Pijawki wysysają "złą krew"

cos latwego ;)

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Właściwości lecznicze pijawek nie polegają na wysysaniu przez nie "złej krwi", ale na działaniu substancji, którą wydzielają do krwi żywiciela - hirudynie. O ile leczenie niepłodności czy nadciśnienia jest kontrowersyjne o tyle, w leczeniu zakrzepów można uznać je za alternatywną metodę.

10.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Pijawki nie piją złej krwi tylko ją rozrzedzają a potem rzadką piją i przez to są stosowane jako alternatywa w zakrzepicy

12.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Pijawki są dość wybredne i nie piją krwi osób palących papierosy czy osób pod wpływem alkoholu. Dlatego można powiedzieć że nie piją "złej krwi"

12.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Pijawki poprzez wydzielany przez nie związek rozrzedzają krew po czym część jej wysysają. Jednak nie można powiedzieć, że wysysają "złą krew" o ile taka istnieje.

12.11.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
obalam

Już w starożytności stosowano hirudoterapię czyli leczenie pijawkami. Obecnie stosuje się ją w różnych chorobach takich jak paradontoza, nadciśnienie czy choroby niedokrwiennej serca. Pijawki wydzielają z gruczołów gardzieli hirudynę, która jest substancją przeciwzakrzepową. Wydzielają ją aby krew, którą się żywią spływała do ich wola. Niestety nie segregują ją na dobra i złą.

14.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

większość ludzi błędnie kojarzy hirudoterapię leczenia jako upuszczanie złej krwi.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Pijawki nie stanowią panaceum na wszystkie choroby, ale skutecznie leczą i działają na: krwiaki i zakrzepy, hemoroidy, niedociśnienie, nadciśnienie, choroby skóry, choroby i bóle serca, zakrzepowe zapalenie żył, rwę kulszową, żylaki, trudno gojące się rany, wysoki cholesterol, choroby płuc i oskrzeli, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby przewodu pokarmowego, alergie, procesy starzenia, udary, chorobę niedokrwienną, choroby kobiece, bezpłodność, zapalenie korzonków nerwowych, bóle stawów, obrzęki powypadkowe, choroby nerek, prostatę, impotencję, choroby kręgosłupa (bóle), agresję, histerię, nerwice, depresję, niektóre nowotwory. Stwierdzono skuteczność w leczeniu paradontozy.

19.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Hirudoterapia nie jest niczym nowym. Ogólnolecznicze właściwości pijawek odkryto już kilkaset lat temu, używane były już p.n.e. przez znanego każdemu z nas Hipokratesa. Do końca XIX wieku służyły jako podstawowy środek leczniczy w szpitalach. W tamtych czasach nie znano jeszcze wszystkich mechanizmów działania, ale zauważono ogromne właściwości lecznicze. Dzięki niezwykłym walorom medycznym, oraz szerokiemu zastosowaniu w leczeniu różnych chorób, nadano im nazwę pijawki lekarskiej.

Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki jest obecnie uważana jako najlepsza naturalna i jedna z najskuteczniejszych wieloskładnikowych substancji leczniczych. Jej różnorodny skład biochemiczny możemy porównać do arsenału najlepiej wyposażonej armii świata. Hirudozwiązki wpuszczone do naszego krwiobiegu skutecznie walczą z chorobą, poprawiając pracę całego organizmu i wszystkich organów.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zastosowanie pijawek ma miejsce dzieki zawartym w ich ślinie substancji aktywnych które mają działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne oraz znieczulające - z tego wzgledu sa stosowane w chorobach reumatycznych: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22408305

Są też stosowane w przekrwieniu żylnym przeszczepionych płatów skórnych:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22819462