Depresja to zwyczajnie smutne myśl

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (20)

9.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Nie, to ciezka choroba psychiczna, choc czasem w jezyku potocznym stosuje sie tego terminu do opisu chwilowego, zlego samopoczucia.

9.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Depresja to nie tylko smutne myśli, ale ogóle osłabienie organizmu. Chorej osobie nic się nie chce, traci jakby sen życia. Mogą pojawiać się również osłabnięcia, brak sił do funkcjonowania.

9.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Moim zdaniem jest to choroba bardziej poważna niż tylko smutne myśli. Przecież nie każdy pesymista ma depresję. Moim zdaniem jest to dużo abrdziej poważna choroba niż same smutne myśli

9.11.2012 przez Aleksandra Taszarek - Student medycyny: studentka kier.lekarskiego,rok 5
obalam

depresja to obniżenie nastroju.to nie tylko smutne myśli,ale bardziej ogólne pojęcie.poza tym jest to choroba o podłożu organicznym dlatego stosowane są leki zwiększające wyrzut/hamujące wchłanianie zwrotne serotoniny-hormonu szczęścia

9.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
obalam

Depresja to bardzo ciężka i niezbezpieczna choroba(samobójstwa), to trochę więcej niż smutne myśli. Objawami są przede wszystkim obniżenie nastroju, osłabienie napędu, zaburzenia rytmów biologicznych (sen,aktywność dobowa,apetyt). Obniżenie nastroju to głównie obniżenie lub osłabienie emocji (smutek, przygnebienie, jednak w depresji NIE jest to stan przejściowy, lecz przewlekły trwający wile tygodni, często towarzyszu poczucie cierpienie i bólu. Stan ten może wykazywać wahania dobowe i nasilać się w pewnych porach dnia.Innym zaburzeniem jest niemożność cieszenia się życiem lub rzeczami, które wczęsnie przynosiły radość. U niektórych chorych występuje zoobojętnie. Poczucie wyczerpania i braku energii.Innymi objawami są: Lęk,Drażliwość Objawy wegetatywne (wysychanie błon śluzowych, zaparcia) Apatia Zaburzenia pamięci -(„nie wiem”), mogą wystąpić także objawy psychotyczne (urojenia, omamy słuchowe treści depresyjnej). Bardzo niebezpieczne jest pojawienie się myśli samobójczych oraz o treść bezsensu życia.

Psychiatria podr dla studentów med., M. Jarema

10.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

smutne myśli to chandra. Depresja to poważna choroba wymagająca interwencji lekarskiej.

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Depresja to bardzo złożona choroba a jej objawy mogą manifestować się zaburzeniem funkcji różnych układów. Jednym ze źródeł pomocnym w rozpoznawaniu depresji jest czwarte wydanie Podręcznika diagnostyki i statystyki zaburzeń psychicznych (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition), w piśmiennictwie medycznym określane skrótowo jako DSM-IV. Wg DSM-IV do rozpoznania epizodu dużej depresji niezbędny jest co najmniej dwutygodniowy okres obniżonego nastroju lub też utraty zainteresowania wszystkimi niemal czynnościami i płynącym z nich przyjemnościom. Do tego mogą wystąpić też takie objawy jak:

wyraźny wzrost lub spadek wagi

bezsenność albo nadmierna senność

pogorszenie panowania nad ruchami ciała

wrażenie zmęczenia

poczucie własnej bezwartościowości i winy

spadek sprawności myślenia i koncentracji

powracające myśli o śmierci i samobójstwie

Depresja może również przybierać tzw. maski, czyli dawać objawy, które są kojarzone z innymi układami. Są to np.:

bezsenność

dolegliwości przypominające objawy bólu wieńcowego

napady braku tchu, duszności

ataki słabości i zaburzeń równowagi

biegunki, zespół jelita drażliwego

brak apetytu, jadłowstręt, utrata wagi

kolki żółciowe

świąd skóry i narządów płciowych

bóle głowy, brzucha, inne zespoły bólowe

ujawnienie się lub zaostrzenie nadciśnienia tętniczego

10.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Napływ smutnych myśli może być frustrujący, ponieważ nie jest się pewnym, czy to depresja sprawia, że myślimy negatywnie, czy negatywne myślenie sprawia, że chorujemy na depresję. Zwykłe przeziębienie, wyczerpanie, stres, głód, niedobór snu czy nawet alergie mogą nas zdołować, co pociąga za sobą negatywne myśli.

11.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Depresja to złożona choroba która ujawnia się na wiele sposobów jednym z nich jest brak zadowolenia i smutek

13.11.2012 przez Luke Skywalker - Inny: Specjalista IT
obalam

Depresja jest sklasyfikowana jako choroba i tak należy ją postrzegać. Jeśli nie byłaby chorobą to by jej nie leczono.

