Światło jarzeniówki męczy wzrok.

Sztuczne światło jarzeniówki męczy wzrok. Chyba to prawda, mam w pracy i po 8 godzinach mam go serdecznie dość. Czuję się jak w szpitalu. Znalazłem informację że powoduje pieczenie oczu, podrażnienie, powinno się go unikać przy tzw. zespole suchego oka czy nosząc soczewki kontaktowe.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

16.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Potwierdzam. Światło z jarzeniówki męczy wzrok, a dodatkowo jest szkodliwe, ponieważ jest źródłem promieniowania UV. Dlatego warto smarować twarz kremem z filtrem jeśli długo przebywamy w pomieszczeniach o takim oświetleniu.

16.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jarzeniówki wytwarzają szkodliwe dla naszego oka promienie UV dlatego powinno się ich unikać

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Żarówka energooszczędna i jarzeniowa wydziela poświatę białą. Oba rodzaje tych żarówek są zbudowane na podobnej zasadzie, freon w szklanej rurce pomalowanej specjalną farbą na biało. Żarówki te dają silny strumień światła który dobrze doświetla nasze pomieszczenia. Strumień światła jednak jest zimny, bardzo szybko wysusza oczy – jest to spowodowane mocną intensywnością jasności jaką emitują te żarówki.

Jeżeli pracuje się dużo godzin przy takiej żarówce oczy ulęgają zmęczeniu. Biała poświata działa niekorzystnie na nasz wzrok. Dzięki nim zaoszczędzimy sporo gotówki gdyż potrzebują mniej energii od żarówek tradycyjnych do mocniejszego świecenia. Jeżeli zbudować wskaźnik szkodliwości to będzie w przypadku żarówek tradycyjnych mających wartość 1 a jarzeniówek 1,5 szkodliwości. Czyli nie bardzo dużo ale zawsze trochę jest.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

świetlówki starego typu, o bardzo niskim wskaźniku Ra wywołują stosunkowo szybki efekt zmęczenia wzroku i niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Oświetlane przez nie przedmioty i osoby mają zimny i blady wygląd. Wywołuje to stosunkowo szybki efekt zmęczenia wzroku i niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Naszym oczom szkodzi nie tylko niedostateczne, ale również nadmierne oświetlenie. Powinno być ono dostosowane do funkcji, jakie ma spełniać.

By prawidłowo oświetlić salon o powierzchni 20 mkw., potrzeba 300–400 W (5 żarówek o mocy 60 W). Nowoczesnym rozwiązaniem jest podłączenie żyrandola do regulatora natężenia światła, który pozwala przygasić lub rozświetlić blask żarówek.

Do pełnej regeneracji oczy potrzebują co najmniej 8 godzin snu. Śpimy w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu. Jeśli za oknem świeci latarnia albo migają neony, należy zawiesić grube zasłony lub założyć rolety. Przy przenikającym świetle, nawet gdy zaśniemy, oczy wciąż będą czuwać, a to nie zagwarantuje im regenerującego odpoczynku.

W pomieszczeniu, w którym pracujemy, światło powinno być rozproszone, by nie odbijało się od przedmiotów, na które bezpośrednio patrzymy. Najbezpieczniej zainstalować oświetlenie mieszane, czyli górne przy suficie i miejscowe nad biurkiem.

Gdy czytamy lub szyjemy, korzystajmy z dodatkowej lampy, by niepotrzebnie nie wysilać oczu. Lampę należy ustawić z boku i nieco z tyłu. Głowę trzymamy w odległości 30–40 cm od książki czy robótki ręcznej. Światło lampy nie powinno świecić bezpośrednio w oczy. Uwaga! Dla osób praworęcznych źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie, aby ręka nie zasłaniała światła.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Oczy bardzo zle toleruja kazde sztuczne swiatlo, a mocne swiatlo z jarzeniowki- szczegolnie zle. Objawy nietolerancji to przekrwienie i podraznienie oczu, oraz lzawienie.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Światło z jarzeniówek męczy nasz wzrok i ogólnie mózg.Mamy do czynienia z efektem "migotania" które jest bardzo męczące dla oczy ,dodatkowo świetlówki dają światło zimne, o bardzo silnym natężeniu które jednoznacznie źle wpływa na oczy.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

jest niezdrowa dla organizmu, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłej żarówki nie przypomina naturalnego światła, a także emituje szkodliwe promienie UVA (w mniejszym stopniu niż Słońce). Promieniowanie ultrafioletowe niekorzystnie wpływa na skórę (stany zapalne skóry, nowotwory, przesuszenie, pękanie naczyniek, zmarszczki), oczy (szczególnie w połączeniu z komputerem - zapalenie spojówek, ból oczu) i włosy (wysuszenie, łamliwość, elektryzowanie się), a także na ogólne samopoczucie.