Częste psucie się zębów może być wrodzone

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

10.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zęby psują się z różnych powodów. Czasem choroby zębów wywołują czynniki zupełnie od nas niezależne, czasem zaś (i tak zdarza się najczęściej) zęby psują się na nasze własne życzenie. Zrzucanie winy za słabość uzębienia jedynie na genetyczną spuściznę nie ma sensu. Istnieje wiele innych, czasem wysoce zakaźnych czynników, które powodują psucie się zębów, a na które przeważnie nie zwraca się większej uwagi.

19.12.2012 przez Jakub Mróz - Student medycyny: Dokładniej wydziału lekarsko-stomatologicznego
potwierdzam

Niektóre wrodzone choroby szkliwa i zębiny np. dentinogenesis imperfecta, powodują między innymi zwiększoną podatność zębów na próchnicę. Wynika to między innymi ze słabszego zmineralizowania tkanek twardych zęba obecnego w tych chorobach.

Źródło "Stomatologia zachowawcza. Zarys kliniczny" Pod redakcją prof. Zbigniewa Jańczuka

21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Niektorzy maja genetycznie zwiekszona podatonosc na prochnice- jezeli rodzice mieli taki problem, jest szansa ze dziecko takze bedzie mialo prochnice.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

istnieje pewna wrodzona podatność na próchnicę wynikająca z niewłaściwej ilości i proporcji wapnia i fosforu w organizmie. Jednakże zasadniczą przyczyną pojawiania się chorób zębów i dziąseł jest głównie nieodpowiednia higiena jamy ustnej

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jednym z powodów dla którego psują się nam zęby, są wrodzone predyspozycje. Genetyczna podatność na próchnice potrafi skutecznie utrudnić nam życie. Bardziej szczegółowo można byłoby to opisać jako niewłaściwe proporcje minerałów w naszym organizmie – głównie fosforu i wapnia. Oczywiście nie zawsze wszystko można zrzucić na karb nieszczęśliwego zrządzenia losu. Równie często przebarwienia, czy wręcz ogniska próchnicy mogą powstawać na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Dentinogenesis imperfecta typu I pojawia się czesto u osób z osteogenesis imperfecta. Podłożem choroby są wady syntezy kolagenu i jest to choroba genetyczna. W wyniku wad budowy często dochodzi do próchnicy.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Próchnica szybciej atakuje też zęby osób z wadami zgryzu, a także tych, u których pojawiły się nieprawidłowości podczas rozwoju uzębienia. Na psucie się zębów narażone są też osoby z wyrobionymi szkodliwymi nawykami, takimi jak oddychanie przez usta, ssanie kciuka czy tłoczenie języka. Nawyki te mogą zaś generować rozwój wad zgryzu oraz zaburzać wydzielanie śliny.

20.11.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
potwierdzam

Zgadza się. Próchnica powodowana jest przez rozwój szkodliwych bakterii w jamie ustnej, co najczęściej jest skutkiem niewłaściwej higieny i złymi nawykami. Genetyczna podatność na próchnicę jest jednak potwierdzona naukowo, wiąże się ona z pewną, określoną dysfunkcją układu odpornościowego. Aktualnie brak danych ilu ludzi może być nosicielami „genu próchnicy”, więc najlepszym lekiem jest profilaktyka, czyli regularne wizyty u dentysty i odpowiednia higiena jamy ustnej.