Poród musi trwać min 12 godzin.

Nie można urodzić 4-5 godzin od pierwszego poważnego skurczu. Prawda czy fałsz?!

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

16.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Długość porodu zależy od wielu rzeczy, min. budowy ciała kobiety. Dla przykładu, mój ojciec urodził się w przeciągu kilkunastu minut. Babcia idąc ulicą poczuła nagle skurcze, a po chwili było już po wszystkim. Dobrze że akurat przechodziła obok szpitala, to przynajmniej zdążyli ją na recepcję zanieść.

17.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie ma reguły co do czasu trwania porodu. Jedna kobieta urodzi szybko a inna będzie się męczyć 12 albo i więcej godzin

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Od rozpoczęcia do zakończenia porodu powinna upłynąć najwyżej doba (choć niektóre szpitale mają inne standardy). Jeśli jednak po 6-12 godzinach od odejścia wód płodowych akcja porodowa nie postępuje, lekarze zwykle decydują o jej przyspieszeniu (najczęściej podając rodzącej kroplówkę z oksytocyną). Biorą przy tym pod uwagę nie tylko czas trwania porodu, ale stan dziecka, wygląd wód płodowych (powinny być bezbarwne) oraz stan kobiety. Jeśli dziecku zagraża infekcja wewnątrzmaciczna (świadczy o tym np. zielone zabarwienie wód płodowych), poród trzeba zakończyć jak najszybciej.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Na pewno nie, długość porodu zależy od kobiety, komplikacji, czy ciąża jest pierwsza czy kolejna. Na długość trwania porodu składa się wiele czynników, ale na pewno nie MUSI on trwać min. 12 godzin

21.11.2012 przez Marta Pulińska
obalam

Rodziłam 6 godzin. Nikt mnie nie zmuszał ani do przyjęcia oksytocyny, ani na siłę porodu nie opóźniał. Każdy poród jest inny i może trwać bardzo różnie.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Jeżeli rodzisz dziecko po raz pierwszy poród może trwać nawet do 15 godzin. Dla ciekawostki powiem, że o kobietach, które rodzą po raz pierwszy mówi się pierwiastki. Jeżeli, jest to kolejny poród to mówi się wieloródka.

Gdy rodzisz kolejne dziecko to Twój poród może trwać od 6 do 9 godzin. Może trwać nawet krócej.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Dużo czynników składa się na to ile będzie trwał poród między innymi to czy kobieta rodzi pierwszy raz czy kolejny, ułożenie dziecka czy chociażby budowa miednicy matki. Nie można dokładnie ujednolicić, że kobiety rodzą tyle i tyle.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie ma limitu najkrótszego czasu porodu, podaje się tylko ile maksymalnie może trwać i są to inne czasy dla pierworódki i wieloródki. Kobieta po wielu porodach na pewno urodzi dużo szybciej niż taka po 1 czy 2.

Źródło: Ćwiczenia położnicze - Troszyński

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jeżeli rodzisz dziecko po raz pierwszy poród może trwać nawet do 15 godzin. Dla ciekawostki powiem, że o kobietach, które rodzą po raz pierwszy mówi się pierwiastki. Jeżeli, jest to kolejny poród to mówi się wieloródka.

Gdy rodzisz kolejne dziecko to Twój poród może trwać od 6 do 9 godzin. Może trwać nawet krócej. Dlatego jeżeli jest to Twój kolejny poród, to nie sugeruj się czasem trwania pierwszego porodu. Czasami kobiety myślą „rodziłam z 10 godzin, byłam w szpitalu jak nic się nie działo, mogłam dłużej zostać w domu… zrobię to tym razem”. Zostają dłużej w domu i nagle okazuje się, że mogły nie zdążyć dojechać do szpitala.

Oczywiście podana przeze mnie ilość godzin trwania porodu jest tylko orientacyjna.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

To zależy od predyspozycji kobiety. Wiadomo u pierwiastki zawsze będzie dłużej niż u wieloródek. U pierwiastek skurcze pojawiają się od 16 h. Raz położna mówiła ze przywieźli kobietę która zaczęła rodzić w autobusie i nie miała żadnych skurczów. I po 2 h było po wszystkim

13.04.2013 przez Anna Jęderka - Inny: mama
obalam

Nie jest to prawdą. Długość porodu zależy indywidualnie od każdej kobiety. Niektóre rodzą w 2-3 godziny inne rodzą dłużej a jeszcze inne ponad 12 godzin. Ja sama rodziłam 13 z czego poważna akcja porodowa trwała 8,5 godziny. I wspominam to jako jako wspanialsze przeżycie w moim życiu.