Padaczka jest chorobą nieuleczalną

Możemy jedynie kontrolować jej objawy za pomocą leków

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

10.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

U doroslych padaczke mozna tylko 'zaleczyc', czyli powstrzymac pojawianie sie napadow za pomoca lekow. Jednak tak naprawde wszystko zalezy od raodzaju padaczki- sa takze jej postacie oporne na leczenie, ale tez takie, w ktorych napady pojawiaja sie sporadycznie, np raz na rok.

Ciekawe jest tez to, ze tzw padaczka rolandyczna wystepujaca u malych dzieci ustepuje wraz z wiekiem.

10.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Około 70% pacjentów pod stałym nadzorem lekarza może wyjść z choroby dzięki lekom przeciwpadaczkowym.

11.11.2012 przez Natalia Nawara - Inny: uczeń
obalam

Są różne odmiany padaczki, pewne są uleczalne jak np. (padaczka rolandyczna u dzieci

11.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
obalam

Trudno do końca orzec jak ma się sprawa z uleczalnością padaczki. Są takie jej odmiany, których leczyć się praktycznie nie da. Są też takie (padaczka rolandyczna u dzieci) które ustępują samoistnie. Niektóre odmiany padaczki poddają się leczeniu farmakologicznemu i dopóki chory bierze leki, napady padaczkowe się nie pojawiają. Trudno więc powiedzieć, że padaczka jest chorobą uleczalną – można jednak ją zaleczyć (w niektórych przypadkach ) i sprawić, że chory zażywając środki farmakologiczne, będzie całkowicie wolny od objawów.

12.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W zależności od typu padaczki może ona być uleczalna lub nieuleczalna i wtedy leczenie polega na zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia ataku.

14.11.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Niektóre rodzaje padaczki są uleczalne.

U części pacjentów możliwe jest też odstawienie leków przeciwpadaczkowych - napady nie występują mimo, że pacjent nie bierze leków.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Może w medycynie weterynaryjnej jest nieuleczalna, ale w ludzkiej coraz bardziej rozwijają się metody chirurgiczne, które są w stanie wyleczyć całkowicie z padaczki. Warunkiem skutecznego leczenia operacyjnego jest wykrycie, z którego miejsca mózgu rozpoczyna się napad padaczkowy, a więc lokalizacja miejsca tzw. ogniska padaczkowego. Tylko bowiem tacy chorzy, a więc z tzw. padaczką ogniskową nadają się do najbardziej skutecznej metody operacji, jaką jest operacyjne usunięcie tego ogniska.

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Padaczka jest przewlekłą chorobą, a zatem jej leczenie może trwać latami. Szanse na całkowite wyleczenie sięga 50-90% i zależne jest od rodzaju padaczki oraz prawidłowo prowadzonego leczenia.

6.12.2012 przez Damian Grela - Lekarz: lekarz
obalam

Zależy od przyczyny i rodzaju padaczki. Odpowiednio długi okres bez napadów "na lekach", następnie "bez leków" = uznanie za wyleczenie. Zdarza się, choć należy się liczyć z ryzykiem nawrotów. Jeszcze inaczej jest z padaczką objawową - wtedy zlikwidowanie przyczyny może również oznaczać wyleczenie z padaczki (np. wycięcie guza mózgu).

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Trudno jednoznacznie stwierdzić, że padaczka jest chorobą uleczalną. Ciągle trwają nad nią badania.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Do końca trudno jednoznacznie się wypowiedzieć na ten temat. Jeśli przez 2 - 5 lat nie było napadu zwykle się odchodzi od stosowania leków. Nie jest pewne czy można jednak mówić o wyleczeniu bo jest ryzyko nawrotu jednak trwają badania na ten temat jak często do tgo dochodzi. Wiele tutaj zależy od konkretnego przypadku kliniczniego, głównie od wieku pierwszego napadu i początkowego przebiegu choroby oraz od typów napadów i rekacji na leczenie.

18.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Są takie jej odmiany, których leczyć się praktycznie nie da. Są też takie (padaczka rolandyczna u dzieci) które ustępują samoistnie. Niektóre odmiany padaczki poddają się leczeniu farmakologicznemu i dopóki chory bierze leki, napady padaczkowe się nie pojawiają. Trudno więc powiedzieć, że padaczka jest chorobą uleczalną – można jednak ją zaleczyć (w niektórych przypadkach ) i sprawić, że chory zażywając środki farmakologiczne, będzie całkowicie wolny od objawów.