W pokoju dziecka musi być zawsze bardzo ciepło

aby się nie przeziębiały i nie miały zapalenia uszu

Próby weryfikacji mitu (14)

16.11.2012 przez Iza - Student: student
obalam

zależy od dziecka, niektóre dzieci wręcz lubią przebywać na świeżym powietrzu, w pokoju nie powinno być za ciepło żeby nie przegrzewać dziecka i po wyjściu na dwór od razu nie zachorowało

16.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Powinniśmy pamiętać o wietrzeniu pokoju dziecięcego i pilnowaniu odpowiedniej, nie za wysokiej temperaury. Dzieci znacznie łatwiej przegrzewają się, co zdaniem lekarzy pediatrów jest główną przyczyną przeziębień i infekcji – zwłaszcza podczas chłodniejszych pór roku. Zbyt ciepłe ubranie oraz za wysoka temperatura w pokoju sprawiają, że dziecko szybciej marznie i źle znosi zmiany temperatury. „W pokoju małego dziecka słupek rtęci powinien wskazywać ok. 22°C w ciągu dnia, a w nocy 20°C.

17.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Temperatura ok 20-21 stopni jest optymalna dla dziecka

27.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Dziecko przegrzane jest podatniejsze na choroby, A poza tym, dziecko ma zazwyczaj dużo energii i jest w ciągłym ruchu, więc dodatkowo wytwarza energię

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

W ciągu dnia w pokoju malca powinna panować temperatura około 22°C, natomiast w nocy powinno być troszkę chłodniej, ale nie mniej niż 18°C. Gdy jest za ciepło, powietrze staje się strasznie suche, co może powodować wysuszanie śluzówek dróg oddechowych i sprzyjać rozwojowi różnego rodzaju infekcji.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Temperatura w pokoju niemowlaka w dzień powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy o 2 stopnie mniej, ale nie poniżej 18°C.

Dbałość o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pokoju maluszka wynika z faktu, że niemowlęta mają zbyt mało tkanki tłuszczowej, która mogłaby ich chronić przez zimnem. Poza tym, niedojrzały system termoregulacji nie potrafi zareagować w postaci dreszczy czy stroszenia włosków, jak dzieje się to u dorosłych, by zminimalizować utratę ciepła i nie zmarznąć. Niedoskonałość termoregulacji u noworodków skutkuje tym, że dzieci zarówno bardzo szybko marzną, jak i przegrzewają się.

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W ciągu dnia w pokoju malca powinna panować temperatura około 22°C, natomiast w nocy powinno być troszkę chłodniej, ale nie mniej niż 18°C. Gdy jest za ciepło, powietrze staje się strasznie suche, co może powodować wysuszanie śluzówek dróg oddechowych i sprzyjać rozwojowi różnego rodzaju infekcji.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Kiedy dzieci są przegrzewane, bardzo łatwo o infekcję przy nagłej zmianie temperatury otoczenia: przeciągu, zimnym wietrze, wysiadaniu ze środka lokomocji czy odbiorze dziecka z przedszkola, gdzie było ciepło i maluch jest spocony a potem następuje szybkie wychłodzenie.

21.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Najlepsza temperatura dla dziecka to 19-20 stopni, a dla niemowlaka 19.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W czasie snu optymalna temperatura to 18-20st.natomiast w trakcie dnia nieco wyższa powinna być 20-22st.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nieprawda, tak zwany "zimny wychów" jest ze wszech miar korzystniejszy. Organizm się hartuje i przyzwyczaja. Kiedy dzieci są przegrzewane, bardzo łatwo o infekcję przy nagłej zmianie temperatury otoczenia: przeciągu, zimnym wietrze, wysiadaniu ze środka lokomocji czy odbiorze dziecka z przedszkola, gdzie było ciepło i maluch jest spocony a potem następuje szybkie wychłodzenie. Starzy pediatrzy mawiali "rączki chłodno, brzuszki głodno a nóżki gorące". Oczywiście, to duże uproszczenie, ale Skandynawowie i Brytyjczycy, którzy przyzwyczajeni są do niższych temperatur w domach, rzeczywiście mniej chorują a dzieci przedszkolne sporadycznie otrzymują antybiotyki.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

A to ciekawe :) wychodzi na to, że zapalenie ucha bierze się z... zimna? Wg mojej wiedzy zapalenie ucha może być wywołane wirusami lub bakteriami, nie - zimnem.

Optymalna temperatura w dziecięcym pokoju, jak podają pediatrzy czy położne, to 19-22 stopnie C. Do tego odpowiednia wilgotnośc (45-50%) i częste wietrzenie. Gdy dziecko ma w pokoju bardzo ciepło, jest zwyczajnie niespokojne, zdenerwowane, wybudza się, poci się - czuje konkretny dyskomfort.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

W ciągu dnia w pokoju malca powinna panować temperatura około 22°C, natomiast w nocy powinno być troszkę chłodniej, ale nie mniej niż 18°C. Gdy jest za ciepło, powietrze staje się strasznie suche, co może powodować wysuszanie śluzówek dróg oddechowych i sprzyjać rozwojowi różnego rodzaju infekcji.

26.02.2013 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

W pokoju dziecka powinna panować temeratura pokojowa 21 stopni. Niestety często odwiedzam znajome, gdzie niemowlę jest ubrane jak na spacer, w pokoju temperatura wynosi 25 a dziecko wyje biedne. Nie wiem skąd wzięły się te bzdury związane z przegrzewaniem dzieci...

15.04.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Generalizowanie zawsze jest obarczone ryzykiem błędu. Dzieci podobnie jak dorośli najlepiej czują się w różnych temperaturach. Instynkt nakazuje nieraz rodzicom ubierać dzieci bardzo ciepło i grubo okrywać kołdrą, co wcale nie dowodzi, że dzieciom to rzeczywiście jest potrzebne. Nasi "Pogromcy" mają zbliżone zdanie. Iza pisze: "zależy od dziecka, niektóre dzieci wręcz lubią przebywać na świeżym powietrzu". Patronikus napisał: "Najlepsza temperatura dla dziecka to 19-20 stopni.
Jak ładnie podsumowała i wyjaśniła nam Judyta: "Temperatura w pokoju niemowlaka w dzień powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy o 2 stopnie mniej, ale nie poniżej 18°C. Dbałość o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pokoju maluszka wynika z faktu, że niemowlęta mają zbyt mało tkanki tłuszczowej, która mogłaby ich chronić przez zimnem. Poza tym, niedojrzały system termoregulacji nie potrafi zareagować w postaci dreszczy czy stroszenia włosków, jak dzieje się to u dorosłych, by zminimalizować utratę ciepła i nie zmarznąć. Niedoskonałość termoregulacji u noworodków skutkuje tym, że dzieci zarówno bardzo szybko marzną, jak i przegrzewają się."Patrz:
1. http://parenting.stackexchange.com/questions/453/what-is-the-correct-temperature-and-humidity-to-maintain-in-a-childs-room-at-ni
2. http://www.ehow.com/info_8229393_correct-room-temperature-children-sleeping.html