Operacje w łonie matki są niebezpieczne dla dziecka.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

16.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Operacji nie robi się bez powodu. Każda operacja, nie ważne czy w łonie matki, czy dziecka czy dorosłego niesie ze sobą mniejsze lub większe ryzyko.

17.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Operacje takie są niebezpieczne niestety czasami są konieczne gdyż ratują ciąże i dziecko

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Oczywiście co potwierdzają wszyscy specjaliści. Po pierwsze jest to zabieg i jak każdy niesie ze sobą ryzyko. Po drugie operacja jest wykonywana na rozwijającym sie dziecku i czesto nie można być stu procentowo pewnym czy wykonany zabieg rzeczywiscie pomoże. Operacja w łonie matki zagraża samej matce - przedwczesny pród, obrzęk płuc, zakażenia, krwawienia, pęknięcie macicy itp. Ponad to sam płód jest narażony na przedwczesny poród, dzieci po takich interwencjach prawie zawsze rodzą się za wcześnie, dodatkowo, krwawienia, zakażenie, uszkodzenie płodu. Przed decyzją o wykonaniu takiej operacji trzeba dokładnie rozwazyć wszystkie za i przeciw.

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Każda operacja jest niebezpieczna czy to w łonie matki czy poza nim i nie tylko dla dziecka ale i dla mamy, ale takie operacje służą przede wszystkim ratowaniu życia dziecka lub ratowaniu go przed kalectwem po porodzie

21.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Kazda operacja niesie ze soba jakies ryzyko, a operacje w lonie matki, przeprowadzane na plodach nie sa tu wyjatkiem. Jesli jednak korzysci i ewentualne ryzyko powiklan przewyzszaja ryzyko plynace z niewykonania operacji, to oczywiscie powino sie operowac.

23.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Operacje wewnątrzmaciczne obarczone są sporym ryzykiem m.in. powikłań anestezjologicznych, infekcji wewnątrzmacicznej, odklejenia łożyska i przedwczesnego porodu. Podobne operacje wykonywane już po urodzeniu dziecka są znacznie łatwiejsze i nie obciążają organizmu matki. Dlatego, zanim podejmie się decyzję o przeprowadzeniu operacji wewnątrzmacicznej, trzeba dokładnie rozważyć, czy nie można poczekać z zabiegiem do porodu i czy takie odroczenie będzie miało negatywne następstwa.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Wskazania do operacji są bardzo różne. Przed zabiegiem wykonywana jest tzw. diagnostyka prenatalna, by wykryć ewentualne choroby wrodzone i genetyczne, np. zespół Downa, nieprawidłowości chromosomów czy wady cewki nerkowej. Chirurgia prenatalna jest ratunkiem dla dzieci z rozpoznaną przepukliną oponowo-rdzeniową lub guzem krzyżowo-ogonowym i wielu innych zagrażających życiu chorób. Rezultaty operacji są bardzo zadowalające. Nawet przy dość kontrowersyjnych decyzjach przynosiły oczekiwany efekt. Problem polega na tym, że w polskich warunkach terapia prenatalna odbywa się przy współpracy kilku szpitali, dlatego znacznie wydłuża się czas do zabiegu.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

istnieje bardzo duże zagrożenie porodem przedwczesnym i wszelkimi negatywnymi konsekwencjami płynącymi z wcześniactwa.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zabiegi wewnątrzmaciczne wykorzystano również w leczeniu niektórych wad serca płodu. Ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego lub okołoporodowego dziecka z wadą serca jest bardzo duże. Wewnątrzmaciczna interwencja chirurga może zmniejszyć to ryzyko. Przeprowadzono kilka zabiegów korygujących wady zastawek serca płodu dokonując ich poszerzenia, przez co zmniejszono ryzyko wystąpienia poważnych problemów z krążeniem krwi, co zagrażało jego życiu wewnątrzmacicznemu.

Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości możliwe będzie również wykonywanie operacji w obrębie twarzy płodu korygujące takie wady jak np. rozszczep wargi i podniebienia. Ze względu na to, że rany po operacjach wewnątrzmacicznych goją się bardzo szybko, a co najważniejsze, nie pozostawiają blizn, ten rodzaj operacji wydaje się być szczególnie korzystny. Korekta wewnątrzmaciczna tej wady budzi jednak największe kontrowersje, ze względu na fakt, iż operacje wewnątrzmaciczne są operacjami obarczonymi bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia porodu przedwczesnego, a co się z tym wiąże znacznego wcześniactwa płodu, jak również wielu innych powikłań. W tym przypadku ryzyko to może znacznie przerastać korzyści wynikające z korekty tego typu wady, tym bardziej, iż nie jest to wada w jakikolwiek sposób zagrażająca życiu dziecka czy też powodująca jego kalectwo. Znane są również znakomite rezultaty korekty takich wad w pierwszych latach życia dziecka, więc zbyt ryzykowne wydaje się korygowanie ich w życiu płodowym.