Ananasy odchudzają

Ananasy zawierają bromelinę enzym ułatwiający trawienie tak więc jedzmy ananasy a będziemy chudszymi i zdrowszymi ludźmi

Próby weryfikacji mitu (14)

25.09.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Według mnie mit ten jest nieprawdziwy. Owszem, bromelaina jest enzymem trawiennym, konkretniej proteazą (z resztą nie jedyną pochodzenia roślinnego, że pozwolę sobie wspomnieć tylko o papainie i aktynidynie), lecz wątpię w to, by pomagała ona schudnąć. W końcu to, czy strawienie czegoś zajmie mi godzinę czy trzy, to i tak produkty trawienia zostaną wchłonięte w jelicie cienkim. Przy dłuższym trawieniu może w trochę dalszym odcinku, lecz jest ono długie, więc na to wchłanianie mam, nomen omen, kupę czasu. Także warunki w jelicie cienkim nie są optymalne dla bromelainy, co prawda temperatura jest zbliżona jej optimum temperaturowemu, lecz pH jest zbyt wysoki, "preferuje" ona pH lekko kwasowe. Dodatkowo wątpię, by całość enzymu jaką spożywamy wraz z ananasem dotarła w nienaruszonym stanie do jelita. Część na pewno tam dotrze, ba, może nawet zostanie wchłonięta i dostanie się do krwiobiegu (http://ajpgi.physiology.org/content/273/1/G139.short) lecz raczej nie będzie miała znacznego wpływu na szybkość trawienia.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ananasy zawierają unikalny zestaw enzymów i kwasów owocowych, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Najważniejsza jest bromelina - enzym, który reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko oraz oczyszcza przewód pokarmowy. Jej działanie wspomagają inne składniki ananasa, przede wszystkim witamina C. która także rozpuszcza tłuszcz i zwalcza wolne rodniki. Witaminy z grupy B poprawiają wydolność organizmu, zaś potas usuwa z tkanek nadmiar wody i kwas moczowy

20.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wielu ludzie oczekuje, że wystarczy wziąść jedną tabletkę by nie robiąc innych rzeczy chudnąć a najlepiej jeszcze do tego być zdrowym i silnym. Kiedy okazuje się, że w medycynie nie ma takiej tabletki wynajdowane są cudowniedziałające specyfiki, które gwarantuja nam zamierzony efekt. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że podstawa zdrowego trybu życia to mruch, wysiłek fizyczny, zamiane samochodu na rower, windy na schody itd. WHO zaleca żeby utrzymac dobre zdrowie należy 3x w tygodniu ćwiczyć po przynajmniej 30 minut tak, aby nasze tetno wynosiło przynajmniej 120/min.

Z pewnoscią ananasy usprawnią ten proces gdyż ich plejotropowy wpływ na zdrowie jest trudny do przcenienia. Mają substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym dlatego tak samo usprawniaja leczenie chorób zapalnych, są źródłem witaminy C prze co zmiatają wolne rodniki, zmiejszając ryzyko miażdzycy, zawałów, udarów, pomagają zapobiegać atakom astmy, przeciwdziałają rozwojowi raka jelita grubego, czy chorobie reumatycznej. Zawieraja magnez, witaminę B1, witaminę A, wapń, fosfor, potas.

Przypisuje się im skutecznosć przy wspomaganiu leczenia dyspepsji, zapaleniu oskrzeli, nadciśnieniu, zapaleniu stawów, zapobieganu wymiotom, zatwardzeniu,

22.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Ananasy są bardzo nisko kaloryczne, w 100g zawierają około 45 kcal. Mają również dużo błonnika. Powinny się znaleźć w diecie osób usiłujących zrzucić parę kilo. Prawdopodobnie na przygotowanie surowego ananasa do zjedzenia, obranie, pokrojenie i zjedzenie zużywamy więcej energii niż dostarczamy jedząc go - w tym sensie ananasy odchudzają:)

23.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Owoc ten zawiera niewielką ilość kalorii. W 100 g miąższu znajduje się tylko 47 kcal. Poza tym ananasy posiadają enzymy zwane bromeliną, które korzystnie wpływają na pobudzenie przemiany materii.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Samo jedzenie ananasów nic nie da, nalezy zmienic cały tryb zycia aby odchudzanie było skuteczne,

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Za odchudzające właściwości ananasa odpowiedzialna jest bromelina- enzym, który reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko oraz oczyszcza przewód pokarmowy. Do tego ananas ma dużo błonnika, więc mimo nisko kaloryczności, zaspokaja głód na długo.

