Dziecko karmione piersia nie potrzebuje dodatkowych witamin

Czy mleko matki ma wystarczająco dużo witamin które wystarczają naszemu dziecku.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

15.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
obalam

Aktualnie w zaleceniach krajowego konsultanta w dziedzinie Pediatrii dotyczące profilaktyki krzywicy i osteoporozy jest suplenmentacja wapniem nawet przy karmieniu piersią. Wprowadzono również oficjalną rekomendację podawania doustnie małych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom karmionym naturalnie, będącym w wieku od 2 tygodni do końca 3 miesiąca życia.

"Noworodek karmiony piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, wymaga wcześniejszego rozpoczęcia podawania witaminy D - od pierwszych dni życia w ilości 400 jednostek na dobę. Jeżeli matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, to rozpoczęcie podawania witaminy D powinno nastąpić w 3 tygodniu życia.

Noworodki nie karmione piersią tylko mlekiem modyfikowanym, spożywające (na dobę) objętość mleka, która zabezpiecza zapotrzebowanie dobowe na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji tą witaminą.

Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym."

http://www.esculap.pl/danone/03/index2.html

17.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Przy karmieniu tylko piersią może być niewystarczająca ilość witaminy D i K dostarczana dziecku wtedy trzeba wprowadzić suplementacje ale pod kontrolą lekarza żeby nie przesadzić

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Oprócz mleka matki dziecku trzeba podawać co najmniej witaminę D

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

Potrzebuje D3 i K (przez 1 miesiąc życia), te na mleku modyfikowanym K dostają z mlekiem nie trzeba dawać dodatkowo na piersi trzeba podawać

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Zarówno podczas ciąży, jak i karmienia piersią powinno się planować swoje posiłki tak, aby dostarczały one wszystkich niezbędnych składników. Niemniej jednak większość ekspertów uważa, że nawet prawidłowo zbilansowana dieta nie wystarcza, aby podczas ciąży wypełnić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminy w ciąży i składniki mineralne. Dlatego szczególnie KOBIETOM w ciąży i karmiącym zaleca się uzupełnianie codziennej diety odpowiednio dobranymi preparatami witaminowo-mineralnymi.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Kobiecy organizm zaczyna wytwarzać pokarm w ok. 16 tygodnia ciąży. Przez cały czas aż do porodu mleko dostosowuje się do dziecka, na każdym etapie będąc dla niego idealnym, wystarczającym pokarmem. Gdyby np. mały człowiek urodził się przed terminem, pokarm jego mamy byłby dla niego najlepiej zbilansowany i przyswajalny

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Podczas karmienia piersią należy dodatkowo podawać witaminę D.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Dziecko karmione piersią musi mieć suplementowaną witaminę D i K. Jeżeli jest karmione mieszankami nie ma takiej konieczności, bo producenci dodają je w odpowiedniej ilości do pokarmu.

Źródło: Pediatria - Kubicka, Kawalec

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Pokarm kobiecy zawiera zbyt mało witaminy D i K. Dlatego dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze powinny dostawać odpowiednie dawki tych witamin, by nie były narażone na ich niedobór. Witaminy D potrzebuje też kobieta w ciąży.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Potrzebuje - witaminę K, którą podaje się w dawce uderzeniowej tuż po narodzinach a potem od 9 doby życia aż do skończenia 12 tygodnia życia, jak też witaminę D - zwłaszcza w okresie braku światła słonecznego, ale tu już różne zalecenia pediatrów są - zarówno cały pierwszy rok, jak i 2 lata.

25.03.2013 przez Ula Kalina - Inny: House Manager
obalam

Dziecko karmione piersią nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy K oraz D3. Pozostałe składniki są w pełni dostarczone.