Maść czy tabletki przeciwbólowe co zdrowsze

Wiadomo że nawet maści przenikają do krwi ale czy na pewno są bezpieczniejsze od tabletek, czy też grozi zapaleniem nerek od NLPZ

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

15.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
potwierdzam

Pytanie, na które nie można odpowiedzieć potwierdzam lub obalam, gdyż zależy to od tego, co boli.

Jeśli bolą cię stawy, mięśnie lub odc. lędźwiowy kręgosłupa tzw. korzonki to maść pomoże i jest najlepsza. Działa od razu w miejscu, które boli, nie ma działania toksycznego na wątrobę, żołądek czy nerki. Zalecane jest maśc i ewentualnie, gdy nie ma uśmierzenia wtedy stosuje się tabletki. Jednak boli głowa, brzuch (menstruacja), no to raczej maść nie pomoże, wtedy podaje się leki przeciwbólowenp. NLPZ, które działają toksycznie na wątrobę. Zwiększają ryzyko wrzodów żołądka, może spowodować poanelgetyczną nefropatie.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Maść jest bezpieczniejsza, ponieważ nie ma efektu pierwszego przejścia, nie wpływa toksycznie na wątrobę w przeciwieństwie do doustnych NLPZ

18.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Brytyjscy lekarze przeprowadzili badania, z których wynika, że na ból kolan lepiej stosować maści niż tabletki, ponieważ wywołują one mniej efektów ubocznych.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Maść działa miejscowo, nie uszkadza żołądka tak jak tabletki.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Brytyjscy lekarze przeprowadzili badania, z których wynika, że na ból kolan lepiej stosować maści niż tabletki, ponieważ wywołują one mniej efektów ubocznych. W badaniach wzięło udział 585 pacjentów. Chorzy przyjmowali środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), część w postaci tabletek, część w formie maści. Po zakończeniu badań i przeanalizowaniu wyników, okazało się, że obie formy są równie skuteczne. Jednak tabletki wywoływały u części chorych skutki uboczne, tj. : niestrawność, zgaga, natężenie objawów astmy. U osób stosujących lek w postaci maści czy żelu dolegliwości te nie wystąpiły.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wszystko zależy od rodzaju bólu, jego umiejscowieniu i czego oczekujemy po działaniu leku. Maści zawierają mniejsza dawki NLPZów, więc przy niewielkich stanach zapalnych są idealnym wyjściem, bo nie mają działania ogólnoustrojowego. Natomiast jeżeli mamy stan zapalny np. stawów kręgosłupa, to smarowanie maścią na wiele nam nie pomoże, ponieważ między skórą a kręgosłupem jest parocentymetrowa warstwa mięśni i lek nie da rady przeniknąć tak głęboko.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Do takich wniosków doszli naukowcy z Queen Mary University w Londynie, którzy przebadali 585 pacjentów po 50 roku życia.

Analizowano skuteczność niesteroidowych leków przeciwzapalnych w leczeniu bólu kolana. Do grupy tej zalicza się m.in. aspirynę i ibuprofen. Porównywano różne postacie leków, jak stosowane zewnętrznie żele i maści oraz leki doustne.

Okazało się, że jedne i drugie dawały jednakowo dobre efekty w leczeniu bólu, ale preparaty zewnętrzne powodowały mniej skutków ubocznych, takich jak niestrawność, wzrost ciśnienia krwi czy pogorszenie objawów astmy.