Tatuaż, nawet wykonany w profesjonalnym studiu tatuażu, jest potencjalnym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów skóry

Opinia coraz powszechniej kultywowana w internecie - zgadzacie się z nią?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

13.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zagrożeniem jest barwnik używany do zrobienia tatuażu, wg. badań może on mieć właściwości kancerogenne

14.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Wybor barwnikow obecnie jest ogromy. Obecnie najczesciej stosuje sie barwniki organiczne ktore nie wywoluja praktycznie zadnych efektow, w tym tak popularnych jak reakcje alergiczne. Na temat szkodliwosci tatuazu zostal wykonany ogromny raport na zlecenie komisji europejskiej w ktorym czytamy min: "There is nothing known about systemic health effects of tattoos, in particular about long-term effects (e.g. cancer)".

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

pojawiaja sie doniesienia, ze niektore barwniki zawieraja male ilosci rakotworczych substancji. I o ile sa one neigrozne kiedy juz znajduja sie w naszym tatuazu, 'odgraniczone' od organizmu, o tyle np w czasie laserowego usuwania tatuazu moga sie one uwalniac. I co oczywiste- im wiekszy tatuaz, tym wieksze ryzyko.

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wzięła pod lupę długotrwałe skutki wiążące się ze stosowaniem do robienia tatuaży określonych pigmentów, np. benzopirenu. Ten związek chemiczny jest bardzo popularny i zawiera go większość czarnych tuszów. Sęk w tym, że jest również substancją silnie toksyczną (zawartą również w np. dymie papierosowym), która w testach przeprowadzonych na zwierzętach okazała się wywoływać raka skóry i "zasłużyła" sobie na miano jednego z najlepiej udokumentowanych spośród silnych czynników rakotwórczych.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Chodzi o ftalany i metale ciężkie, które – zdaniem naukowców - są rakotwórcze oraz zaburzają gospodarkę hormonalną. W czarnych tuszach groźny jest benzo[a]piren, który może wywołać nowotwory skóry. W kolorowych barwnikach eksperci z Harvard University odkryli ołów, kadm, chrom, nikiel czy tytan.

22.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Opisano kilka przypadków różnych nowotworów skóry po zrobieniu tatuażu, ale czy to one były ich przyczyną czy nie nadal jest kwestią sporną.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22469126

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3829719

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Obecnie dostrzega się taką korelację. Poniższa praca sugeruje udział procesu zapalnego w odpowiedzi na uraz, naświetlania UV oraz fotoalergizację skóry na transformację złośliwą:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21883372

Praca zdająca się potwierdzać 2 przypadki kliniczne gdzie w węźle wartowniczym znaleziono histiocyty z pigmentem:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19919811