Cesarsie ciecie to najlepsza metoda na poród

Lepiej się nie męczyć naturalnie. Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

17.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Są okoliczności w których zabieg ten jest konieczny ale jeśli jest możliwość urodzenia dziecka siłami natury to to jest najlepszy sposób, bo cesarskie cięcie to operacja i jak każda operacja niesie za sobą niebezpieczeństwo powikłań

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Cesarskie cięcie powinno być koniecznością ratowania życia dziecka( zanikające tętno, za duży płód), a z tego co się słyszy coraz więcej kobiet po tzw znajomości walczy wręcz o cięcie cesarskie. Pytanie dla kogo lepiej dla matki czy dziecka.

19.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Poród siłami natury to najlepsza metoda na poród!!

Cięcie cesarskie jest wykonywane tylko i wyłącznie, jeśli są wskazania do takiego ukończenia ciąży.

Powikłania :Powikłania u matki

krwotok,

większa utrata krwi i konieczność transfuzji,

powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym zatorowość płucna

zgon (śmiertelność po cięciu cesarskim wg różnych publikacji jest 3 – 10 krotnie wyższa niż w porodzie drogami natury, ryzyko zgonu 2-4 krotnie wyższe niż po porodzie drogami natury – 2,1/100 000, po elektywnym cięciu cesarskim 5,9 /100 000, po cięciu cesarskim ze wskazań nagłych 18,2 / 100 000,

zapalenie błony śluzowej macicy,

konieczność powtórnej hospitalizacji,

ostra niewydolność nerek,

nieprawidłowości dotyczące usadowienia łożyska w kolejnej ciąży (łożysko przodujące, przyrośnięte),

powikłania śródoperacyjne:

- urazy narządów sąsiednich (pęcherza moczowego: 0,1-0,3%, jelit: 0,05%, moczowodów: 0,03-0,1%).

- zator płynem owodniowym,

- pęknięcie macicy,

- atonia macicy,

- okołoporodowe wycięcie macicy,

powikłania anestezjologiczne:

- nieudana intubacja,

- regurgitacja treści pokarmowej do dróg oddechowych,

- bóle głowy,

- spadek ciśnienia tętniczego krwi

zakażenia dróg moczowych,

zaburzenia gojenia rany, zakażenia rany

20.11.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

ja znam takich co za to zapłacili... żeby żona rodziła bez pomocy "natury"... chodzi o to że nie zmienia się anatomia pewnych części ciała... ale myślę że to kolejny mit. Z punktu widzenia psychologii natomiast, dziecko rodząc się bez tych trudów które mu sponsoruje natura jest nieco inne i myślę statystycznie dało by się to jakoś zweryfikować i znaleźć korzyści z tego płynące... dlatego obstawiam za.

24.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Poród naturalny, jak sama nazwa wskazuje, zaplanowała matka natura. Dziecko rodzi się wtedy, kiedy jest na to gotowe – wysyła dla organizmu matki sygnały o swojej gotowości przyjścia na świat. W trakcie porodu naturalnego, w chwili w której rodzi się główka, klatka piersiowa dziecka znajduje się w obrębie miednicy mamy i jest uciskana przez mięśnie krocza. Dlatego w momencie urodzenia się główki dochodzi do wypchnięcia na zewnątrz z płuc wód płodowych, a dziecko ma sposobność zaczerpnięcia pierwszego oddechu.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wiele badań wykazało, że przejście dziecka przez kanał rodny dostarcza mu m.in. naturalnej flory bakteryjnej, która potem kolonizuje jego układ pokarmowy oraz stymulacji korzystnie wpływającej na rozwój układu nerwowego. Dlatego też cesarskie cięcie powinno być wykonywane wyłącznie ze względów medycznych.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Cesarskie cięcie to zabiegowe ukończenie ciąży. Jest to operacja, która, ze względu na liczne możliwe powikłania, powinna być wykonywana ze ścisłych wskazań lekarskich. Nie powinno ono zastąpić porodu naturalnego jeśli nie ma ku temu wskazań.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia tylko 10—15 procent wszystkich porodów powinno się kończyć cesarskim cięciem z powodów medycznych, tymczasem w bogatych krajach Europy i Ameryki Północnej jest to 20-30 procent porodów. W Stanach Zjednoczonych nawet prowadzono przez 5 lat program promujący naturalne porody, a mimo to cesarskie cięcie jest nadal nadużywane.

Podobna tendencja pojawiła się i w Polsce. W 1994 roku za pomocą cesarskiego cięcia na świat przyszło 13,3 procent dzieci, a w 2005 już 28 procent i tendencja wzrostowa utrzymuje się nadal, w 2008 roku liczba cesarskich cięć wynosiła 30 procent, tyle co średnia europejska.

- Coraz więcej kobiet zabiega o cesarskie cięcie – potwierdza dr Juszczyk. - Pragnę podkreślić dobitnie, że jest to operacja, która każdorazowo podyktowana powinna być jedynie koniecznością, a nie widzimisię pacjentki – mówi ordynator. Dodaje, że w ostatnich latach poszerzyły się wskazania medyczne do przeprowadzania cięć. Na przykład kiedyś nieliczne porody bliźniacze odbywały się przez cesarskie cięcie, teraz każda ciąża mnoga jest wskazaniem do wykonania tego zabiegu. Lista wskazań medycznych jest obszerna, są na niej m.in. wady serca matki, położenie pośladkowe dziecka u kobiety rodzącej po raz pierwszy, niewspółmierność porodowa, oznaczająca zbyt duże dziecko (od 4500 g) w stosunku do wielkości miednicy rodzącej itp.

Generalnie cesarskie cięcie zalecane jest, gdy poród naturalny może stanowić zagrożenie dla matki lub dziecka. Przeważnie już wcześniej wiadomo czy istnieją wskazania do operacji, niekiedy jednak decyzja jest podejmowana dopiero w czasie porodu w sytuacji nieprzewidzianych wcześniej komplikacji.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Obalam!

Najlepszym dla dziecka sposobem przyjścia na świat jest poród naturalny, ze względu na... kolejność jego faz i stopniowe przygotowanie dziecka do zetknięcia się z "zewnętrzem". Również dla matki - poród naturalny jest najczęściej mniej inwazyjny nawet biorąc pod uwagę ew. nacięcie czy pęknięcie krocza. Trzeba pamiętać, że cc to jednak OPERACJA.

15.12.2013 przez Katarzyna Rusek
obalam

cięcie cesarskie to nic innego jak operacja i ingerencja w ciało człowieka. Do wykonania CC potrzebne są konkretne wskazania.