Używanie pomadki do ust wpływa na zwiększenie ich wrażliwości na mróz

bo usta się przyzwyczajają i będą jeszcze bardziej wrażliwe na mróz (opinia mojej babci :)

Próby weryfikacji mitu (14)

15.09.2012 przez Patrycja Matusiak - Inny: .
obalam

Nie sądzę, żeby od używania pomadki usta robiły się bardziej wrażliwe na zimno. Przyzwyczajenie organizmu i jego poszczególnych części do zimna to kwestia indywidualna.

Poza tym - pomadka do ust nawilża je i zapobiega nieestetycznym "spękanym ustom".

19.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
obalam

Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyków pielęgnacyjnych, to jedynie kwestia psychicznego przyzwyczajenia.

29.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Z opinii mojej żony wnioskuję, że pomadki nie wysuszają ust. Robią to natomiast błyszczyki dlatego przed ich nałożeniem dobrze jest zastosować pomadkę ochronną lub inną (kolorową):)

30.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Pomadka z reguły nawilża bo usta nie lubią być suche przykład jedzenie pączków bez oblizywania się. A poza tym działa estetycznie na suche usta

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Pomadki o przedłużonej trwałości wysuszają usta, ponieważ zawierają mało tłuszczów, które powinny je chronić i nawilżać. Natomiast balsamy, których funkcja jest pielęgnacyjna a nie, żeby wyglądać jak najbardziej chronią przed mrozem.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Należy zwrócić uwagę by uzywać tych przeznaczonych do uzytku w zimie. Pomadki i balsamy do ust na zimę zawierają o wiele więcej substancji natłuszczających i nawilżających. W ich składzie znajdziemy ochronne substancje oleiste (np. masło karite), alantoinę, d-panthenol, witaminy E i F oraz filtry UV.

11.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

w skład pomadek wchodzą tłuszcze i witaminy , zazwyczaj A i E . Chronią one przed wyschnięciem i popękaniem , nawilżają i odżywiają cienką skórkę ust .

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Jeśli zastosujemy taką, która ma specjalne zastosowanie przeciwko wysuszaniu ust, do stosowania w zimę, na pewno nie zwiększy się wrażliwość ust

24.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Nie zwiększaja wrazliwości na mróz. Zapogiegaja wysuszaniu i pekaniu ust. Wyjatkiem sa pomadki wodoodporne, błyszczyki do ust i pomadki z drobinkami brokatu - to tak z moich obserwacji.

15.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Pomadki i balsamy do ust stanowią niezbędną ochronę dla wrażliwych ust zimową porą, zapobiegają ich pierzchnięciu oraz wysuszaniu. Pomadki i balsamy do ust mają za zadanie przede wszystkim nawilżać, ale i natłuszczać usta, które pozbawione gruczołów łojowych, same nie mogą ochronić się przed mrozem tak, jak na przykład buzia.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Rola pomadki jest wlasnie ochrona ust- maja one skladniki natluszczajace a takze witaminy- A i E, oraz skladniki nawilzajace usta.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Posmarowanie ust pomadką ochronną sprawi że nasze usta będą dodatkowo chronione przed mrozem i wiatrem i nie musimy się obawiać o późniejszą nadwrażliwość ust

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Pomadki i balsamy do ust stanowią niezbędną ochronę dla wrażliwych ust zimową porą, zapobiegają ich pierzchnięciu oraz wysuszaniu. Pomadki i balsamy do ust mają za zadanie przede wszystkim nawilżać, ale i natłuszczać usta, które pozbawione gruczołów łojowych, same nie mogą ochronić się przed mrozem tak, jak na przykład buzia.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Bardzo poważnym błędem, znacznie pogarszającym ogólny stan warg, jest oblizywanie ich na wietrze lub mrozie. Aby zapobiec wysychaniu i pękaniu ust, należy przede wszystkim pamiętać o codziennym używaniu pomadki ochronnej lub balsamów silnie natłuszczających.

14.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

W bazach medycznych brak danych na ten temat. Jak do tej pory nie przeprowadzono szeroko zakrojonych badań klinicznych w tym temacie. Zatem opierając się o brak danych zgodnych z EBM myślę, że śmiało możemy ten mit obalić. W zasadzie chyba nie ma kobiety, któryby nie zastosowała odpowiedniej „pomadki” przed wyjściem na siarczysty mróz. Skóra pokrywająca wargi różni się swoją budową anatomiczną od skóry właściwej pokrywającej resztę ciała. Jest cieńsza i bardziej wrażliwa na dotyk oraz uszkodzenia. Bliskość wilgotnego, wydychanego powietrza oraz ciągłe wahanie temperatur powodują większą łatwość ich uszkodzenia. Wydaje się zatem, że zastosowanie dodatkowej, ochronnej warstwy w postaci tłuszczów, alantoiny, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz składników filtrujących promieniowanie UV chroni, a nie sprzyja "spierzchaniu”.