Głodówki są szkodliwe dla organizmu

Jak to jest z tymi głodówkami? Szkodzą czy leczą?

Próby weryfikacji mitu (52)

15.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Tak zadanemu pytaniu ciężko zaprzeczyć lub potwierdzić, wg mnie mądre głodówki leczą ( posty, kilkudniowe głodówki) a mniej inteligentne szkodzą (ascetyczne tzw zerokalorytczne)

15.09.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
riposta

To zależy od tego dlaczego chcemy zastosować głodówkę i przez jaki długi czas.

16.09.2012 przez Małgosia - Inny: szkolenia, doradztwo, coaching
riposta

Głodówka podczas choroby np grypy czy innego przeziębienia, wspomaga proces regeneracji organizmu. Dzieje się tak, ponieważ organizm walczy z chorobą a nie marnuje energii na trawienie pokarmów. Podczas głodówki "chorobowej" powinno spożywać się kaszę jaglana przygotowaną na wodzie i dużo pić.

Tak więc głodówki pomagają, ale długotrwałe głodzenie się w ramach odchudzania już nie. Chcesz schudnąć trzeba jeść :-)

16.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
riposta

Głodówki są pomocne ale trzeba je robić najlepiej pod kontrolą lekarza. Samemu często popełniamy błędy przy głodówkach i możemy tylko sobie zaszkodzić.

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
obalam

Organizm doznaje szoku i zaczyna spalać własne tkanki tłuszczowe.

29.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Potwierdzam, że głodówki są szkodliwe dla organizmu gdyz nie dostarczamy organizmowi potrzebnych składników. Duża utrata białka w pierwszych dniach głodówki jest najbardziej groźna dla serca. Całkowita wstrzemięźliwość pokarmowa obciąża nerki poprzez szybsze tworzenie się kamieni nerkowych. Mogą wystąpić także zaburzenia krążenia, rytmu serca oraz zawroty głowy. U osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi może dojść do dny moczanowej. Mogą występować stany niedocukrzenia (drżenie, wzmożona potliwość, niepokój)

19.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Jednodniówki oczyszczają ale na dłuższą metę niezdrowe

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

To zależy od długości takiej głodówki, przyjmuje się, że bez jedzenia człowiek może przeżyć nawet 2 tygodnie.

Jednak należy pamiętać, że dłuższa głodówka jest szkodliwa. Ponizej link do opisu przypadku niewydolności nerek w wyniku hipowolemii i następczą odą płuc z rabdomiolizą wywołaną strajkiem głodowym.

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Jeżeli jak na jednodniowy zabieg po świątecznym szaleństwie kulinarnym, celem odciążenia przewodu pokarmowego, przygotowania się do zabiegu chirurgicznego lub badania diagnostycznego, to jest to jak najbardziej polecany sposób. Jeśli jednak ma to być metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów to warto od razu zdać sobie sprawę, że w ten sposób nie uzyskamy trwałej i właściwej redukcji wagi. Drastyczne odcięcie kalorii to jedna z najmniej skutecznych form odchudzania. W ten sposób pozbędziemy się tkanki mięśniowej, a jej utrata jest najgorszą rzeczą jaka może nas spotkać. Większość składników energetycznych, przede wszystkim tłuszczy spalana jest w mitochondriach (centrum produkcji energii w komórce), które znajdują się we włóknach mięśniowych. Ten proces odgrywa decydującą rolę przy gubieniu zbędnego zapasu tłuszczu. Spalanie w mitochondriach jest jedyną możliwością pozbycia się tkanki tłuszczowej. Diety "głodówkowe" pozbawiają nas właśnie tej możliwości.

23.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
potwierdzam

Szkodzą. Spowalniają metabolizm. Dodatkowo przy częstych głodówkach, organizm "boi się", że niedługo znowu nie dostanie jedzenia (głodówka) i stara się jak najwięcej zmagazynowac, przez co tyjemy.

