Gdy kobieta ma huśtawkę nastrojów to napewno zbliża się miesiączka,

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

PMS występuje w drugiej fazie cyklu, nawet do 14 dni przed początkiem krwawienia (najczęściej od 4 do 10 dni). Dolegliwości związane z tym zespołem powstają na skutek wydzielania przez jajniki żeńskich hormonów płciowych. Zwiększa się wówczas produkcja progesteronu, któremu jednocześnie towarzyszy gwałtowny spadek estrogenu. W tym czasie kobiety wpadają w emocjonalne rozchwianie i skarżą się na różne dolegliwości fizyczne. Dodatkowo, wzmożona aktywność progesteronu zaczyna oddziaływać na mózg. W efekcie ten zróżnicowany poziom hormonów w organizmie kobiety przypomina erupcję wulkanu: wzmaga się złość, irytacja, a nawet agresja. Równocześnie obniża się poziom koncentracji, pojawia się stres i zmęczenie. Temu nieprzyjemnemu napięciu może towarzyszyć prawie 150 objawów, które możemy podzielić na fizyczne i psychiczne.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Wiele kobiet ma PMS, jest to wywołane zaburzeniami hormonalnymi pod koniec cyklu, nadmierną produkcja estrogenów przy niedoborze progestagenów

20.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

zdecydowanie nie. jest to częsta przyczyna huśtawki nastrojów, ale Drodzy Panowie przyczyn jest o wiele więcej. zaczynając od problemów psychocho-społecznych, a kończąc na depresji czy guzach mózgu. ponadto która z pań nie ma gorszych dni po krwawieniu miesięcznym?

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Może być wiele przyczyn wahań nastrojów u kobiet. Najbardziej skrajnym jest choroba psychiczna - zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Objawiają się ona naprzemiennymi okresami euforii (manii) i depresji.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jest wiele przyczyn huśtawek nastrojów - nie zapominajmy chociażby o ciąży!

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest definiowany jako powtarzające się dolegliwości ogólne, miejscowe oraz psychiczne o znacznym nasileniu, ograniczające aktywność życiową kobiety. Rodzaj dolegliwości jak również ich nasilenie są zróżnicowane i najczęściej nie dotyczą wszystkich cykli miesiączkowych. Objawy pojawiają się w drugiej fazie cyklu, z reguły tuż po jajeczkowaniu, osiągając swoje maksymalne nasilenie na pięć dni przed planowaną miesiączką. Ustępują natomiast wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego. Objawy PMS często pojawiają się u kobiet, których matki cierpiały na podobne dolegliwości, jak również mogą się nasilić po przebytym porodzie. Symptomy pojawiają się z reguły około 4 dekady życia, jednakże nie jest to patologia zarezerwowana tylko dla tego okresu wiekowego.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Oczywiscie na pewno w 90% przypadkow hustawek nastroju chodzi o zmiany hormonalne przed miesiaczka. Jednak u niektorych osob histawki nastroju sa spowodowane np choroba psychiczna- np borderline (pograniczne zaburzenia osobowosci).