Dziecko nie powinno spać z rodzicami w jednym łózku.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

17.11.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

dziecko nie powinno spać razem z rodzicami, przez to dziecko się nie usamodzielnia, może mieć różne lęki, po części uzależnia się od rodziców

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

''dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy: Gdy dziecko przychodzi na świat, zaczyna swoją przygodę z samodzielnością. Wspólne spanie na początku, daje obu stronom poczucie bezpieczeństwa i ułatwia rodzicom funkcjonowanie. Jest to wygodne szczególnie dla mam karmiących piersią. Jednak im szybciej przeniesiemy dziecko do jego łóżka, tym lepiej, ponieważ dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do spania z mamą i tatą. Optymalnym momentem jest okres między pierwszym a drugim rokiem życia. Ważne jest, by nie przekroczyć tej granicy. W późniejszym okresie, rozłąka może być jeszcze trudniejsza. Trzylatek już powinien nocować w swoim łóżku. Zadaniem rodzica jest zapewnianie bezpieczeństwa, ale i rozszerzanie kręgów samodzielności.''

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Dziecko nie powinno spać z rodzicami, ponieważ nie uczy to go samodzielności, jest cały czas uzależnione od rodziców, poza tym jest uczone, że wszystko mu wolno, przez co jest rozpieszczone

4.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Dzieci powinny spać same , wtedy uczą się odpowiedzialności , nie boją się i nie lękają się niczego.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Gdy dziecko przychodzi na świat, zaczyna swoją przygodę z samodzielnością. Wspólne spanie na początku, daje obu stronom poczucie bezpieczeństwa i ułatwia rodzicom funkcjonowanie. Jest to wygodne szczególnie dla mam karmiących piersią. Jednak im szybciej przeniesiemy dziecko do jego łóżka, tym lepiej, ponieważ dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do spania z mamą i tatą. Optymalnym momentem jest okres między pierwszym a drugim rokiem życia. Ważne jest, by nie przekroczyć tej granicy. W późniejszym okresie, rozłąka może być jeszcze trudniejsza. Trzylatek już powinien nocować w swoim łóżku. Zadaniem rodzica jest zapewnianie bezpieczeństwa, ale i rozszerzanie kręgów samodzielności.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Współspanie może negatywnie wpływać na relacje intymne partnerów, a także bywa niewygodne – szczególnie, gdy któreś z rodziców ma kłopoty ze snem. Z czasem spanie z pociechą stwarza coraz więcej problemów. Im starsze jest dziecko, tym bardziej niewygodnie jest spać we trójkę, ponieważ kilkuletnie maluchy często miotają się po całym łóżku.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Dziecko śpiące w łóżku dorosłych może się udusić, kiedy jedno z rodziców przygniecie go swoim ciałem podczas snu.

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wadą spania z dzieckiem jest bez wątpienia fakt, że prędzej czy później trzeba będzie malucha tego oduczyć. A może być to bardzo trudny proces. Młodzi rodzice po pewnym czasie od urodzenia dziecka potrzebują także nieco więcej intymności. A spanie z dzieckiem jej pozbawia.

Spanie z dzieckiem, szczególnie jeśli jest jeszcze malutkie, to także pewne zagrożenia. Do drugiego roku życia, dziecku śpiącemu z rodzicami zagraża uduszenie. Może być spowodowane nieumyślnym położeniem się rodzica na dziecku, a także nieodpowiednią dla dziecka budową łóżka.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Generalnie rzecz biorąc pediatrzy i neonatolodzy nie są zgodni co do tego, kiedy wypada moment, w którym spanie z dzieckiem w jednym łóżku może przynieść negatywne konsekwencje dla jego rozwoju, wszystko dlatego, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy spanie z dzieckiem w ogóle jest zjawiskiem pozytywnym.

Niektórzy uważają, że dzieci powinny spać w łóżku z rodzicami wyłącznie wówczas, jeśli istnieje ku temu wystarczająca przesłanka. Dziecko np. ze względu na gorączkę nie może spać, ma bolesną kolkę lub jest po prostu niespokojne. Wtedy absolutnie uzasadniona jest chęć jego uspokojenia, a to najlepiej uczynić przytulając go i sprawiając, że poczuje się bezpieczne.

Opinia o tym, że spanie z dzieckiem w ogóle nie przynosi żadnych korzyści wiąże się głównie z tym, że to nie jest współcześnie naturalna sytuacja, jeśli małe dziecko dzieli łóżko z rodzicami. Kiedyś wspólne spanie miało uzasadnienie praktyczne, w domach zwykle nie było wystarczającej liczby łóżek, by wszyscy członkowie.

4.04.2013 przez mulinka5656 - Inny: matka 2 dzieci
potwierdzam

Dzieci powinny spać same na własnym łóżku czy łóżeczku. Śpiące dziecko na łóżku rodziców przyzwyczaja się do tego , że z nimi śpi i później ciężko oduczyć dziecko i nauczyć go spania we własnym łóżku.

25.09.2013 przez Eugenia Maksiwo - Inny: .
obalam

Wspólne spanie z dzieckiem daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. I cytat: "U wszystkich ssaków młode śpią w rodzinnym gnieździe. Umożliwia to wygodne karmienie naturalne – zmniejsza potrzebę wstawania z łóżka do minimum. Wystarczy się przewrócić na bok i gotowe, a Maluch łatwo zasypia pod pachnącą rodzicami ciepłą kołdrą. Zaspokaja to potrzebę bliskości dziecka, koi jego strach przed samotnością. Pozwala sprawdzić, czy u niego wszystko w porządku, bez nerwowego zaglądania do łóżeczka przy każdym dźwięku. Instynkt podpowiada mu, że utrzymanie blisko siebie rodziców uchroni je przed zamarznięciem, krzywdą ze strony zwierząt, głodem, zapomnieniem. Człowiek jest jedynym ssakiem, którego niektórzy przedstawiciele wymagają, by ich młode spały oddzielnie."