24.10.2012 przez Katarzyna Cygan - Student medycyny: studentka
riposta

Oczywiście że szkodzą. Nie pamietam już na jak długo wystarczają nam zapasy glukozy ale przestawienie sie na szlak ketogenezy to kwestia naprawde krotkiego czasu. No a ciała ketonowe to przecież nic dobrego :)

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie jest to metoda korzystna, a przeprowadzona niewłaściwie może spowodować pogorszenie stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. W czasie głodówki obniża się ciśnienie krwi, poziom cukru, zmniejsza się aktywność nerek, do wzmożonej pracy zmuszona jest wątroba. Głodówka ma zastosowanie jedynie przed i po niektórych zabiegach operacyjnych, albo przed niektórymi badaniami.

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Rozsądna głodówka raz na jakiś czas jest zdrowa dla człowieka. Nie należy jednak z nią przesadzać bo można doprowadzić do poważnego rozregulowania procesów zachodzących w organizmie.

5.11.2012 przez Joanna Popiołek - Student medycyny: ...
potwierdzam

zdecydowanie szkodzą, niedostarczanie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych spowalnia metabolizm i powoduje niedobory witamin i białek. znacznie lepszym rozwiązaniem jest racjonalna dieta lekkostrawna zawierająca niezbędne dla organizmu związki.

8.11.2012 przez Monika Ligęska - Inny: dietetyk
potwierdzam

Zdecydowanie szkodzą. Podczas głodówki nasz metabolizm zwalnia. Efektem czego po jej zakończeniu, zaobserwujemy przyrost wagi. Organizm, któremu głodówką zasygnalizujemy okres niedoboru, będzie się bronił tworząc rezerwy w postaci tkanki tłuszczowej. W otyłości występującej z współistniejącymi chorobami zastosowanie głodówki może wpłynąć na pogłębienie stanów chorobowych. Osoby chorujące na cukrzycę nigdy nie powinny jej stosować, gdyż w ich przypadku szczególnie ważne jest wyregulowanie poziomu glukozy we krwi, a niedobory pokarmu mogą prowadzić do hipoglikemii. Nie powinny jej także stosować osoby z chorobą serca, chorobą układu pokarmowego, nowotworami, chorobami nerek i wszelkimi schorzeniami przewlekłymi, a także dzieci, osoby starsze, kobiety karmiące i ciężarne. Podczas głodówki wydzielane są ciała ketonowe, na skutek niepełnego metabolizmu tłuszczy hamujące wprawdzie apetyt, ale też bardzo szkodliwe dla organizmu. Zakwaszają one organizm prowadząc do zaburzeń w przemianie materii, gorszego wykorzystania składników odżywczych z pożywienia, apatii, zmęczenia, bólów głowy, schorzeń skóry, a w ostateczności do kamicy nerkowej, osteoporozy, próchnicy, zaburzeń pracy wątroby czy nadciśnienia.W związku w niedoborami składników pokarmowych w czasie jej stosowania może pojawić się osłabienie, omdlenie, bóle głowy.

10.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
riposta

na pytanie czy głodówki szkodzą czy leczą mogę odpowiedzieć "to zależy" . Jeśli chcemy pozbyć się kilku zbędnych kilko i decydujemy się od dzisiaj przez 3 dni nic nie jeść , to jest to złe rozumowanie . Organizm będzie specjalnie trzymać zapasy tłuszczu , abyśmy mieli zapas na gorsze dni . Głodówki których celem nie jest zrzucenie wagi a np. oczyszczenie, muszą być zawczasu rozsądnie zaplanowane , należy ułożyć plan zdrowy posiłków a potem stopniowo ograniczać jedzenie , powinno się pamiętać o dobrym nawodnieniu , bez jedzenia możemy przetrwać długo , ale bez wody już nie .

13.11.2012 przez
obalam

Głodówka może szkodzić i w żaden sposób nie pomaga. Natomiast posty stosowane z rozsądku mogą mieć działanie korzystne dla naszego organizmu.

14.11.2012 przez Anna Micińska - Student: Medycyny w Katowicach
obalam

Głodówki powodują wygłodzenie organizmu, organizm wyczuwa tryb awaryjny i oszczędza każdą energię, kumuluje tłuszcz a rezwerą energetyczną stają sie mieśnie i kości.

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

jedno-, dwudniowa głodówka pozwoli oczyścić organizm, ale na dłuższą metę jest bardzo szkodliwa.

