Trądzik mija sam.

Przeczekując powstawanie krostek w końcu przestaną się pojawiać.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

11.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
obalam

Trądzik zaniedbywany i niewłaściwie leczony może poważnie uprzykrzać życie i rodzić dodatkowe kompleksy i w przyszłości pozostawiać po sobie trwałe szpecące blizny lub plamy.

Ważne jest aby jak najszybciej rozpocząć kuracje ponieważ nie leczony trądzik pozostawia bardzo brzydkie blizny i znamiona oraz może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Pospolite odmiany trądziku nie są groźne dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak nie zawsze trądzik "przechodzi sam". Nieleczony potrafi dokuczać długimi latami. Poza tym, nie można zapominać, że to nie tylko problem dla skóry. Trądzik wpływa także na ogólne samopomoczucie i samoocenę. Dlatego też nie wolno go bagatelizować.

11.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Trądzik trądzikowi nierówny, ale lepiej nie pozostawiać go sobie samemu. Nieleczony może zostawić po sobie paskudne blizny. Trądzik może też być jednym z objawów zaburzeń hormonalnych.

12.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Ciężko jednoznacznie powiedzieć czy trądzik trzeba leczyć czy nie. To zależy od jego intensywności i rozmiarów ale zawsze lepiej zaczerpnąć porady lekarza który powie jak najskuteczniej walczyć z trądzikiem

13.11.2012 przez Aga Ce - Student: studentka diksu
obalam

nie ! nie ! nie ! trzeba przeciwdziałać trądzikowi, żeby nie pozostawił trwałych blizn na wrażliwej skórze twarzy

13.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Leczenie trądziku jest absolutnie konieczne, ponieważ w przeciwnym razie skóra pokryje się przebarwieniami potrądzikowymi i bliznami.

20.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

trądzik to choroba jak każda inna i należy ja bezwzględnie leczyć. Należy udać się do dermatologa niwelować stan zapalny antybiotykami a ew zmiany u kosmetyczki

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie zawsze tradzik mija sam. Szczegolnie gdy dochodzi do zakazenia bakteria Propionibacterium Acnes niezbedna jest pomoc lekarza- uzycie antybiotyku i innych lekow. Niekiedy takze w okresie dojrzewania z powodu zaburzen gospodarki hormonalnej tradzik takze wymaga konsultacji lekarskiej- nalezy uregulowac gospodarke hormonalna.

Kolejnym wskazaniem do leczenia tradziku jest jego nasilenie- znaczne bez wzgledu na patogeneze takze bedzi wymagalo leczenia.

7.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wydzielina łojowa gromadząca się pod czopem rogowym jest idealnym podłożem do namnażania się bakterii z gatunku Propionibacterium acnes, które kolonizują skórę. Beztlenowce te metabolizują łój w celu wytworzenia wolnych kwasów tłuszczowych oraz innych substancji, które działają zarówno chemotaktycznie, jak i prozapalnie. Prowadzi to do powstawania nacieku z leukocytów i pojawiania się grudek zapalnych będących charakterystyczną cechą trądziku.[14] W końcu powiększający się przywłosowy gruczoł łojowy pęka, powodując rozprzestrzenianie się stanu zapalnego w skórze właściwej. Skutkiem tego procesu jest powstanie głębiej zlokalizowanych, niekiedy bolesnych krost oraz wykwitów guzkowo-torbielowatych.

http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=13881&_tc=987346A8DFEB23011BF9C29A3420B3E8

Nie leczony prowadzi do szpecących blizn.

7.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Trądzik młodzieńczy jest chorobą skóry, której początek występuje w wieku pokwitania. Wówczas dochodzi do zmian hormonalnych (nadmierna stymulacja androgenowa), czego skutkiem jest nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych zwane łojotokiem.

Objawem klinicznym trądziku są zaskórniki oraz grudki, nazywane potocznie przez pacjentów pryszczami. Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju oraz wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju niektóre bakterie (szczególnie z gatunku Propionibacterium acnes), zawsze obecne na powierzchni skóry, rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.

Leczenie jest wielorakie więc trzeba zgłosić się do specjalisty dermatologa aby włączył odpowiednie leczenie.

13.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Istnieje wiele rodzajów trądziku. Sam może minąć jedynie trądzik młodzieńczy, jednak nawet ten typ należy leczyć, żeby nie zostały na całe życie blizny.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Trądzik nie minie samoistnie.

7.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

leczenie miejscowe: ten typ leczenia ma na celu zlikwidowanie zaskórników i zmian zapalnych przy pomocy środków (kremy, żele itp) podawanych zewnętrznie, bezpośrednio na miejsce występowania trądziku.

b) leczenie ogólne, środki doustne: środki przyjmowane doustnie to głównie tabletki (antybiotyki, kuracja hormonalna, izotretinoina, preparaty witaminowe , cynk)