Faktycznie potrzebujemy tych wszystkich kosmetyków

które gorliwie aplikujemy sobie każdego dnia, zachęcani przez piękne panie z telewizora? Czy nie mają one jedynie zadania pogarszać stan skóry i włosów po to, żebyśmy kupowali jeszcze i jeszcze? Kiedyś ludzie żyli bez tego. Ciało samo było w stanie o siebie zadbać, przy użyciu jedynie wody, bez tej całej skomplikowanej chemii.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (19)

16.09.2012 przez Małgosia - Inny: szkolenia, doradztwo, coaching
obalam

Oczywiście, że nie potrzebujemy, ale nasza skóra się do nich przyzwyczaja. I tak używanie balsamów nawilżających teoretycznie (marketingowo) nawilża naszą skórę, ale zaprzestanie używania spowoduje jej nadmierną suchość, dlaczego ponieważ w kremach balsamach mydłach w płynie jest mnóstwo soli, dodatków chemicznych, zapachów i trochę gliceryny. Na pewno zdrowsze dla naszej skóry są oleje naturalne np oliwa z oliwek. Na szczęście skóra szybko przyzwyczaja się do wytwarzania warstwy ochronnej sama i uczucie dyskomfortu po odstawieniu trwa tylko kilka dni.

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
obalam

Duża ilość kosmetyków = duża ilość chemii na naszej skórze = niszczenie cery.

19.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
obalam

Kiedyś ludzie żyli bez tego, a w wieku 40 lat wyglądali jakby mieli 80. Nie ma nic złego we wspomaganiu funkcji skóry. Dobrze dobrany kosmetyk chroni nas przed promieniowaniem UV, wiatrem, chłodem, poprawia wygląd i samopoczucie. Podkreślam, dobrze dobrany. Niekoniecznie ten z najpopularniejszej reklamy;)'

Powiedzenie "czy potrzebujemy" można rozważać. Z jednej strony, tak na prawdę potrzebujemy tylko jeść, pić i załatwiać potrzeby fizjologiczne. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, ale warto wybrać to co nam służy.

1.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Zapewne bez kosmetyków można by się obyć ale po co? Używanie kosmetyków oprócz funkcji upiększających, które też są w pewnym sensie potrzebne, spełniają funkcje ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dawniej ludzie również stosowali kosmetyki. I do celów upiększających (malowidła) i ochronnych. Dla przykładu polecam zobaczyć film o plemieniu Himba, które stosuje na co dzień kosmetyki;)

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Rola kosmetyków polega na ochronie skóry przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, chroni przed nadmiernym wzrostem bakterii, dożywia i poprawia ukrwienie skóry przez co jest ona zdrowsza i bardziej odporna na urazy, szybciej się goi.

31.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Na temat tego czy potrzebujemy 3 rodzaje peelingu na półce, krem pod oczy, parę rodzajów odżywek do paznokci i wiele wiele innych można dyskutować. Jednak są kosmetyki, których potrzeba stosowania jest bezdyskusyjna. Należą do nich kremy z filtrami do opalania i do stosowania na co dzień. O konieczności stosowania ochrony przed szkodliwym promieniami nie muszę chyba nikogo przekonywać.

12.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Może nie potrzebujemy wszystkiego, ale mydło i woda to za mało. Nadmiar też jest niewskazany, ale takie podstawy jak płyn miceralany/tonik, krem, krem pod oczy, krem do rąk i stóp, pomadka ochronna to niezbędniki :)

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

jeżeli mamy zdrową skórę, to wystarcza jedynie higiena, a kosmetyki będą niszczyć prawidłowe ph skóry czy wysuszać przez co pojawią się problemy z cerą

21.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

"Zimna woda zdrowia doda", cytat z dawnych makatek. Wtedy nie było tego całego przemysłu kosmetycznego, który nam wmawia, że bez kosmetyków nie będziemy mogli żyć.

21.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

"Zimna woda zdrowia doda", cytat z dawnych makatek. Wtedy nie było tego całego przemysłu kosmetycznego, który nam wmawia, że bez kosmetyków nie będziemy mogli żyć.

2.12.2012 przez Wiktoria G. - Inny: Uczeń
obalam

Nie, nie potrzebujemy. Ale musimy pamiętać przecież o takich produktach jak filtry przeciwsłoneczne. Jeśli chodzi o inne kosmetyki... to myślę, że każdy z nas powinien mieć jakiś krem nawilżający (dobry jest ten dla niemowlaków, ponieważ nie posiada chemii, którą kupujemy w kosmetykach dla dorosłych), może jakiś peeling i ewentualnie można stosować maseczki z owoców i warzyw robione własnoręcznie, które wspomogą skórę bardziej niż niejeden kosmetyk.