18.11.2012 przez Wiktoria G. - Inny: Uczeń
riposta

Trudno potwierdzić lub obalić ten mit. Jeśli jest się nastolatką, która za wszelką cenę stara się zdobyć figurę przerobionej w photoshopie modelki to w ich przypadku głodówki szkodzą, bo są stosowane za długo. Ale na 1-2 dni oczyszczają organizm i pomagają mu, bo elementy układu pokarmowego "odpoczywają". Myślę, jednak, że jeśli chcemy zdecydować się na głodówkę dłuższą niż 1 dzień warto skonsultować się z lekarzem :)

21.11.2012 przez Marta Kalisiewicz
obalam

Obalam, jeśli głodówka jest 1-2 czy nawet 3 dniowa nic się nikomu nie stanie, ale osoba ta musi być w zupełności zdrowa. Głodówki są często stosowane do oczyszczania organizmu, a nie jak powszechnie jest słyszane do odchudzania! No ale podstawą jest picie wody w czasie głodówki.

21.11.2012 przez Anna Tomaszewska - Inny: Technik weterynarii / technik masażysta
potwierdzam

Jeśli głodówka będzie trwała za długo to organizm zacznie trawić sam siebie lub doprowadzi ona do anoreksji.

21.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Głodówki niekorzystnie odbijają się na wątrobie. Gdy nie dostarczamy organizmowi jedzenia – poza zużywaniem białek ustrojowych – zaczyna on czerpać energię ze zgromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Szybkie jej spalanie powoduje, że w krwiobiegu krążą duże ilości wolnych kwasów tłuszczowych, które trafiają do wątroby. W przypadku nadmiernych ilości WKT wątroba nie jest w stanie podołać ich przetworzeniu i zaczyna je gromadzić, co prowadzi w efekcie do jej stłuszczenia i niewydolności.

21.11.2012 przez JoannaSak - Student: dietetyka
potwierdzam

rozregulowują metabolizm... (wydzielanie enzymów, hormonów) oraz doprowadzaja do stanu, gdzie tkanka tłuszczowa zaczyna się gromadzic gdy jest pokarm....bo nigdy niewiadomo kiedy dostarczy sie kolejna porcja żywnosci

23.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Krótkie głodówki oczyszczające, jednodniowe, na pewno nie zaszkodzą. Natomiast dłużej trwające głodzenie się na pewno nie jest obojętne dla funkcjonowania organizmu

26.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
potwierdzam

Oczywiście, że są szkodliwe. Głodując się nie dostarczamy organizmowi potrzebnych substancji (witamin, cukrów, białka itp.), także osłabia się w ten sposób organizm, pracę mięśni (pamiętajmy, że serce to także mięsień), mózgu. Spada nasza forma fizyczna jak i psychiczna. Może prowadzić to do awitaminozy, anemii, chorób. Taką nikłą wiedzę zdowywa się w szkole, a i tak bardzo dużo osób (głównie młodych dziewczyn/kobiet) bezsensownie się głodzi.

27.11.2012 przez Krzysztof Szklarzewicz - Student: Jestem studentem
obalam

Głodówki są stosowane w wielu dziedzinach życia czy leczenia. Przede wszystkim trzeba podchodzić do nich z głową. Zrobienie 40-dniowej głodówki bez wcześniejszych głodówek będzie pewnie śmiercią. Wszystko jest zdrowe w odpowiednich ilościach :)

27.11.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
potwierdzam

Nie jest to metoda korzystna i prowadzona nieumiejętnie lub zbyt długo może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia głodującego.

28.11.2012 przez ANNA ZALEWSKA - Inny: domorosły lekarz
obalam

Głodówki kilkudniowe, przy jednoczesnym przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, i niezbyt częste mogą przynieść pozytywne efekty, np. w leczeniu niektórych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należy pamiętać, że podczas głodówki musimy zrobić sobie urlop - nie ma mowy o chodzeniu do pracy czy na studia. Siedzimy w domu i oczyszczamy organizm.

28.11.2012 przez Brzeska - Student: uczennica lo
potwierdzam

organizm nie dostaje wystarczającej dawki energii, pobieranej również właśnie z jedzenia, więc nie może normalnie i prawidłowo funkcjonować

28.11.2012 przez Paweł Kantyka - Inny: Biolog
obalam

Głodówki powszechnie mylone z postem i rozumiane jako post, czyli przestawiające organizm na odżywianie wewnętrzne (warzywno-owocowe, sokowe lub o wodzie) uruchamiają zdolności samonaprawcze organizmu i nie są szkodliwe dla organizmu, wręcz bardzo korzystne. Literatura na powyższy temat jest b. szeroka, w Polsce znane są prace lekarzy białoruskich (Wojtowicz, Suworin, Małachow, Miszurow), polskich (Wisniewska-Roszkowska, Dąbrowska) niemieckich (Heinz, Buchinger) czy amerykańskich.

