Suplementy diety są lepiej przyswajalne niż witaminy z owoców.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Witaminy pochodzące ze świeżych warzyw i owoców są najłatwiej przyswajalne przez organizm.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Witaminy z owoców są lepiej przyswajalne i to one powinny być głównym źródłem, suplementy są tylko dla uzupełnienia diety

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Witaminy pozyskiwane w laboratoriach w sposób syntetyczny są o wiele tańsze, lecz bardziej niekorzystne dla układu pokarmowego. Witaminy syntetyczne tak jak i naturalne posiadają te same właściwości. Przykładowo witamina C wytworzona syntetycznie to nic innego jak kwas askorbinowy, natomiast witamina C pozyskana w sposób naturalny z owoców dzikiej róży zawiera dodatkowo bioflawonoidy co zwiększa jej aktywność. Naturalna witamina E, na którą mogą składać się wszystkie tokoferole, a nie tylko alfa, jest silniejsza i lepiej wchłaniana niż jej syntetyczny odpowiednik.

Stosowanie naturalnych witaminach rzadziej zaburza układ pokarmowy i znacznie rzadziej dochodzi do objawów toksycznych przy przyjmowaniu dawek wyższych niż zalecane.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Zróżnicowana dieta, która uwzględnia produkty z różnych grup, a więc mięso, nabiał, warzywa, owoce, ryby, produkty zbożowe, przy odpowiedniej kompozycji jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin. Obecne tempo życia sprawia jednak, że ludzie często sięgają po produkty wysoko przetworzone, które są uboższe w składniki odżywcze. Również diety o niższej wartości energetycznej charakteryzują się tym, że mają tzw. niższą gęstość odżywczą, jest w nich mniej składników odżywczych i witamin. W wielu produktach dąży się do ograniczenia zawartości tłuszczu, np. w niektórych wędlinach poprzez zwiększenie zawartości wody. Dla osób, które chcą schudnąć, to bardzo dobrze. Jednak z drugiej strony w takich produktach jest nie tylko mniej tłuszczu, ale też witamin z grupy B, żelaza i cynku.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Naturalne witaminy są łatwiej przyswajane przez organizm niż syntetyczne suplementy diety.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Suplementy dieta powstale ze zrodel naturalnych i pochodzace z owocow i warzyw sa o wiele lepiej przyswajalne niz suplementy wyprodukowane sztucznie. Sztuczne substancje chemiczne maja nizszsy stopien przyswajalnosci.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Są gorzej przyswajalne gdyż czesto potrzebne są inne substancje które ułatwiają wchłanianie. Poza tym od suplementów nie wymaga się udowodnienia skuteczności czy bezpieczeństwa stosowania jak to jest w przypadu leków.

15.01.2013 przez Monika Adamiec - Inny: zainteresowana tematyką zdrowia
obalam

Najlepiej przyswajalne są witaminy i minerały z naturalnych produktów. Poza tym suplementy diety łatwo przedawkować, co nie grozi w przypadku witamin i minerałów w owocach i warzywach.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Witaminy pochodzące ze świeżych warzyw i owoców są najłatwiej przyswajalne przez organizm. Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio je przygotować. Tak, żeby nie straciły cennych składników. Radzimy, jakie warzywa i owoce kupować i jak je przyrządzać , by zmniejszyć straty witamin.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/witaminy-z-ogrodu-latwiej-przyswajalne-niz-syntetyczne_36891.html

8.09.2015 przez Daniel Antoniów - Inny: Naturoletyk
potwierdzam

W pełni ntauralne Suplementy diety z NTC mają wchłanialność witamin tłuszczowych czy aminokwasów bliską 100% w kilka minut a z owców i warzy te same witaminy wchłoną się w ok 15-25% w ponad 30 godzin.

Suplementy diety naturalne to np. koncentrat z warzyw, gdzie po prostu usunięto wodę :) Tu podałem przykład konkretnych produktów. Link do opisu produktów i technologi wchłaniania niżej