31.10.2012 przez Marta Dolecka - Student: UMLub i UMSC
potwierdzam

Ananasy są owocem uważanym za wspomagające odchudzanie, dzięki zawartości bromeliny. Otóż bromelina należy do enzymów trawiennych. Jest to enzym proteolityczny, tzn. hydrolizujący (rozkładający) białka do aminokwasów.

31.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Faktycznie ananas zawiera enzym zwany bromeliną, który ułatwia trawienie, ale… białek. Poza tym znaczące ilości bromeliny znajdują się nie w smacznym miąższu owocu, ale w jego twardej i niejadalnej łodydze

8.11.2012 przez Monika Ligęska - Inny: dietetyk
potwierdzam

Same w sobie nie odchudzą, ale mogą wspomóc proces trawienia. Bromelina często jest składnikiem suplementów ułatwiających perystaltykę jelit w przypadku zaparć. Jako dodatek do błonnika pokarmowego w formie suplementu działa korzystnie.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Bromelina rozkłada białka a to jedynie ułatwia ich wchłanianie. Odchudzanie spowodowane jest dostarczaniem kalorii w mniejszej ilości niż wynosi aktualne zapotrzebowanie na nie więc same w sobie nie odchudzaja bo nie zwiekszaja zapotrzebowanie energetycznego organizmu.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Ananasy zawierają bowiem unikalny zestaw enzymów i kwasów owocowych, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Najważniejsza jest bromelina - enzym, który reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko oraz oczyszcza przewód pokarmowy.

19.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

Ananas - tylko świeże owoce, nie te z puszki! Jest świetny na odchudzanie gdyż ma właściwości wspomagajśce ten proces. Ananasy zawierają bowiem unikalny zestaw enzymów i kwasów owocowych, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Najważniejsza jest bromelina - enzym, który reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko oraz oczyszcza przewód pokarmowy. Jej działanie wspomagają inne składniki ananasa, przede wszystkim witamina C. która także rozpuszcza tłuszcz i zwalcza wolne rodniki. Witaminy z grupy B poprawiają wydolność organizmu, zaś potas usuwa z tkanek nadmiar wody i kwas moczowy -

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Ananasy zawierają enzym- bromelaine, która przyspiesza trawienie tłuszczów. Nie jest jednak ustalona dawka tego enzymu dzięki której nasze trawienie i metabolizm przyspiesza na tyle, żeby można było schudnąć.

28.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Pozytywny wpływ diety zawierającej owoce, w tym ananasy, na nasze zdrowie jest niepodważalny. Związane jest to z witaminami, mikroelementami, przeciwutleniaczami, czyli tym wszystkim, co stanowi istotę diety owocowej. Ananas jak każdy owoc stanowi pewien ładunek kaloryczny, trudno powiedzieć czy wysoki, czy niski, są owoce zarówno o niższym, jak i o wyższym ładunku kalorycznym. Zatem można by nawet założyć, że spożywanie tych owoców w ilości przekraczającej dobowe zapotrzebowanie na kalorie może spowodować przyrost wagi ciała, a nie jego obniżenie. Odchudzanie bowiem zależy wyłącznie od równowagi między dostarczanymi i spalanymi kaloriami. I nie ma od tej reguły wyjątku. Aby się odchudzić należy mniej włożyć i/lub więcej usunąć kalorii.

Obecność bromelainy w ananasie nie ma żadnego znaczenia. Jak wyjaśnił pięknie Michał Żuk ona i tak w zasadzie nie działa w zasadowym, nomen omen, soku treści jelitowej. Żaden składnik ananasa nie „reguluje przemiany materii” (co to właściwie znaczy?), nie „oczyszcza przewodu pokarmowego (z czego niby?), nie „przyśpiesza spalania tłuszczu (w jaki mechanizmie miałoby się to dziać?). Bromelaina, jeśli założymy, że jednak jakoś tam zadziała w jelicie, rozkładając pokarm białkowy powinna zwiększyć przyswajalność aminokwasów i nasilić ich wchłanianie. Idąc tym tokiem rozumowania w pewnych warunkach mogłaby nawet zwiększyć masę ciała (na diecie białkowej wbrew pozorom również można przytyć). Preparaty enzymów trawiennych w postaci zarejestrowanych leków właśnie w takim celu podaje się chorym z PZT.

Ani ananas, ani bromelaina nie są lekami o udowodnionym działaniu anorektycznym (a takim jest np.: orlistat, sibutramina, rimonabant i inne).

Żródło:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=bromelain; Obwieszczenie Prezesa Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 8 marca 2012r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2012/6/akt.pdf