Sprawdziłem osobiście, również moi znajomi. Można bezpiecznie pościć - czyli zmuszać organizm do przejścia na odżywianie wewnętrzne. Głodówki, które wiążą się z dietą niedoboru, są szkodliwe, bo nie uruchamiają mechanizmów samonaprawczych organizmu.

28.11.2012 przez Agnieszka Kaczorowska - Student: póki co biotechnologia
potwierdzam

Jeśli chcemy szybko schudnąć i mamy jedynie to na uwadze, zapewne cel osiągniemy. Jednak choćby z dietetycznego punktu widzenia, po zaprzestaniu jej, narażamy się na efekt jojo.

Poza tym regularne dostarczanie niezbędnych składników odżywczych jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu.

29.11.2012 przez Piotr Tomaszewski - Inny: racjonalista
obalam

Krótkotrwałe głodówki (1-2 dni) nie mają znaczenia dla zdrowia. Głodowanie przez dłuższy okres prowadzi do braku wystarczającej ilości składników odżywczych w organizmie (bo skąd ma je niby wziąć) większość aminokwasów, glukoza czy kwasy tłuszczowe to nie problem, bo człowiek je magazynuje, problem będzie z witaminami i innymi składnikami, które muszą być uzupełniane na bieżąco

29.11.2012 przez Justyna W. - Inny: ciekawska.
potwierdzam

Podczas głodówek nie dostarczamy organizmowi niezbędnych minerałów, witamin, co prowadzi do jego wyniszczenia.

30.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

jeżeli są stosowane z umiarem i tylko 2-3 dniowe to nic szkodliwego,tylko oczyszczają organizm z toksyn

1.12.2012 przez Paulina Góra - Student medycyny: III rok studiów
potwierdzam

Długotrwałe głodówki są szkodliwe dla organizmu. Organizm zostaje odcięty od dostaw energii i składników odżywczych.

2.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Robione z głową są bardzo pożyteczne. Nie zapominajmy, że drzewiej homo sapiens nie jadał tak regularnie jak obecnie, więc dwu- trzydniowa głodówka nie jest jakimś specjalnym obciążeniem dla ZDROWEGO organizmu. Długotrwałe (kilka tygodni) powinny być przeprowadzane pod kontrolą specjalisty, z odpowiednim przygotowaniem, z suplementacją witamin i mikroelementów etc.

2.12.2012 przez Kamila Miecznikowska - Inny: .
potwierdzam

Głodówka nie jest dobrym sposobem na schudnięcie, ponieważ jeżeli człowiek nie je przez kilka dni to tylko niszczy sobie organizm nie dostarczając mu niezbędnych do funkcjonowania wartości odżywczych, nie wspominając już o dłuższych głodówkach.

3.12.2012 przez Mariusz Myszkier - Inny: technolog chemii
potwierdzam

W kwestii głodówki jako metody odchudzania i oczyszczania organizmu:

1) W pierwszej kolejności podczas głodówki organizm nie trawi tłuszczu a mięśnie co powoduje pozorną utratę wagi (tkanka tłuszczowa ma mniejszą gęstość niż mięśniowa przez co taka sama objętość mięśni waży więcej niż tkanki tłuszczowej)

2) W tkance tłuszczowej człowieka kumulują się znaczne ilości toksyn. Gdy już dochodzi do jej trawienia są one uwalniane go organizmu.

3) Przyzwyczajanie organizmu do braku pokarmu przez długi okres może skutkować jego reakcją w postaci zwiększenia kumulowania materiału energetycznego (w postaci tkanki tłuszczowej) jako reakcja obronna przed kolejną głodówką.

3.12.2012 przez Krzysztof P. - Inny: Informatyk
obalam

Okresowe niedobory składników same w sobie nie szkodzą zdrowemu organizmowi. W tym "celu" mamy możliwość grodzenia tłuszczu. Ruch i gimnastyka ma podobne działanie zmuszając organizm do wysiłku podnosi ciśnienie krwi, szybszy oddech ...