13.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Nasz organizm, a dokładniej skóra (bo zazwyczaj ona jest "pielęgnowana") w ogóle nie potrzebuje żadnych kosmetyków. Mam na myśli zdrowy organizm w stanie homeostazy. Człowiek anatomicznie nowoczesny liczy sobie około 200 tys. lat, gatunek Homo sapiens jeszcze więcej ... skoro przez tyle set tysięcy lat, nawet kobiety dawały sobie radę bez balsamu, to i dzisiejsze ich pra pra pra wnuczki (nota bene, z ich genami) dały by sobie rade bez chemicznych eliksirów. Skóra by się ucieszyła, a już na pewno warstwa bakterii chroniąca nas przed patogenami chorobotwórczymi.

15.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Na to pytanie odpowiedzieć można ambiwalentnie. Tak - potrzebujemy kosmetyków. Nie - nie potrzebujemy wszystkich.

Każdy potrzebuje innego rodzaju kosmetyków, przystosowanych do jego typu skóry. Wszyscy jednak potrzebujemy kremów z filtrem UV. Nie stosując ich, narażamy się na szkodliwe promieniowanie, zwiększając ryzyko zachorowania na raka skóry.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Oczywiscie ze potrzebujemy kosmetykow, warunkuje to m in tryb zycia i srodowisko w jakim zyjemy. Zaczyajac od najbardziej oczywistych: mydlo, poprzez dezodoranty (przeciez nie mozna brzydko pachniec), kremy do twarzy (np nawilzajace, opozniaja przez to pojawienie sie zmarszczek), konczac na kolorowych kosmetykach- niepotrzebnych, ale ktora z pan nie lubi sie malowac?

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Przede wszystkim musimy uważać na skład kosmetyków których używamy gdyż niektóre substancje mogą mieć niekorzystny wpływ. Do tego jeśli stosujemy wiele różnych kosmetyków może dojść do niekorzystnych oddziaływań między rożnymi kosmetykami co więcej nasza skóra może się od nich uzależnić

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Krem na noc, na dzień, pod oczy, balsam do ciała, odżywki, maseczki, peelingi… Przeciętna kobieta wydaje na kosmetyki naprawdę dużo pieniędzy. Ale żeby zachować zdrowy i piękny wygląd skóry, czy włosów należy tylko dbać o jej higienę w sposób właściwy i nie przeciążać jej nadmiarem kosmetyków. Używajmy tylko niezbędnych kosmetyków dla naszego ciała, pamiętając, żeby były to kosmetyki naturalne. Najbardziej naturalnych, skutecznych i najtańszych kosmetyków dostarcza nam natura – skórki z ogórka, liście kapusty… Z owoców i warzyw można zrobić niejedną maseczkę czy peeling odmładzający.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Ciało człowieka potrzebuje do dobrego działania wielu mikroelementów, które połączone w odpowiedni sposób stanowią wyśmienity zdrowotny koktajl Jednak wiele kosmetyków dla się zastąpić np. okładami z różnych warzyw. Nie koniecznie trzeba wydawać rodzinny majątek na kremy i maści..

15.04.2013 przez Anna Blondi Gorczycka - Inny: pedagog
potwierdzam

Moze nie wszystkich ale...

Szoda, że osoby tak odnoszące się do przeszłości zapomnialy, że zyjemy 2 czy nawet 3 razy dlużej niz uwczesni ludzie a i srodowisko sie od tamtego czasu zmienilo. Powietrze, woda, gleba już nie sa tak czyste jak choćby 500lat temu. Nie było tyle zanieczyszczeń ani dziury ozonowej a ludzie dożywali "późnej starości". W XVw srednia długosć zycia była 40-45lat.

Równiez żywnosć się zmieniła, jemy rzeczy przetworzone i nie dostarcza juz do organizmu tylu składników wiec organizm wymaga wspomagania.

Kultura równiez wymusza pewne wzorce zachowań wiec kosmetyki sa potrzebne.

Ważne aby były dobre jakoscowo i aby nie przesadzać z ich ilościa.

18.04.2013 przez Daniel Korcz - Inny: tłumacz tekstów medycznych, kosmetycznych itp.
obalam

Dobrze jest też wysmarować się bezpłatnym szlamem lub błotem leczniczym i poczekać, aż zaschnie na skórze i wchłoną się mikroelementy. Większość kosmetyków wydaje się zbędna, choć np. w dobie dziury ozonowej filtry do opalania zdają swoją rolę (nawet najmniejsze zaczerwienie się skóry od opalania na słońcu traktowane jest jako pewien stopień poparzenia słonecznego). Z drugiej strony nie należy zapominać o kupowaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV (nie kupować tanich na bazarku z samymi szybkami bez filtra UV), gdyż okulary przyciemniają obraz, przez co źrenice się rozszerzają, a bez filtru UV przy rozszerzonych źrenicach można naprawdę wyrządzić wiele krzywdy oczom.