Kleszcza najlepiej usunąć polewając go alkoholem

słyszałem że najlepiej zalać go kroplą alkoholu a wtedy sam wyjdzie, a człowiek nie zachoruje na borelioze

Próby weryfikacji mitu (16)

15.09.2012 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
obalam

Jeśli kleszcza potraktować alkoholem to raczej zwymiotuje w skórę żywiciela dostarczając sporej dawki wydzielin mogącej zawierać boreliozę ,lub inne patogeny. Należy jednak po prostu usunąć kleszcza pęsetą,specjalnymi przyrządami np. typu lasso, a potem zdezynfekować ,może być alkoholem powyżej 70%.

15.09.2012 przez Patrycja Matusiak - Inny: .
obalam

Polanie kleszcza alkoholem jest bardzo głupim i skrajnie nierozsądnym postępowaniem.

Kleszcz zostaje przez to sprowokowany do wymiotów(tak, kleszcz wymiotuje), co jeszcze bardziej zakaża ranę i zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Lepiej zostawić to pielęgniarce w najbliższym ośrodku ochrony zdrowia, która powinna się kleszczem zająć.

15.09.2012 przez Szymuś - Inny: informatyk
obalam

Borelioza może być wywołana przez toksyny, które zwraca pasożyt do układu krwionośnego. Kropla alkoholu nie zdezynfekuje toksyn jedynie może upić kleszcza, a wiadomo co niektórzy robią jak się upiją.

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
potwierdzam

Najlepiej wykręcić drania w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

27.09.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
obalam

Nie wolno zalewać alkoholom czy smarować masłem. Kleszcze oddychają przez odwłok. Uniemozliwienie im tego spowoduje, że kleszcz wprawdzie wyjdzie lecz "zwymiotuje" do ciała niebezpieczne toksyny szkodliwe dla ludzkiego i nie tylko zdrowia.

Najlepiej wyjąć kleszcza pensetą lub specjalnymi strzypcami, uważając żeby go nie zgnieść, a nastepnie odkazić miejsce ukąszenia.

27.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Gdy kleszcz wbije się nam w skórę, nie smarujmy skóry tłuszczem ani alkoholem, nie przypalajmy papierosem, bo wtedy kleszcz zwymiotuje i zaaplikuje nam bakterie lub wirusy do krwi. Aby wyjąć kleszcza, trzeba uchwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanie jednostajnym ruchem obrotowym powoli wyciągnąć.

1.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

nie należy polewać niczym kleszcza bo może zwymiotować i zostawić toksyny w nas

należy dobrze i zdecydowanie chwycić paznokciami kleszcza i go wyciągnąć, ewentualnie można użyć specjalnego lassa do wyciągania kleszczy

jeśli już kleszcz jest wbity mocno, lub został rumień to lepiej udać się do lekarza

5.10.2012 przez Piotr Pałasz - Inny: Mikrobiologia
obalam

Nie należy stosować masła, kremów, alkocholu, ani mechanicznie podrażniać kleszcza, ponieważ w takiej sytuacji kleszcz ma silny ślinotok i krótkim czasie może transmitować zakaźną dawkę patogenów znajdujących się w jego ślinie.

Najlepiej pozbyć się kleszcza przy pomocy pęsety albo specjalnej karty, uważając przy tym aby nie pozostały jego narządy gębowe (ułatwia to wtórne zakażenie), a następnie zdezynfekować miejsce przyczepu.

Dołączony obrazek:
6.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Niczym nie smarowac i nie polewac bo wtedy zwymiotuje prosto do rany! Panuje tez mit dotyczacy wyciagania klepszcze, ze niby nalezy go wykrecac. Ale kleszcze nie maja aparatu gebowego zorientowanego w konkretnym kierunku, wkluwa sie a nie wkrecaja. Wykrecanie moze tylko spowodowac wymioty kleszcza. Wyciaga sie pewnym pociagnieciem. W linku fotki tego aparatu spod SEMa.

9.10.2012 przez Irek Kasperek - Inny: Przyszły ratownik ZHP
obalam

W ten sposób możesz narobić więcej złego niż dobrego. Kleszcz posmarowany tłuszczem czy polany alkoholem może zwymiotować i wpuścić do rany drobnoustroje chorobotwórcze.

18.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Mit mit i jeszcze raz MIT. Polewając kleszcza alkoholem drażnimy go co może spowodować wyrzut jego toksyn do krwi człowieka. Najlepiej użyć tzw. kleszczołapek, jeżeli ktoś potrafi może użyć pincety, a jeśli boi się ryzykować najlepiej powinien zgłosić się do lekarza.

19.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Kleszcza powinno się manualnie wyciągnąć chwytając go czymkolwiek do tego sie nadajacym tuż przy skórze i delikatnie wyciągnąć. Nie należy go wykrecać czy obracać gdyż może to spowodować jego rozfragmentowanie. Należy uważac też by nie ściskać go by nie wypróżnić jego zawartosci mogącej zawierać bakterie. Skórę po wyciągnieciu powinniśmy przmyć wodą z mydłem, zdezynfekować.

Smarowanie, polewanie go czymkolwiek może wywołać wymiotowanie treścią zakażoną bakteriami.

źódło: http://emedicine.medscape.com/article/1413603-technique

20.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Absolotutnie nie należy go polewać alkoholem

(może to spowodowac ze wydzieli więcej złych substancji do ranki), ani tez nie powinno się go wykręcać. Najlepiej wyciągnąć go prostopadle do podłoża chwytając jak najbliżej skóry.

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Najlepiej umyć dokładnie ręce i przez gazę, jednym ruchem ręki wyciągnąć pasożyta. Jeśli tkwi głęboko w skórze, należy udać się na pogotowie

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Kleszcz, który poczuje woń alkoholu może zwrócić całą treść zawartą w swoim ciele i zaaplikować nam dawkę toksyn wprost do naszego organizmu.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie nie powinno się kleszcza niczym polewać, po prosty wyciągnąć go pesetą

28.10.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Panowała dużą zgodność poglądów między nami. Bardzo sie cieszę.

Pan Michał Musiał napisał wszystko co trzeba: kleszcza powinno się manualnie wyciągnąć chwytając go czymkolwiek do tego sie nadajacym tuż przy skórze i delikatnie wyciągnąć. Nie należy go wykrecać czy obracać gdyż może to spowodować jego rozfragmentowanie. Należy uważac też by nie ściskać go by nie wypróżnić jego zawartosci mogącej zawierać bakterie. Skórę po wyciągnieciu powinniśmy przmyć wodą z mydłem, zdezynfekować. Smarowanie, polewanie go czymkolwiek może wywołać wymiotowanie treścią zakażoną bakteriami. źódło: http://emedicine.medscape.com/article/1413603-technique

Jedyna uwaga to taka, że dopuszczalne jest obracanie (zarówno prawoskrętne jak lewoskrętne) - kleszczowi powinno być wszystko jedno. Znalazłem ciekawy artykuł na ten temat: http://www.aafp.org/afp/1998/0801/p354.html

Ważne by ścisnąć go pensetą kleszzckai itp tuż przy samej skórze. W spzredaży sdostępone są teżpróżniowe pompki. Kupiłem taką i jak narazie raz wypóbowałem. Wstępne wyniki są zachęcajace. Moze coś znajdziecie na ten temat?

Pozdrawiam,

Ernest Kuchar