Trzymanie laptopa na kolanach powoduje niepłodność

Jak wyżej. Czy kilka godzin dziennie z laptopem na kolanach może powodować jakieś zaburzenia. Jeśli tak to jaki jest bezpieczny limit czasowy?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

16.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Długie trzymanie laptopa na kolanach może prowadzić do rozwoju niepłodności ale jest to bezpłodność chwilowa która ustąpi po ustąpieniu czynnika ją wywołującego w tym wypadku ciepła

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
potwierdzam

Trzymanie laptopa na kolanach, obcisła bielizna, siedzący tryb życia czy choroby przebiegające z wysoką gorączką powodują u mężczyzn zwiększenie temperatury w worku mosznowym co negatywnie wpływa na jakość plemników, a tym samym może powodować bezpłodność.

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Jezeli mezczyzna spedza BARDZO duzo czasu (do paru h dziennie) z laptopem na kolanach (a dokladniej: na jadrach) moze to prowadzic do bezplodnosci. Dzieje sie tak, poniewaz nagrzany laptop zwieksza temperature jader, co powoduje umeranie plemnikow.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

okazuje się, że także ciepło wydzielane przez trzymane na kolanach laptopy obniża poziom plemników w spermie i ich prawidłowy rozwój. W konsekwencji zbyt częstego obcowania z przenośnym komputerem uczynić bezpłodnym

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Moim zdaniem, szkodliwość jest tu znacznie wyolbrzymiona. Z zastrzeżeniem: jeżeli rozgrzany sprzęt przez wiele godzin jest utrzymywany nie tyle "na kolanach", ale bardziej leży na "męskim łonie" – wtedy z racji podniesienia temperatury jąder mogłoby to mieć negatywne skutki dla produkcji plemników. Wpływ promieniowania ekranu i całej elektroniki według mojej wiedzy – nie ma znaczenia.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest niska jakość nasienia – obniżona ilość plemników (poniżej 20 mln w ml. nasienia) lub też ich zmniejszona ruchliwość czy zmiany w budowie. Na taki stan rzecz wpływ mają m.in. choroby przenoszone drogą płciową lub też długotrwałe przegrzewanie jąder - więc jak najbardziej trzymanie laptopa w pobliżu jąder może przyczynić się do niepłodności.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Sytuacja analogiczna jak z mitem o podgrzewanych siedzeniach.

W roku 2004 naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork wykazali, że zbyt długie korzystanie z trzymanego na kolanach laptopa może obniżać płodność mężczyzn, ponieważ zbytnio podnosi temperaturę w okolicy narządów płciowych (już wzrost temperatury o 1-2 stopnie Celsjusza zmniejsza produkcję plemników o kilkadziesiąt procent, a obudowy laptopów nagrzewają się nawet do 40 stopni).

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wzrost temperatury w okolicy jąder może powodować upośledzenie spermatogenezy, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia płodności nasienia a tym samym do niepłodności.

8.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

wszelkie zjawiska, które powodują podniesienie temperatury moszny, a przez to temperatury jąder wpływają negatywnie na jakość nasienia, przez zaburzanie produkcji plemników.

19.05.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
potwierdzam

Okazuje się, że ciepło wydzielane przez trzymane na kolanach laptopy obniża poziom plemników w spermie i ich prawidłowy rozwój. Fakt ten jest znany od wielu lat, ale ludzie jakoś na niego nie zwracają uwagi, więc warto przypomnieć, że mężczyźni korzystający z kolan jako komputerowego stolika, wystawiają swoje narządy płciowe na niekorzystne nagrzewanie. Rozwiązanie problemu jest banalnie proste, wystarczy laptopa trzymać nie na kolanach, a na biurku.