Jazda na rowerze zwiększa ryzyko chorób układu moczowo-płciowego mężczyzn

Spotkałem się kiedyś z opinią, że jazda na rowerze może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, niepłodności i innych chorób układu moczowo-płciowego mężczyzn. Opinia ta ma być rzekomo potwierdzona jakimiś badaniami na grupie rowerzystów. Czy jest to możliwe, jeśli tak to w jakich przypadkach; czy dotyczy to zwykłego, weekendowego rowerzysty, zawodowca, osoby dojeżdżającej codziennie 15 min do pracy? Czy zaszkodzić może jedna dłuższa wycieczka kilka razy w roku?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

16.11.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Jazda na rowerze zwiększa ryzyko niektórych dysfuncji obszaru anogenitalnego, ale znaczenie ma czas jazdy, sposób jazdy oraz kształt siodełka.

16.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Częsta i długa jazda na rowerze może prowadzić u mężczyzn do bezpłodność

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jazda na rowerze może przyczyniać się do występowania objawów "podrażnienia prostaty", ale nigdy nie udowodniono jej wpływu na poważne choroby tego narządu.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Aktywność fizyczna powinna być uprawiana każdego dnia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe powinny każdego dnia uprawiać aktywność o średnim natężeniu przez co najmniej 30 minut. Najłatwiejszym sposobem, aby stosować to zalecenie jest 30-minutowy spacer. W przypadku nadmiernej masy ciała, należy wydłużyć czas aktywności, a najlepiej zacząć uprawiać regularnie wybrany sport. Dotyczy to również prewencji horób uro-onkologicznych u mężczyzn.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jazda na rowerze jak każdy inny sport jest wskazana szczególnie u mężczyzn w dojrzałym wieku.Przeprowadzone badania sugerują ,że dzienna aktywność fizyczna powinna wynosić ok 30-45 min.Jazda na rowerze przy dobrze dobranym siodełku nie przyczynia się do chorób układu moczowo-płciowego, może nastąpić w nie sprzyjających warunkach jedynie podrażnienie prostaty lub okolic ud.