Skutki mogą być negatywne ale statystycznie przynosi korzyść choć mogą być przeciwwskazania. Uważam, że w dzisiejszych czasach większości głodówka 4-6 tygodniowa nie musi zaszkodzić. Woda a od 3 tygodnia

1/3 łyżeczka soli kuchennej wystarczy. Podstawowy warunek to "zapasy", brak niedoborów witamin, mikroelemetów, pozytywne psychiczne nastawienie. Dla właściwego funkcjonowania organizmu wystarczy 250g/dobę własnego własnego tłuszczu. Jednak nie zalecałbym głodówki anie jej unikania jak sposób leczenia.

5.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Nieprawidłowo stosowane głodówki prowadzą do zaburzeń elektrolitowych. Te z kolei są szybką drogą do nagłego zatrzymania krążenia.

5.12.2012 przez Zosia Kwiatkowska - Student: studentka medycyny
potwierdzam

Są szkodliwe, ponieważ nie są dostarczane do organizmu potrzebne związki, które są konieczne do przeprowadzenia wielu ważnych procesów życiowych, zostają te procesy zahamowane

5.12.2012 przez Paweł Trzciński - Inny: pracownik sterylizatorni narzdzi operacyjnychę
obalam

Zależy jeszcze jakie? Te prowadzące do anoreksji czy bulimii ,jojo itp, raczej nie należą do nieszkodliwych.

Umiarkowana dieta i zróżnicowana ,a głodówki tak dla oczyszczenia wstępnego organizmu (1- 2 dni)nie uważam za szkodliwe( byle nie trzy razy w tygodniu dwanaście razy w miesiącu a raz na jakiś czas) , i co zawsze podkreślam -stajemy się tym co zjadamy, podczas głodówki "zjadamy" część siebie ale na jak długo starczy taki tryb odżywiania? Historia mówi że dosyć długo, ale wtedy jakim kosztem : kości , zęby , włosy wzrok, odporność, itd Wszystko jest dla ludzi ale trzeba mądrze używać.

8.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Pozbawienie organizmu dopływu pożywienia z zewnątrz nie jest jednoznaczne z pozbawieniem go dostaw energii niezbędnej do życia. Organizm przestawia się bowiem wówczas na tzw. odżywianie wewnętrzne, czyli pozyskiwanie energii w wyniku spalania zgromadzonych zapasów węglowodanów, białek i wreszcie tłuszczy. Bezpieczny okres głodówki oceniany jest obecnie na 21 dni.

Jest duża grupa schorzeń, szczególnie przewlekłych procesów zapalnych różnych narządów i układów na przebieg których głodówka ma bardzo pozytywny wpływ, nieraz dużo lepszy niż leki do tej pory stosowane - trudno jednak mówić tutaj o pełnym wyleczeniu.

10.12.2012 przez Żyj zdrowo i aktywnie - Inny: dziennikarz
riposta

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czasami głodówka może wpłynąć korzystnie na działanie naszego organizmu. Pomoże oczyścić go z toksyn czy złogów. Najlepiej będzie przystąpić do niej w weekend, kiedy mamy dużo wolnego czasu i możemy całkowicie poświęcić go tylko sobie.

17.12.2012 przez Lena Z - Student: Zdrowie Publiczne
obalam

Czy głodówka jest zdrowa?

Głodówka to poszczenie, rezygnacja z jedzenia w celu uwolnienia organizmu od toksyn. Kiedy słyszymy, że ktoś zdecydował się przejść głodówkę, budzi to w nas niepokój. Głodówka bowiem kojarzy nam się z dużym osłabieniem organizmu, a nawet wycieńczeniem. Czasami jednak warto zastosować jednodniową głodówkę, by oczyścić organizm. Taki dobrowolny i rozsądny post nie wyrządzi szkody, a może pomóc zachować wewnętrzną homeostazę.

