Łupiny orzecha włoskiego wcierane w pięty zmniejszają tzw. "ostrogi piętowe".

Co tu pisać, brak słów. Zachęcam do opiniowania.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

13.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Ostroga piętowa to inaczej narośl kostna, nie "zetrzemy" jej przez wcieranie łupiny w skórę.

16.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Leczyć możemy ból który występuje w tym schorzeniu albo samo schorzenie przez operacje. Wcieranie łupin nic nie da.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Z rozdrobnionych łupinek otrzymujemy niezwykle cenny składnik peelingów i kremów złuszczających. Te cenne drobinki doskonale radzą sobie ze ścieraniem starego, martwego naskórka, pozostawiając skórę gładką i gotową do dalszej pielęgnacji.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Toczący się w okolicy przyczepu rozcięgna proces zapalny powoduje, że w newralgicznym miejscu tworzy się nadprogramowa tkanka kostna. To są właśnie te sławetne ostrogi. Prawdopodobnie mikrozwapnienia, które stopniowo przekształcają się w ostrogę, powstają w miejscu uszkodzenia pojedynczych włókien rozcięgna. Jednak są one tylko objawem choroby, a nie jej przyczyną. Co więcej, ostrogi widać na zdjęciach RTG u około 50% pacjentów, a 20% posiadających je nigdy nie odczuwała z tego powodu żadnego bólu – mówi dr n. med. Paweł Kołodziejski z Poradni Chorób Stopy, pierwszego w Warszawie ośrodka specjalizującego się w leczeniu wyłącznie chorób stopy i stawu skokowego.

W ogóle dyskusyjna jest bólogenność tych zwapnień zwanych ostrogami. Uważa się, że w nielicznych przypadkach mogą uciskać okoliczne nerwy i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu dolegliwości, ale same w sobie nie są bolesne.

Leczenie przebiega wielotorowo: w celu likwidacji stanu zapalnego podaje się niesterydowe środki przeciwzapalne. Równolegle uczy się pacjenta, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie, dzięki czemu bezcenne struktury rozcięgna nie będą w przyszłości narażane na urazy. Na początkowym etapie stosuje się czasem na noc szyny lub tzw. taping, czyli specjalne opatrunki wykonywane przy pomocy plastrów, które zapobiegają sztywnieniu rozciągniętych i rozćwiczonych za dnia mięśni. To właśnie z powodu sztywnienia charakterystyczny dla zapalenia rozcięgna podeszwowego jest poranny ból odczuwany w czasie stawiania pierwszych kroków. Znamienne jest też nasilenie dolegliwości przy zadarciu w górę palców u nóg.

Ważnym elementem wspomagającym leczenie są dopasowane do budowy i fizjologii stopy buty i miękkie wkładki podpiętowe. Do dyspozycji są również mocowane w obuwiu ortezy.

W terapii sprawdzają się także zabiegi fizykoterapeutyczne.

Bardziej zaawansowanym działaniem są sterydowe zastrzyki domiejscowe, przez niektórych lekarzy wykonywane niechętnie ze względu na możliwe skutki uboczne, które w rezultacie wzmagają jeszcze ból oraz podawanie domiejscowo czynników wzrostu, przyspieszających gojenie.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny toczący się w okolicy pięty (dokładnie - rozcięgna piętowego), który jest spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych tej okolicy, przewlekłym przeciążaniem więzadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien. Zaczynamy od noszenia obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże oraz specjalnych wkładek odciążających piętę. Gdy okaże się to nieskuteczne, możemy skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych, np. jonoforezy, laseroterapii, ultradźwięków. W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. Diclofenac, Majamil, Profenid.

Niestety, jest to choroba przewlekła, a leczenie wymaga cierpliwości ze strony pacjenta i lekarza.

Ostrogi można leczyć na wiele sposobów, czasem jedynym wyjściem jest operacja, ale zmiany mają tendencję do nawrotów. Wcieranie łupin orzecha włoskiego w/g mnie nie ma żadnego związku nie sądzę aby pomogło.

http://zdrowe_stopy.republika.pl/heel_spurs.htm