Zez u dziecka przed 6mcem życia nie jest niczym groźnym

jest to fizjologiczne zjawisko

Próby weryfikacji mitu (11)

14.11.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

To zależy z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Około 2-3 miesiąca życia dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami i w tym czasie powinna się wytworzyć odpowiednia fiksacja (ustawienie) gałek ocznych. Jeśli u dziecka po 3mcu gałki nadal zbaczają do wewnątrz to trzeba je wysłać do okulisty. Inna sprawa to zbieżne ustawianie gałek przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się blisko - ten zez zanika około 1rż.

14.11.2012 przez Luke Skywalker - Inny: Specjalista IT
potwierdzam

Zez u noworodka to całkiem naturalne zjawisko. Mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych są początkowo słabe i trudno im czasami utrzymywać oczy równolegle.

15.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
potwierdzam

Do 4 miesiaca może wystepować tzw. zez fizjologiczny. Nie jest to nic groźnego, wymaga tylko obserwacji. Jesli nie będzie zanikac to nalezy skonsultowac sie z okulistą.

16.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zez u takiego małego dziecka nie jest powodem do obaw. Oko musi przyzwyczaić się do innych warunków niż te w łożysku a do tego nie wszystkie mięśnie są w pełni wykształcone zaraz po urodzeniu dlatego może wystąpić zez

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Przez pierwsze kilka dni noworodek widzi świat do góry nogami, w dodatku niewyraźnie - na odległość co najwyżej 20-30 centymetrów. To, co na dalszym planie, to dla niego tylko zamazane plamy. Jego wzrok nabierze ostrości dopiero za kilka miesięcy. Teraz widzi tylko to, co dla niego najważniejsze - twarz mamy w czasie karmienia. Jej kształt rozpoznaje już po kilku dniach.

Początkowo każde oko dziecka porusza się po swojemu. To normalne. Mięśnie utrzymujące gałkę oczną są na razie tak słabe, że trudno im utrzymać oczy równolegle i skoordynować ich ruch. Za pół roku wszystko będzie już w porządku. Już jednak kilkudniowy malec potrafi wodzić wzrokiem za przedmiotami (jeśli pokazujemy mu je z odległości 20-30 cm), choć jego oczy poruszają się przy tym zrywami.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zezowanie jest zjawiskiem naturalnym u noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia. Po tym czasie gałki oczne powinny być ustawione równolegle.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Niektórzy są zdania, że zezem u dziecka należy się martwić dopiero wtedy, gdy maluszek ma skończony roczek, a oczka nadal patrzą, jak chcą. Zez u dzieci najrozsądniej jest zbadać, gdy maluch kończy pół roku.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Ten 6m. to już taka maksymalna granica, ogólnie większość dzieci do 3m. ma oczy już ustawione równolegle. Zez u noworodków wynika głównie z budowy powieki i często zaznaczonych wewnętrznych fałdów. Zdarza się również, że mięśnia gałkoruchowe nie pracują z taką samą siłą.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Już u noworodków czy niemowląt, u których zauważono odchylanie się oka od prawidłowej osi, należy bezwzględnie przeprowadzić badanie okulistyczne. Jest to konieczne do wykluczenia wady wrodzonej oka, chorób nabytych (zwłaszcza guzów wewnątrzgałkowych) jako przyczyny zeza. Jeżeli zez jest spowodowany zaburzeniami ostrości wzroku, czasem już u niemowląt konieczna jest korekcja wady wzroku. Nie wolno odkładać badań diagnozujących zeza na okres późniejszy, gdyż w niektórych postaciach tej choroby może szybko powstać niedowidzenie. O terminie leczenia zeza musi zadecydować wyłącznie lekarz okulista - czy można jeszcze czekać, czy rozpocząć leczenie.

9.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Zez opóźnia rozwój dziecka. Ma ono problemy z rozpoznawaniem kształtów, chwytaniem zabawek, raczkowaniem, chodzeniem. Nie ocenia prawidłowo odległości. Obija się o stojące na drodze przedmioty. Zaniedbanie pogłębia wadę, co prowadzi do niedowidzenia, a nawet utraty wzroku, jeśli i “lepsze” oko obarczone jest jakąś wadą. Konsekwencją nieleczenia zeza jest także ograniczenie możliwości wyboru zawodu, np. nie można być pilotem.

13.05.2013 przez Iza EM
obalam

To nieprawda, na samym początku faktycznie oczka się "nie trzymają", ale kiedy dziecko zaczyna wodzić za przedmiotami trzeba oczka kontrolować, mój ma 5mcy i okulista stwierdził, że jedno oko "zezuje" i zaleciła ćwiczenia. Trzeba odróżnić uciekające oczko od zeza.

4.07.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Zez polega na nieprawidłowym ustawieniu kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Najczęstszą przyczyną zeza u niemowląt jest wada wzroku, uniemożliwojąca ostre widzenie, rzadziej osłabienie mięśni ocznych, np. w następstwie porażenia mięśni. Efektem zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego. Jak wiemy, 6 mięśni kontroluje ruchy gałek ocznych. O ile skrzyżowane, nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych może być jeszcze normą u noworodków w związku z niedojrzałoscią układu nerwowego, o tyle jeżeli nie ustąpi u niemowlęcia do trzeciego miesiąca życia, to wymaga diagnostyki. W praktyce trudno jest zbadać okulistycznie małe niemowlę, dlatego z diagnostyką czeka się zwykle do ukończenia 3-6 miesiąca, a nawet pierwszego roku życia. Nie zmienia to faktu, że "fizjologiczny" zez ma ustąpić w pierwszym miesiacu życia, najpóźniej do 3 miesiąca życia. 

Patrz też:

http://www.allaboutvision.com/conditions/strabismus.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zez

Identification of Infants with Significant Refractive Error and Strabismus in a Population Screening Program using Noncycloplegic Videorefraction and Orthoptic Examination http://www.iovs.org/content/44/2/497.full.pdf+html
http://www.consultantlive.com/display/article/10162/1399809