18.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Wszystko zalezy od kondycji przeprowadzajacej glodowke osoby. Niemniej, przeprowadzona prawidlowo, a szczegolnie pod kontrola lekarza, glodowka moze miec bardzo dobry wplyw na nasz organizm. Mowi sie, ze glodowki sa skuteczne w nadcisnieniu tetniczego, stanow zapalnych zoladka, pecherzyka, trzustki, a takze w alergiach. Poza tym glodowka powoduje oczyszczenie sie organizmu z toksyn i zalegajacych w przewodzie pokarmowym niestrawionych pokarmow.

19.12.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

zależy jaka głodówka. Głodzenie się jest szkodliwe, natomiast post mający za zadanie oczyścić organizm, prowadzony rozsądnie nei jest szkodliwy

19.12.2012 przez Miłosz Chwiałkowski - Lekarz: Medycyny
obalam

Długotrawała głodówka gdzie dostarczenie enrgii jest mniejsze niz 1000 kcal może doprowadzić do zaburzeń metabolicznych. Może dojśc m.in do zaburzeń równowagi wodnej (obrzęki głodowe spowodowane niedoborem białka), niedobory białka prowadzą do zaburzeń odporności. Poza tym może dojść do kwasicy ketonowej, oraz niedoboru wielu witamin np. B1 co prowadzić do niewydolności serca.

19.12.2012 przez Przemysław Filipiak - Student medycyny: kierunek lekarski
obalam

Pytanie nie jest precyzyjne. Krótkotrwała głodówka pomaga, oczyszcza oraz mobilizuje organizm. Długotrwała głodówka spowoduje deficyt energetyczny co zmusi organizm do trawienia tego co najcenniejsze czyli białek co jest szkodliwe. Natomiast głodówka w sensie zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu wydłuża życie dzięki temu, że nasz metabolizm zwalnia.

26.12.2012 przez Piotr Żabrowski - Student: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Z medycznego punktu widzenia groźnym powikłaniem po odbyciu głodówki, oprócz kwasicy nerkowej, wydaje się również zwiększenie wchłaniania szkodliwych substancji w jelitach, na skutek zwolnienia perystaltyki jelit. Dodatkowo długotrwały brak pokarmu prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, skutkiem czego jest przejściowy zespół złego wchłaniania po przywróceniu spożywania pokarmów. Istotne jest, by osoby nie będące w pełni zdrowe skonsultowały planowaną głodówkę z lekarzem, niektóre schorzenia bowiem wykluczają całkowicie możliwość stosowania tej metody.

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Jednodniowe głodówki działają dobrze na nasz organizm. Dzięki temu uwalniamy toksyny z organizmu. Działa to bardzo korzystnie na nasz organizm.

Głodówki pomagają w:

-chorobach układu krążenia,

-chorobach układu pokarmowego,

-chorobach skórnych,

-alergiach,

-migrenach,

-pozbyciu się cellulitu,

-skłonnościach do infekcji dróg oddechowych.

Głodówka to metoda na oczyszczenie, odtrucie i odmłodzenie organizmu. Jest również sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Powinna być przeprowadzona z rozwagą i pod kierunkiem lekarza.

29.12.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia

Aby odpowiedzieć na tak zaprezentowany mit należy poznać najpierw definicję słowa „głodówka”. Słownik PWN podaje, że głodówka to: 1) strajk głodowy, 2) okres głodowania spowodowanego brakiem żywności, 3) metoda samoleczenia polegająca na ograniczaniu przyjmowania pokarmów. Według Słownika Terminów Medycznych z 2007 roku, opracowanego przez Bibliotekę Główną UM w Poznaniu głodówka to powstrzymywanie się od jedzenia, niejedzenie, głodzenie się. Wg medycznego słownika www.thefreedictionary.com Starvation Diet is a potentially dangerous fad diet that provides 300–700 kcal/day, which must be supplemented with high quality protein; given the risk of death through cardiac arrhythmias, starvation diets should be limited in duration. Zatem jak widać żadna z definicji nie podaje kryterium czasu trwania głodówki i co do zasady czyni definicję nieprzydatną. Ilościowa i jakościowa restrykcja może być stosowana przez 1 dzień albo przez 20 dni. W obu przypadkach mamy do czynienia właśnie z głodówką. Ale w obu przypadkach rezultat jej zastosowania będzie skrajnie inny. Zatem mitu sformułowanego w ten sposób: „Głodówki są szkodliwe dla organizmu” nie da się ani obalić, ani potwierdzić, wszystko bowiem zależy od czasu.