Stres ma wpływ na wzrost cholesterolu

nasze społeczeństwo jest strasznie zestresowane i często słyszę że przez stres zwiększa się poziom cholesterolu, czyżby to mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

16.09.2012 przez Grzegorz Jania - Student: Protetyka dentystyczna
potwierdzam

Naukowcy sądzą, że pod wpływem stresu organizm może produkować więcej nośników energii - kwasów tłuszczowych i glukozy - więc wątroba musi produkować więcej "złego" cholesterolu LDL, aby je przetransportować do tkanek. Być może ulega też zaburzeniu mechanizm usuwania nadmiaru cholesterolu albo nasilają się procesy zapalne sprzyjające "złemu" cholesterolowi.

Poczucie zagrożenia zwiększa chęć zjedzenia czegoś nawet jeśli nie jesteśmy głodni. Po stresującym dniu w pracy siadamy przed telewizorem oglądamy odmóżdżające programy jednocześnie wspominając stresujące sytuacje i sięgając ręką po chipsy czy pizze. Stres napędza apetyt.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Stres emocjonalny może powodować wzrost cholesterolu, podnosi go jednak nieznacznie.

20.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Przyśpieszona praca serca, wywołana stresem może mieć zwiazek z nadciśnieniem i zaburzeniami metabolicznymi.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10077413

Stres zwiększa poziom insuliny we krwii co nasila lipogenezę i syntezę cholesterolu.

Wykazano, że może istnieć związek miedzy stresem a zespołem metabolicznym: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21034178

Znalazłem też pracę w której poddano myszy 3h stresowi co spowodowało znaczące obniżenie absorpcji cholesterolu w jelitach, blokując zwrotny transport cholesterolu ( w warunkach fizjologicznych cholesterol wyłapywany jest z krwii przez wątrobę i wydalany z kwasami żółciowymi do jelita, gdzie znaczna część cholesterolu jest zwrotnie wchłaniana).

Tłumaczy sie to tym, że kortyzol hamuje jelitową ekspresję białka NPC1L1, które odpowiada za absorpcję steroli.

Temat ten jeszcze nie jest do końca zgłębiony.

23.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

U osób narażonych na stres nie tylko tętno staje się szybsze i maleje odporność na choroby, ale także rośnie poziom cholesterolu we krwi.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Przewlekły stres ma negatywny wpływ na stan zdrowia i może sie pośrednio przyczynić do wzrostu cholesterolu.

3.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dowiedziono, że stres jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego (czyli wysokie trójglicerydy, niskie HDL, wysoka glukoza i ciśnienie).

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Tak poziom stresu ma fundamentalny wpływ na panel lipidowy, doprowadza do zwiększania się stężenia cholesterolu i jego fakcji LDL pomimo prowadzenia zdrowego trybu życia i diety. Jest to też czynnik ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, jako czynnik dający się modyfikować - wytyczne co do lecznia chorób sercowych - Choroby wewnętrzne. Szczeklik

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

pod wpływem stresu organizm może produkować więcej nośników energii - kwasów tłuszczowych i glukozy - więc wątroba musi produkować więcej "złego" cholesterolu LDL, aby je przetransportować do tkanek.

21.11.2012 przez Wiktoria G. - Inny: Uczeń
potwierdzam

Stres może powodować wzrost cholesterolu, ale nieznacznie. Chyba, że wiążemy go ze złymi nawykami żywieniowymi to znaczy spieszymy się i często jadamy w fast food'ach czy podjadamy niezdrowe słodycze lub z paleniem papierosów

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

pod wpływem stresu organizm może produkować więcej nośników energii - kwasów tłuszczowych i glukozy - więc wątroba musi produkować więcej "złego" cholesterolu LDL, aby je przetransportować do tkanek.

