Alkohol a szczególnie czerwone wino jest wskazane w czasie ciąży.

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (12)

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Picie każdego alkoholu, w tym czerwonego wina, nie jest wskazane w trakcie ciąży, ponieważ nawet niewielka ilość alkoholu działa toksycznie na rozwijający się płód.

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Każda ilość alkoholu w ciąży, lampka wina czy piwo, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone

20.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Alkohol jest zabroniony w czasie ciąży! Każda ilość alkoholu szkodzi dziecku w łonie matki. Niektórzy lekarze zalecają lampkę czerwonego wina raz na 2 tygodnie, natomiast inni zalecają przez całą ciąże wstrzymać się od picia procentów. Moim zdaniem lepiej nie spożywać alkoholu i nie narażać dziecka.

20.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Każdy alkohol, równiez wino jest przeciwskazane w ciązy. Pare lat temu była nawet kampania medialna, która o tym przypominała

27.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Koniec z mitem, że jedna lampka czerwonego wina nie szkodzi kobietom w ciąży! Tak twierdzą organizatorzy kampanii "Ciąża bez alkoholu". Jej celem jest uświadomienie przyszłym matkom, że dla zdrowia dziecka się nie pije, nawet niewielkiej ilości alkoholu.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki. Nie ma znaczenia czy chodzi o kilka łyków piwa, okazjonalnego drinka czy lampkę wina. trudno jest precyzyjnie określić jaka ilość wypitego alkoholu może być szkodliwa, dlatego w okresie ciąży lepiej zachować całkowitą abstynencję. wino to alkohol i może działać toksycznie na płód podobnie jak wódka

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Jeszcze kilka lat temu kobiety nie zdawały sobie sprawy, że picie alkoholu w ciąży może być szkodliwe dla płodu. Wręcz przeciwnie - panowało przekonanie, że kieliszek wina do obiadu jest nawet wskazany, zwłaszcza przy częstej u ciężarnych anemii. Dzisiaj wiadomo, że alkohol, nawet w małych ilościach, jest w ciąży surowo zabroniony.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży może sobie pozwolić na niewielki kieliszek wina czy małe piwo. Wydaje im się, że tak mała ilość alkoholu nie powinna być szkodliwa. Nic bardziej błędnego!W ciąży nawet kieliszek słabego wina, albo piwa, może mieć fatalne skutki dla Twojego dziecka. Każda ilość wypitego przez Ciebie alkoholu krąży w Twoim krwiobiegu i przenika przez łożysko oddziałując na Twoje dziecko. Ono nie ma jak się bronić, a jego wątroba nie jest w stanie eliminować alkoholu! Kiedy Ty pijesz, pije i maluch otrzymuje dawkę alkoholu.

Picie w czasie ciąży prowadzi do zespołu FAS.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Mit aż zęby bolą. Niestety, nie wiadomo tak naprawdę jaka ilość wypitego (ani w którym momencie wypitego) alkoholu w ciąży powoduje FAS, dlatego też nie powinno się ani łyka pić. Na nieszczęście spotyakałm wielu ginekologów, którzy rozpowiadają taką bajeczkę - z reguły to ci starszego pokolenia, ale i tak - żal.

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

kazda nawet najmniejsza ilosc alkoholu szkodzi w czasie ciazy i absolutnie nie wolno go pic. a jesli chodzi o poprawienie krazenia to jest wiele owoców ktore nam podniosa cisnienie i sa napewno zdrowsze od alkoholu. takze stanowcze nie dla alkoholu w ciazy.

30.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

wino to alkohol i może działać toksycznie na płód podobnie jak wódka

19.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Cytuję za MP [http://ciaza.mp.pl/lista/show.html?id=67228]: Podczas ciąży obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.Może on powodować płodowy zespół alkoholowy (FAS), na który składają się: mała masa urodzeniowa, wady serca, układu kostno-stawowego i moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe oraz deformacje twarzy. Nie zawsze pod wpływem spożycia alkoholu podczas ciąży rozwija się pełnoobjawowy FAS. Może się zdarzyć, że w wyniku jego spożywania przez matkę u płodu pojawią się niektóre jego elementy, jak wady wrodzone czy zaburzenia neurologiczne. W ostatnich latach podejrzewa się, że niektóre przypadki ADHD mogą być spowodowane spożywaniem alkoholu przez matkę podczas ciąży. Należy mocno podkreślić, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą ciężarna mogłaby spożywać. Obowiązuje ją całkowity zakaz picia napojów alkoholowych, także słabych, nawet tzw. „piwa bezalkoholowego”. Może ono bowiem zawierać niewielkie ilości etanolu.

Źródło:

To warto przeczytać w całości. Jest po polsku:

http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=33165&_tc=ED823FC06CC9FC4001F4FCCD62729DF3;

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22706886; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19797967.