kawa podnosi ciśnienie krwii

prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

16.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Kawa jak wiadomo zawiera kofeinę, która podwyższa nam ciśnienie krwi.

16.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Kofeina zawarta w kawie ma działanie podnoszące ciśnienie

17.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam mit kawa podnosi ciśnienie, powoduje zwiększone wydzielanie soków żołądkowych i to jest jedyny plus picia kawy do śniadania, każda następna jest niewskazana bo już nie działa zdrowotnie, ale trzeba przyznać że jest zdrowsza od napojów energetycznych bo kawa podnosi cisnienie powoli i powoli cisnienie opada a przy napojach energetycznych jest odwrotnie i są one dużo bardziej szkodliwe aniżeli kawa

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

kawa zawiera kofeinę, która podnosi ciśnienie krwi i pobudza organizm

20.11.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

Na mnie działa zgodnie z przewidywaniami... Jej właściwości wynikają z tego że podobno wydobywa zgromadzony w organiźmie magnez do krwi i to podnosi samopoczucie... ale potem ilość magnezu spada i jest gorzej... dlatego ważne jest uzupełnianie magnezu podczas picia kawy. Jeśli magnezu jest pod dostatkiem + kawa to samopoczucie jest znacznie lepsze w trakcie jak i po... energetyki mają kompleksowo minerały, kofeinę i taurynę dlatego dają większego kopa... ale przesada może szkodzić.

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Kofeina zawarta w kawie podnosi średnio o 4 - 5 mmHg ciśnienie skurczowe oraz 8 - 10 mmHg rozkurczowe. Maksymalny wzrost ciśnienia jest widoczny ok. 2 -3 godz. po jej spożyciu

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Według naukowców z Louisiana State University School of Public Health można spokojnie pić nawet trzy filiżanki kawy dziennie, bez najmniejszych obaw o zdrowie.

Ten kofeinowy napój wcale nie podniesie ciśnienia krwi, nie wywoła groźnych chorób układu krążenia, nie spowoduje zawału serca czy udaru mózgu, jak również nie doprowadzi do przedwczesnej śmierci - o co posądzali go naukowcy przez wiele ostatnich lat.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Kawa działa moczopędnie więc będzie obniżać ciśnienie krwi.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Kawa chwilowo podnosi ciśnienie tętnicze krwii, nie wiadomo dokładnie dlaczego ale sugeruje się zę uwalnia ona aminy katecholowe z nadnerczy.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dzienna dawka kofeiny powyżej 250 mg (tyle jest w 2-3 filiżankach kawy) podnosi ciśnienie o 5-10 mmHg. Okazuje się, że już po 2-3 dniach regularnego picia kawy organizm przyzwyczaja się do takich dawek kofeiny i nie reaguje podniesieniem ciśnienia krwi. Jednak po kilkunastogodzinnej abstynencji od kawy organizm znów zaczyna w ten sposób reagować na kofeinę.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Wypicie napoju zawierającego kofeinę przyczynia się również do wystąpienia innych efektów fizjologicznych. Wzrasta uwalnianie kortyzolu i adrenaliny, które podnoszą ciśnienie tętnicze krwi i przyspieszają częstość bicia serca.

6.04.2015 przez Sławek Hozner - dr.n. med
obalam

skoro kawa rozszerza naczynia krwionośne musi powodować spadek ciśnienia tętniczego, inne czynniki w kawie podnoszą cisnienie zatem myślę że 1 filiżanka obniży lub wyreguluje cisnienie ale nie podniesie go.