15.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Stres pośrednio wpływa na odkładanie się cholesterolu w ścianach tętnic, prowadząc w ten sposób do miażdżycy. Mechanizm polega na tworzeniu się mikrouszkodzeń ścian naczyń pod wpływem wysokiego ciśnienia krwi, które z kolei z powodowane jest właśnie reakcją stresową. W ścianach uszkodzonych naczyń tętniczych gromadzą się różne cząsteczki, w tym cholesterol.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Stres sam w sobie bardzo nizeznacznie podwyzsza cholesterol. Znacznie szkodliwsze sa zachowania ktore z reguly 'ida w parze' ze stresem- zla dieta (stres;> szybkie zycie-> jedzenie fast foodow), palenie papierosow, brak snu.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zostało to udowodnione już jakiś czas temu dlatego przy leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu powinniśmy zadbać także o relaks i starać się unikać niepotrzebnych stresów

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
potwierdzam

Stres na wpływ na wzrost cholesterolu, podnosi go jednak nieznacznie. Większy wpływ na wzrost cholesterolu ma niewłaściwa dieta. Stres sprzyja niekorzystnym nawykom żywieniowym (fast food, batoniki, czekolada itp.).

3.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
potwierdzam

Stres jak najbardziej powoduje podwyższenie cholesterolu, lecz podstawowym czynnikiem powodującym podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi jest zła dieta, która przewyższa w nasycone kwasy tłuszczowe, gdzie dieta jest obfita w tłuszcze zwierzęce.

6.02.2016 przez jarymkiewicz Andrzej - Inny: mgr inż.mech.
obalam

Aldosteron – organiczny związek chemiczny z grupy steroidów. Należy do hormonów sterydowych wytwarzanych przez warstwę kłębkowatą kory nadnerczy. Aldosteron należy do grupy hormonów kory nadnerczy określanych jako mineralokortykosteroidy (aldosteron i 11-dezoksykortykosteron).

Regulują one gospodarkę wodno-mineralną ustroju, w ramach tzw. układu RAA. Razem z 11-deoksykortykosteronem działa on na nabłonki kanalików nerkowych, wzmagając resorpcję zwrotną soli sodowych, hamują ich wydalanie do moczu sodu w postaci chlorku sodu. Wraz z NaCl w ustroju zatrzymana jest woda oraz występuje obniżenie się ilości potasu w płynach ustrojowych.

Aldosteron i słabiej od niego działający 11-deoksykortykosteron ma istotny wpływ na mineralny skład moczu. Zwiększa on wchłanianie (resorpcję) zwrotne sodu w kanalikach dystalnych oraz jego wymianę na jony potasu i wodoru. Skutkiem tego rośnie stężenie sodu we krwi i w tkankach, spada zaś jego wydalanie w moczu. Wzrost stężenia sodu w organizmie wywołuje wzrost ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, zwiększa się więc wydzielanie wazopresyny, która hamuje diurezę i wydalanie wody, aż do ustalenia się normalnych stosunków osmotycznych.

Istnieje wzajemne ścisłe powiązanie między aldosteronem i wazopresyną. Na wydzielanie jednego i drugiego wpływa zmiana objętości krwi krążącej. Na regulację wydzielania aldosteronu ma duży wpływ angiotensyna, oktapeptyd o bardzo silnym działaniu zwężającym naczynia krwionośne. Dzięki temu, mimo że wywołuje wzrost ciśnienia tętniczego, zmniejsza przepływ krwi przez nerki. Działanie to powoduje w konsekwencji zmniejszenie przesączania kłębuszkowego i zmniejszenie ilości wydalanego moczu. Wywiera ona wpływ na procesy transportowe w nerkach, a w konsekwencji wydzielanie aldosteronu w korze nadnerczy. Układ renina-angiotensyna-aldosteron

wpływają powodują obkurczanie naczyń krwionośnych powodując wzrost ciśnienia tętniczego poprzez uwalnianie Angiotesyny II do krwiobiegu.Podsumowując niedobór NaCl uruchania mechanizmy zatrzymywania jego w organizmie efektem czego obkurczanie naczyń kwionośnych w nerkach i poza nerkami co powoduje pośrednio wzrost ciśnienia i wzrost ciśnienia osmotycznego.