogrona,brzoskwinia. Robakami zarażamy się poprzez nosicieli czyli zwierzęta, dzieci np w przedszkolu kiedy jedno jest zarażone to przez dotyk bez problemu zaraża się inne dziecko

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
obalam

Cukierki sprzyjają tworzeniu komfortowych warunków dla bakterii jednak bez czynnika zewnętrznego można być spokojnym.

19.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
obalam

Nie jest to prawdą. Spożywanie dużej ilości cukrów prostych może ułatwić/przyspieszyć rozwój pasożytów ponieważ jest dla nich dobrą pożywką (lepszą niż np. białko), absolutnie jednak nie wpływa na ich pojawienie się. Do pojawienia się niezbędne jest połknięcie jaj owsika, bez którego zakażenia nie będzie, nawet jeśli będziemy jeść wyłącznie słodycze.

21.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Słodycze, wiadomo dobra pożywka dla wszystkich bakterii i pasożytów , dobre miejsce do ich rozwoju , wspomaga ich byt. Ale jak już poprzednicy napisali , bez np. jajeczek pasożyta w organizmie nie ma mowy ,aby się z cukierków owsiki magicznym sposobem wytworzyły.

15.10.2012 przez Dorota Bugajec - Inny: Zdrowie Publiczne
obalam

Słodycze w diecie sprzyjają ich rozwojowi, ale żeby mieć owsiki do naszego organizmu drogą pokarmową muszą się dostać jaja, w ich nie ma w słodyczach.

19.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Owsik (Enterobius vermicularis) to pasożyt, który przenosi się łatwo droga pokarmową lub wziewną , za pośrednictwem brudnych rąk, skażonego pożywienia lub kurzu.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Do zakażenia owsikami dochodzi jedynie drogą pokarmową w czasie gdy wraz z treścią pokarmową, przenosi się ich jaja brudnymi rękami do ust, a następnie wraz z śliną spływają one do dalszych odcinków układu pokarmowego.

Najczęstszą przyczyną zarażenia się owsikami jest brak utrzymania podstawowej higieny osobistej lub nie mycie warzyw i owoców przed jedzeniem

Jedzenie słodyczy jedynie przyspiesza rozwój owsików.

20.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jeśli słodycze pochodzą z pewnego źródła i nie są wytwarzane w jakichś podejżanych, bardzo oszczędnych i ujmujących na jakości fabrykach, to nie ma możliwości by były skażone robalami. Każdy produkt jest okresowo badany, więc jedzenie słodyczy w nawet za dużej ilości na infekcje robakami nie ma związku.

24.10.2012 przez Jakub Adamczewski - Inny: Chemik
obalam

Tak jak pisali przedmówcy do zakażenia może dojść wyłącznie w wyniku spożycia lub inhalacji jajeczek. Mit bezwarunkowo obalony i dla każdego obalającego użytkownika cukierek ode mnie w nagrodę ;)

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Jeśli w tych słodyczach nie ma pasożytów,nie można się zarazić przez ich jedzenie.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Aby zachorować na owsicę konieczne jest spożycie jaj, które mogą się znajdować w kurzu, brudnej pościeli, bieliźnie. Można też zarazić się przez kontakt bezpośredni z chorym. Słodycze o ile nie mają w sobie wyżej wymienionych jaj nie wpływają na zachorowalność na owsicę u dzieci. Mogą jednak sprzyjać rozwojowi zakażenia i hamować skuteczność leczenia, ponieważ robaki te "lubią" słodkie otoczenie.

28.10.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Pełna zgodnosć poglądów, bo też teoria samorództwa to stare dzieje. Owskiami zaraząmy się przede wszystkim przez spożycie ich jaj. Rozsądnie zauważył Pan Adam Kuś: "Słodycze nie powodują robaków bo w przeciwnym razie chyba każdy człowiek by je miał". Czy Pani Dorota Bugajec: Słodycze w diecie sprzyjają ich rozwojowi, ale żeby mieć owsiki do naszego organizmu drogą pokarmową muszą się dostać jaja, w ich nie ma w słodyczach"

Mam nadzieję, że ich nie ma bo inaczej mitu nie obalimy!

Podaję za piśmiennictwem:

Pathogenesis:

 • anthroponosis
 • transmission - fecal-oral, autoinfection, inhalation, retroinfection; eggs passed on hands, clothing, dust; gravid females migrate at night
 • NO multiplication within host but new infection can occur
 • risk of transmission based on systematic literature review
  • high risk of transmission (> 75%) in families, low risk (< 10%) in schools
  • incubation period 2-4 weeks, based on opinion or clinical experience
  • duration of shedding might be indefinite unless treated, based on opinion or clinical experience
  • period of infectiousness might be indefinite unless treated, based on opinion or clinical experience
  • serial interval (interval between onset of clinical disease in index case and secondary case) not known (no evidence found)
  • no recommended exclusion period from school, based on limited evidence; exclusion not required as this is generally a mild illness in childhood; exclusion will not be fully effective because asymptomatic infections occur and may be involved in transmission Pediatr Infect Dis J 2001 Apr;20(4):380
 • http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/pinworm-infection.printerview.all.html
 • http://kidshealth.org/parent/infections/stomach/pinworm.html