Test ciążowy wykrywa raka jąder

Czy to możliwe ?

Próby weryfikacji mitu (17)

11.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
potwierdzam

Potwierdzam. Test ciążowy wykrywa obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu, co jest charakterystyczne dla ciąży i nowotworów zarodkowych jajników u kobiet. U mężczyzn także występuje ten typ nowotworu zarodkowego w jądrach, który powoduje wytwarzanie hCG oraz przedostawanie się do moczu.

Dodatkowo gonadotropina kosmówkowa to marker nowotworowy dla wyżej wymienioch chorób, który stosowany jest w diagnostyce.

11.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Test ciążowy pozwala wykryć raka jąder dzięki temu, że jest wrażliwy na gonadotropinę kosmówkową. Bardzo często nowotwory tej części ciała wytwarzają dokładnie ten sam hormon.

11.11.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Substancją wykrywaną przez test jest hormon - gonadotropina kosmówkowa. Prawidłowo jest on wytwarzany przez zarodek, a później łożysko, w czasie ciąży. Jednak niektóre komórki nowotworowe także go wytwarzają. Jednym z tych nowotworów jest nasieniak - rak, który rozwija się właśnie w jądrach. Zatem, teoretycznie, jest to możliwe. Niestety stężenie gonadotropiny w moczu osoby chorej jest o wiele za małe, by ogólnodostępne testy ją wykryły.

12.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Ostatnio w internecie pojawiła się informacja, że pewien mężczyzna zrobił sobie test "dla jaj" i wyszło, że jest w ciąży. Potem jak się okazało miał raka jąder w zaawansowanym stadium. Dwie kreski na teście pojawiły się z powodu hormonu jaki wydzielany jest przy raku jąder i na jaki reaguje test.

12.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Możliwe. Podczas nowotworu wytrzaja sie taki sam hormon jak podczas ciazy

12.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
potwierdzam

Tak, gdyż zasadniczym markerem jest w tym wypadku gonadotropina kosmówkowa (hCG), wykrywana właśnie w testach ciążowych

13.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Działanie testu ciążowego polega na wykryciu hormonu: beta-HCG, który również występuje w raku jąder u mężczyzn!

15.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

To prawda, ponieważ w raku jądra występuje podwyższone stężenie hormonu hCG - gonadotropina kosmówkowa. Dlatego też w procesie diagnostycznym w przypadku podejrzenia raka jądra, należy oznaczyć stężenie markerów nowotworowych w surowicy (AFP, hCG, LDH).

Związku z powyższym można wykryć raka jądra za pomocą testu ciążowego.

15.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
potwierdzam

W jakims konkretnym rodzaju nowotworu jader produkowana jest gonadotropina kosmówkowa i tę wykrywa test. Nie mozna tego traktowac jako 100% testu ale może okazać sie pomocny. Ostatnio mówili o tym w telewizji - właściwość tę wykryto przypadkiem i potrzeba jeszcze konkretniejszych badań.

15.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Potwierdzam, choć chciałabym zaznaczyć, że w jądrze rak to jest rzadko, wśród wielu rodzajów guzów jakie możemy spotkać w jądrze tylko 1 jest rakiem - rak zarodkowy, a reszta to nowotwory, najczęstszy to nasieniak. Wśród osoczowych markerów nowotworowych wymienia się alfa-fetoproteinę, beta-gonadotropinę kosmówkową i dehydrogenazę mleczanową. Gonadotropina kosmówkowa jest bada również w testach ciążowych, jednak jeżeli jakiś mężczyzna w ramach profilaktyki nowotowu chciałby robić sobie testy ciążowe, to jest to kiepski pomysł, ponieważ w początkowych stadiach nowotworu podwyższoną wartość HCG da się oznaczyć w osoczu, ale nie w moczu. Dużo lepszą metodą jest samobadanie jąder poprzez dotyk raz w miesiącu.

Źródło: Urologia - Andrzej Borkowski

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
potwierdzam

podjednostka beta hCG- jest jednym z markerów nowotworowych jąder dla nowotworów innych niż nasieniaki.

Obecność w moczu HCG można wykryć za pomocą prostych testów ciążowych.

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Niektore nowotwoy jader moga wydzielac gonadotropine kosmowkowa- ten sam hormon, ktory jest wydzielany w czasie ciazy.

20.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

Test ciążowy pozwala wykryć raka jąder dzięki temu, że jest wrażliwy na gonadotropinę kosmówkową. Bardzo często nowotwory tej części ciała wytwarzają dokładnie ten sam hormon.

26.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Okazuje się, że hormon hCG - inaczej gonadotropina kosmówkowa, na którą czuły jest test ciążowy - jest związkiem produkowanym przez komórki trofoblastu w ciąży oraz przez komórki niektórych nowotworów złośliwych! Stąd może zostać wykryty rak jądra u mężczyzny, który wykonał test ciążowy

2.12.2012 przez Paulina Góra - Student medycyny: III rok studiów
potwierdzam

Raka jądra możemy wykryć za pomocą testu ciążowego.

W przebiegu raku jądra występuje podwyższone stężenie hormonu hCG. W procesie diagnostycznym w przypadku podejrzenia raka jądra, należy oznaczyć stężenie markerów nowotworowych w surowicy (AFP, hCG, LDH). Do tego możemy użyć testu ciążowego.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Test ciążowy rzeczywiście pozwala wykryć raka jąder, bo jest wrażliwy na gonadotropinę kosmówkową. Bardzo często nowotwory tej części ciała wytwarzają dokładnie ten sam hormon - wyjaśnia onkolog dr Mark Pomerantz.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Standardowe testy ciążowe wykrywają ludzką gonadotropinę kosmówkową - używaja przeciwciał przeciw jej podjednostce beta.

Hormon ten zwiększa swoje stężenie we krwii również w guzach germinalnych jader tj: nasieniakach, rakach zarodkowych, potworniakach, nabłoniakach kosmówkowych, guzach z pęcheżyka żółtkowego oraz oczywiscie w guzach histologicznie niejednorodnych które wykazują obecność komórek syncytiotrofoblastu - odpowiadającego za tworzenie ww hormonu.

xródło: podstawy patologii W.Domagała

8.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Potwierdzam. W pełni profesjonalnie wyjaśniła to Pani Doktor Magdalena Arendarek: Test ciążowy wykrywa obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu, co jest charakterystyczne dla ciąży i nowotworów zarodkowych jajników u kobiet. U mężczyzn także występuje ten typ nowotworu zarodkowego w jądrach, który powoduje wytwarzanie hCG oraz przedostawanie się do moczu. Dodatkowo gonadotropina kosmówkowa to marker nowotworowy dla wyżej wymienionych chorób, który stosowany jest w diagnostyce.

 Źródło: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/1097-0142%2819881201%2962:11%3C2378::AID-CNCR2820621121%3E3.0.CO;2-G/abstract.