Zimne stopy to oznaki zdrowia.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

18.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

W pewnym sensie tak jako wyraz skutecznie działającego układu naczyniowego który stara się nie dopuścić do wychłodzenia głównych narządów takich jak wątroba czy serce

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

...

Dermatologia

Odmrożenia

Zimne ręce i stopy

Zimne ręce i stopy

Zimne stopy i ręce mogą być objawem groźnej choroby. U podłoża tego procesu leżą problemy z krążeniem, choć nie jest to regułą. Zimne stopy i dłonie są normalną, fizjologiczną reakcją organizmu na zetknięcie z niskimi temperaturami. Układ krążenia dostarcza ogromne ilości krwi do brzucha i organów wewnętrznych klatki piersiowej. Do kończyn górnych i dolnych doprowadzana jest mniejsza ilość krwi, dlatego to właśnie stopy i ręce ochładzają się najszybciej

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zimne dłonie i stopy to problem wielu osób, u niektórych jest to problem od dziecka, u innych dolegliwość ta pojawiła się w pewnym momencie życia. Marznięcie kończyn może mieć swoje podłoże w zwykłym niedogrzaniu dłoni i stóp, ale przyczyny takiego stanu rzeczy to także poważne choroby. Poważniejsze przyczyny marznięcia stóp i dłoni to choroby autoagresji, czyli kolagenozy. Niektóre z nich wywołują objaw Reynauda , który oznacza, że dłonie i stopy po włożeniu do zimnej wody, natychmiast bledną. To zaburzenie krążenia krwi pojawia się w przypadku takich schorzeń jak: choroba reumatyczna, liszaj rumieniowaty czy twardzina.

4.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
obalam

A wręcz przeciwnie zimne stopy mogą oznaczać obrzęku płuc.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Mogą być objawem złego krążenia niekoniecznie spowodowanego chorobą serca.

Mogą towarzyszyć chorobom naczyń obwodowych. Zimne stopy mogą też towarzyszyć schorzeniom kręgosłupa, świadczyć o ucisku na nerwy. Wtedy faza skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych się zmienia, ale to nie jest choroba naczyń, tylko wtórny skutek ucisku.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Oziębienie kończyn to powszechnie bagatelizowany problem. Może świadczyć o problemach z układem krążenia, tarczycą, z nerkami, kręgosłupem, o chorobie ogólnoustrojowej.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Niekoniecznie, gdy nasz organizm zabezpiecza się przed utratą ciepła to krążenie do skóry jest ograniczone co najsilniej jest odczuwalne na kończynach. Może jednak być objawem chorób takich jak przewlekła niewydolność żylna, przewlekła niewydolność prawokomorowa serca czy też przewlekła niewydolność nerek.

źródło: choroby wewnętrzne A.Szczekilk

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

mogą być objawem chorób mikrokrążenia (akrocyjanosis, siność siatkowata (livedo reticularis), choroba/zespół Raynauda)