Używanie antyperspirantów jest niekorzystne dla zdrowia

Bo uniemożliwia organizmowi termoregulację?

Próby weryfikacji mitu (23)

15.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Oczywiście można by tu i zaprzeczyć i potwierdzić mit ja go obalam gdyż antyperspiranty nie są niekorzystne dla zdrowia, ponieważ obkurczają gruczoły potowe przez co bakterie nie namnażają się i czuć przykrego zapachu spod pachy i to jest obalenie mitu. Potwierdzenie będzie wtedy i tylko wtedy gdy natrzemy sobie antyperspirantem całe ciało. Pamiętajmy że sztyftów i kulek używamy na noc kiedy organizm teoretycznie najmniej się poci bo one pomagają również usuwać zrogowaciały naskórek podczas porannej toalety, a do pracy używamy dezodorantów.

19.09.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
potwierdzam

Słyszałem wypowiedź lekarza w telewizji, że antyperspiranty powinny być przede wszystkim używane w nocy. Korzystanie z nich w dzień ogranicza wydzielanie potu jednak może powodować zamykanie się porów i późniejsze problemy zdrowotne spowodowane przegrzaniem.

19.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
obalam

Poci się niemal cała skóra - nie tylko pod pachami, gdzie używa się antyperspirantu. Sęk w tym, że znajduje się tam "specjalny" typ gruczołów - gruczoły potowe wonne. Dodatkowo jest ich tam wyjątkowo dużo, dlatego pot w tych miejscach może powodować nieprzyjemny zapach. Pachy zajmują jednak niewielką powierzchnię w stosunku do całej skóry i organizm bez problemu poradzi sobie z termoregulacją nawet jeśli nie pocimy się pod pachami.

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Za termoregulację odpowiedzialny jest największy ludzki narząd - skóra. Pachy zajmują zdecydowanie niewielką jej część i nie mogą zaburzać termoregulacji.

19.10.2012 przez Kasia Frączek - uczennica liceum, profil promedyczny
potwierdzam

Stosując antyperspirant nabawiłam się zapalenia węzła chłonnego- czułam pod pachą niewygodne i bolące zgrubienie. Wyleczyłam antybiotykiem.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie, ponieważ termoregulacja odbywa się przez całą powierzchnię skóry, a nie tylko pod pachami, gdzie stosuje się najczęściej antyperspiranty.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie jest to prawda, no chyba ze ktos by sie wykąpał cały w takim antyperspirancie, uzycie miejscowe nie ma wiekszego wpływu na termoregulacje

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Pocenie się jest procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, który między innymi reguluje jego temperaturę oraz zapewnia kwaśne pH skórze. Stosowany kosmetyk, aby był bezpieczny, nie powinien zatem całkowicie zablokować tego procesu. Z tego też powodu, stosując antyperspiranty, należy pamiętać, aby nie używać ich na całe ciało, lecz jedynie pod pachami, a wieczorem dokładnie zmyć resztki preparatu ze skóry. Absolutnie nie należy stosować tego typu preparatów na noc.

8.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Trzeba pamiętać, że wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym, który przeciwdziała przegrzaniu organizmu. Pot składa się w 99 proc. z wody i tą drogą nie są usuwane substancje toksyczne, więc antyperspirant nie blokuje ich usuwania, nie ma też żadnych badań, które potwierdzałyby, że są rakotwórcze!

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Antyperspiranty mają za zadanie zatrzymać lub znacząco spowolnić proces wydzielania potu obniżając wilgotność środowiska, w którym są bakterie. Pocimy się nie tylko w okolicach dołu pachowego ale całą powierzchnią ciała, to też termolegulacja nie jest zabużona.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

zmnieszają potliwość, a co za tym również idzie - ilość bytujących w ciepłym i wilgotnym środowisku bakterii

24.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Posądza się o to zawarte w antyperspirantach zwiazki glinu ale jak dotad nie potwierdzono żeby antyperspiranty były szkodliwe. Stęzenie tych zwiazków w kosmetykach jest kontrolowane i nie przekracza dopuszczalnych norm.

29.11.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
obalam

Są one bardzo potrzebne gdyz neutralizuja brzydki zapach ale nie sadze żeby były szkodliwe a przecież nie chcielibyśmy mieć plam pod bluzka

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Gruczoły potowe pod paczą to tylko 1% na naszym ciele. Ich udział w termoregulacji jest znikoma.

13.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
potwierdzam

Skoro jesteśmy zdrowi i nasze ciało w sposób fizjologiczny reaguje na pewne bodźce, znaczy że tego potrzebuje do zachowania homeostazy ... przynajmniej jeśli chodzi o wydzielanie potu i łoju. Jeśli chcemy uniknąć mało estetycznych śladów potu pod pachami, a akurat wypadła jakaś "ważna" sprawa można go używać - nic się nie stanie. Gorzej jak wysmarujemy tym specyfikiem całą klatkę piersiową. Skoro antyperspiranty blokują wydzielanie potu, znaczy że wpływają na termoregulację, a zatem trzeba się ograniczyć do rozsądnego minimum, a już na pewno nie stosować codziennie. Wszystko zależy od powierzchni, której pocenie chcemy ograniczyć ... im większa tym gorzej, i może to już zaburzać funkcjonowanie organizmu.