13.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

to choroba, która leczymy, to apatia i brak motywacji. spadek wydzielania endorfin

15.11.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

Depresja jest wynikiem zmian w gospodarce minerałami w organizmie czego efektem jest szereg błędnych decyzji co pociąga za sobą przekonanie że jest się beznadziejnym czy coś w tym stylu i utrzymanie tego stanu przez jakiś tam czas wprowadza w stan załamania nerwowego. Każdy zdrowy, dobrze odżywiony organizm ma genetycznie zaprogramowane pewne funkcje które stara się realizować. Jeśli coś nie wychodzi jednego dnia, stara się powtórzyć to kolejnego dnia aż do skutku. Wystarczy obserwować świat zwierząt. Ludzie są też w swej ogólnej charakterystyce takimi zwierzętami ale znacznie gorzej od nich się odżywiają, dlatego częstsze są stany depresji. Dowód? Nadmierny apetyt występujący u zdrowych jeszcze osobników... to nic innego jak tylko próba uzupełnienia brakujących minerałów. Od szczęścia,dostępu do odpowiedniego pokarmu i intuicji co jest dobre, będzie zależało wyjście z tego stanu. Usuwając metale ciężki i dostarczając to czego potrzeba, depresja przechodzi...

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

Depresja to ciężka choroba psychiczna, jednym z objawów jest smutek, zobojętnienie. Należy pamiętać, że jest wiele rodzajów depresji.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
obalam

NIe depresja jest w wykazie chorób, jest ciężkim zaburzeniem psychicznym o niepoznanej etiologii. W jej przebiegu nie tylko występują "Smutne myśli", czy "dół". Pacjenci chorujący na to zaburzenie mają obniżone samopoczucie, nie czują chęci, ani potrzeby nic robić pomimo, że zdają sobie sprawę, że coś w życiu tracą. W trakcie tej choroby nie tylko wstępują zaburzenia związane z osobowością, psychiką, ale tez biologiczne zaburzenia przewodzenia w mózgu, na podstawie, który opracowano metody leczenia depresji.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Naukowo mówiąc depresja ''jest takim stanem psychicznym, w którym chory ma głębokie poczucie braku sensu życia i postrzega świat w szarych barwach".Jednak rzeczywistość jest gorsza co do naukowych określeń depresji

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

jest to osobna jednostka chorobowa, polegająca na zaburzeniach psychicznych z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Każdy czasami ma smutne myśli i nie jest to zaraz depresja. Depresja to cały zespół symptomów, a smutne myśli to chyba najmniejsze zmartwienie osoby cierpiącej na depresję.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Depresja- to choroba, która według Światowej Organizacji Zdrowia jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Choroba ta może przejawiać się objawami: emocjonalnymi (obniżony nastrój), poznawczymi(negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, samookaleczenie), motywacyjnymi( problemy z mobilizacją), somatycznymi(osłabienie i zmęczenie, brak apetytu, skargi na różnego rodzaju bóle)oraz myślami samobójczymi.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Depresja to nie jest po prostu uczucie smutku po utracie kogoś bliskiego lub kiedy czujemy się zawiedzeni. Każdy od czasu do czasu jest smutny. Depresja nie pojawia się po prostu kiedy coś złego dzieje się w życiu. Może pojawić się nawet kiedy wszystko wydaje się być w porządku, często też jest sumą wielu czynników - nie pojawia się, ani nie znika nagle.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Poczucie bezradności, przygnębienie, czarne myśli zdarzają się każdemu, jednak u wielu osób to uczucie trwa miesiącami. Wtedy nie jest to już zwykła chandra, lecz poważna choroba, którą należy leczyć. Depresja może trwać kilka tygodni, kilka miesięcy, może przebiegać sezonowo (jesień, zima), może również towarzyszyć człowiekowi całe życie. Niezależnie od jej rodzaju, z depresją da się żyć, pod warunkiem jednak, że zostanie zdiagnozowana i pod okiem specjalisty leczona.

25.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Kryteria rozpoznania zaburzeń depresyjnych wg ICD 10 muszą spełniać 2 lub 3 poniższe objawy, które trwają przynajmniej 2 tygodnie: obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i anhedonia, mniejsza energia lub wytrzymałość na zmęczenie, oraz dwa lub więcej objawów takich jak: trudności w skupieniu uwagi, obniżenie samooceny, odczuwanie winy, czucie się bezwartościowym, pesymistyczne postrzeganie przyszłych wydarzeń, myśli bądź zachowania suicydalne lub zachowania autoagresywne, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu. Zatem „smutne myśli” nie stanowią kryterium takiego rozpoznania, choć mogą w obrazie danego zespołu występować.

Źródło: http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/101000500.pdf; http://srk.csioz.gov.pl/php/index.php?_mod=hcdmod&_op=listall&id=70