Pijąc alkohol całą noc możesz do domu wrócić całkiem trzeźwy.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

11.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
obalam

Może być to wywołane tylko "wrażeniem" trzeźwości, jeśli taka osoba przebada się np. alkometrem, to stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu będzie odpowiednie do ilości wypitego trunku, zatem tzeźwym się wie będzie.

11.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
obalam

To nie jest możliwe. Alkohol musi być zmetabolizowany w organizmie, żeby człowiek był trzeźwy, a jeśli całą noc jest dostarczany organizm nie ma czasu na rozkład.

Poziom upojenia alkoholowego zmniejsza się więc od 0,1 g do 0,15 g na godzinę, według rytmu zdefiniowanego przez prawo Widmarka. A ten z kolei różni się dla każdego z nas. Jest więc sprawą indywidualną. Dzięki następującym po sobie procesom, wątroba przetwarza alkohol w acetaldehyd (aldehyd octowy), a następnie w acetat. Później, alkohol wchodzi w cykl energetyczny i na końcu jest przetwarzany w wodę oraz dwutlenek węgla.

Poza tym enzymy , które uczestniczą w eliminacji ulegaja wyczerpaniu, co także wydłuża czas trzeźwienia.

http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/255-metabolizm-alkoholu.html

11.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Fałsz alkohol musi być zmetabolizowany i jak dobrze pamiętam nasz organizm metabolizuje 7g alkoholu na godzinę. tak więc przez całą noc jak wypijemy około 30g alkoholu to rano możemy być trzeźwymi

12.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Metabolizm to proces długotrwały którego nie da się przyspieszyć dlatego nie jest możliwe żeby po całonocnej imprezie wrócić do domu trzeźwym. Z tego powodu nie powinno się prowadzić samochodu następnego dnia po imprezie na której spożyło się większą ilość alkoholu

12.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Nie jest w micie podane jakie ilości alkoholu pijemy i o jakiej porze wracamy więc jak najbardziej pijąc całą noc minimalne dawki można wrócić następnego dnia do domu trzeźwym.

12.11.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Sformułowanie mitu wyglada jak pytanie z serii "podchwytliwe". Wszystko zależy jakie ilości będą tego alkoholu, ilu procentowego oraz kiedy wrócimy do domu. Dlatego muszę potwierdzić mit bo jest jak najbardziej mozliwe, że wypijając przez noc nawet 0,5l 40% alkoholu możemy wrócić do domu zupełnie trzeźwi jesli wrócimy np. po 48 godzinach od zakończenia picia.

26.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

wszystko zależy od ilości alkoholu wypitego przez osobę,w jakiej odległości czasowej od powrotu do domu. Liczy się również to, czy osoba pijąca jadła coś w międzyczasie, czy były to tłuste posiłki, czy była zmęczona danego dnia, oraz co ważniejsze czy nie zażywała jakiś używek,narkotyków np. amfetaminy

27.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wszystko zależy ile wypijemy w trakcie tej nocy, bo można pić przez całą noc jedno piwo ;). Zależy też od tego ile będziemy wracać do domu, bo jeżeli np. 2 dni, to owszem wrócimy trzeźwi.

Wątroba metabolizuje alkohol ze stałą prędkością ok. 8-10 g na godzinę u kobiety i 10-12 g na godzinę u mężczyzny.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

To zależy od tego co się pije, ile, czy pije się też dużo soków, wody, spożywa posiłki. Wiele zależy od masy ciała, ilości tkanki tłuszczowej, wydolności nerek i wątroby, tolerancji.

Wszystko trzeba by przeliczyć na konkretnym przykładzie.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

To zależy ile człowiek wypije przez całą noc i czy np. je coś do picia alkoholu.

7.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Tu zależy od indywidualnej predyspozycji człowieka na alkohol. Dużo zależy co pijemy w jakiej ilości gdzie jesteśmy czy coś jemy itd