15.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Dezodoranty nie są środkami przeciwpotowymi. Ich rola polega na likwidowaniu skutków pocenia się, czyli niwelowaniu przykrego zapachu. Na ogół stosowane substancje długo pozostają na skórze, ale nie wykazują działania drażniącego.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Antyperspiranty sluza do stosowania miejscowego (najczesciej pod pachami, na dlonie, stopy) i tylko tam dzialaja. W termoregulacji bierze udzial cala skora, tak wiec zablokowanie pocenia sie np pod pachami nie spowoduje zaburzen termoregulacji.

18.12.2012 przez Lena Z - Student: Zdrowie Publiczne
obalam

Stosowanie antyperspirantów ma niewielki wpływ na procesy termoregulacji organizmu, ponieważ są one aplikowane na niewielkie powierzchnie ciała, rzędu kilku procent. Dodatkowo, w okolicach stosowania antyperspirantów (doły pachowe, stopy) proces odparowania wody z potu, tak ważny w procesie schładzania organizmu, jest z natury ograniczony z powodu przylegania fałdów skóry (pachy) lub przylegania skóry do podeszwy obuwia (stopy). Wyrównawczy wzrost pocenia może wystąpić w innych okolicach ciała

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nikt chyba nie stosuje antyperspirantów na całą powierzchnię ciała. Jeśli używamy ich tylko w okolicy pach to nie musimy się martwić o termoregulację gdyż to jej w żaden sposób nie upośledza

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, nie tylko pod pachami. Gdy zablokujemy je tylko w tym jednym szczególnym miejscu, nie wpłynie to w żaden sposób na możliwości termoregulacji organizmu.

18.01.2013 przez Beata Krajnik - Inny: Kosmetyczka
obalam

Antyperspiranty używamy na bardzo małej powierzchni skóry, przede wszystkim pachy , stopy i dla niektórych osób polecane są też na wewnętrzną stronę dłoni.Szkodliwe mogłyby być wówczas gdybyśmy używali ich na całe ciało. Trzeba także pamiętać o tym, że bardzo ważne jest dokładne mycie ciała, używanie antyperspirantu bez regularnego mycia nie wiele pomoże. Jeśli antyperspirant jest używany regularnie to polecam wykonać także co jakiś czas peeling miejsc pokrywanych antyperspirantem.

30.01.2013 przez Karola - Student: analityka medyczna
obalam

Nie ma to wielkiego wpływu na termoregulację, ponieważ pocimy się całą powierzchnią ciała. Niestety aluminium zawarte w antyperspirantach może spowodować powiększenie węzłów chłonnych pod pachami, dlatego powinno się używać np antyperspirantu z firmy FOREVER lub innego, który nie zawiera aluminium.

24.04.2013 przez Dagmara Kołakowska - Student: .
obalam

Używanie antyperspirantów jest demonizowane ze względu na zatykanie gruczołów potowych, co rzekomo zaburza konieczną przecież dla utrzymania homeostazy termoregulację organizmu i ważną pomocniczą funkcję wydalniczą skóry. Spójrzmy jednak na to powierzchniowo - pachy stanowią tak niewielki fragment powierzchni ciała, że zmniejszenie ich potliwości nie wywoła skutków ubocznych biorąc pod uwagę, że gruczoły potowe znajdują się niemal na całej powierzchni ciała.

Zastanawiałabym się jednak nad sensownością i bezpieczeństwem długotrwałego stosowania reklamowanych tabletek zmniejszających ogólną potliwość ciała.

przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Pani Doktor Iwaszko słusznie obala mit, pisząc: "Poci się niemal cała skóra - nie tylko pod pachami, gdzie używa się antyperspirantu. Sęk w tym, że znajduje się tam "specjalny" typ gruczołów - gruczoły potowe wonne. Dodatkowo jest ich tam wyjątkowo dużo, dlatego pot w tych miejscach może powodować nieprzyjemny zapach. Pachy zajmują jednak niewielką powierzchnię w stosunku do całej skóry i organizm bez problemu poradzi sobie z termoregulacją nawet jeśli nie pocimy się pod pachami".

Źródło: Dermatologia - Braun-Falco. W. H. C. Burgdorf, G. Plewig, H. H. Wolff, M. Landthaler, Red. W. Gliński, M. Czarnecka-Operacz, D. Krasowska, A. B. Serwin, H. Wolska. Czelej, Lublin 2011, ISBN: 978-83-7563-007-7