Każdy człowiek potrzebuje innej liczby godzin snu

Podobno można sprawdzić ilość potrzebnego nam snu eksperymentem. Przez 6 dni śpimy równo 8 godzin, 7 dnia nie nastawiamy budzika. Ilość godzin po których się obudzimy to nasze optimum.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

16.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na sen, które również zmienia się z wiekiem. O opisanym eksperymencie nie słyszałam, ale obserwując siebie mogę powiedzieć, że jeśli przez np. tydzień będę wstawać o 7 to potem już sama się budzę ok 7, nawet bez budzika.

16.11.2012 przez Małgorzata - Inny: -
potwierdzam

To prawda, różne są organizmy i różne potrzeby. Niektórzy budzą się o świcie i są radośni jak skowronki, a inni po całej nocy wstają bardziej zmęczeni niż przed snem.

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

każdy człowiek ma inaczej, należy jednak pamiętać, że ludzie po wyczerpującym dniu będą spać dłużej, bo organizm musi się zregenerować. Co do tego doświadczenia to nie mam zdania, aczkolwiek moim zdaniem organizm się przyzwyczają do wstawania o określonej godzinie

16.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Każdy z nas ma inną dawkę snu potrzebną do regeneracji jedni śpią 6 godzin inni 12 i nie ma w tym nic dziwnego.

16.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Każdy jest inny kazdy wykonuje inna prace kazdy uprawia inne sporty lub ich nie uprawia analogicznie rozumiec kazdy ma inne zmeczenia podczas dnia i kazyd ma inna zapotrzebowanie na sen

22.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Potrzeba snu jest cechą osobniczą, a także zmienia się nie tylko z wiekiem, ale i m.in. wraz z BMI dzieci: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22998818 czy czynnościami jakie podejmujemy w ciągu dnia: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1978395/

26.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
obalam

Niekoniecznie, liczba godzin snu może się różnić zależnie od przyzwyczajając, trybu życia. Powinno jednak zachować "zdrową" liczbę snu, tak aby organizm mógł odpocząć wystarczająco długo.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godzin na dobę, następna duża grupa osób śpi 7-8 godzin. W czasie całego swojego życia człowiek przesypia około 20 lat.

Ilość snu zależy od wieku – u noworodka jest to około 18 godzin dziennie[1] w kolejnych latach coraz mniej. Noworodek i małe dziecko sen dzieli na kilka części – u osoby dorosłej sen odbywa się w jednej większej części.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Sprawa z godzinami snu jest bardzo indywidualna. Jeden wyśpi się przy 6 godzinach a inny przy 8 ciągle odczuwa zmęczenie.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wszystko zależy od wieku, od wykonywanej przez nas pracy, narażeniu na stres, komfortu i higieny snu.

Jeszcze w latach 60. średnia długość snu wynosiła ok. 9 h. Dziś śpimy ok. od 5 do ok. 7 h. Jak jednak twierdzą specjaliści zajmujący się zaburzeniami snu, to nie ilość snu ma znaczenie, ale jego efektywność. Każdy organizm ma inne potrzeby dotyczące snu. Jedni z nas będą się czuli wyspani i wypoczęci już po 6 godzinach snu, inni wstaną rześcy dopiero po 10 godzinach nieprzerwanego odpoczynku.

Jak podkreślają lekarze, w tej kwestii bezwzględnie należy słuchać swojego organizmu. Dotyczy to zarówno ilości snu, jak i dbałości o to, by pory, kiedy kładziemy się i wstajemy były w miarę regularne. Choć nie ma wśród naukowców zgodności co do tego, jak długo powinniśmy spać, wszyscy zgadzają się co do tego, że kobiety potrzebują nieco więcej snu niż mężczyźni, a także, że zimą sen jest nam potrzebny w większej ilości niż w porze letniej.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Ilość snu potrzebna człowiekowi zależy między od jego aktywności fizycznej. Osoba prowadząca siedzący tryb życia, nie uprawiająca żadnej z form sportu (nawet nie spacerująca), nie wykazująca zainteresowania życiem będzie potrzebowała mniej snu niż osoba aktywna, pełna inwencji.Ilość snu jest to zdecydowanie wartością indywidualną dla każdego człowieka i wpływa na nią wiele czynników.