Z depresji można się wyleczyć dzięki pozytywnemu myśleniu

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

9.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Choremu na depresje raczej trudno sie zmusic do "pozytywnych mysli". Leczy sie ja farmakologicznie. teriapia psychologiczna a nawet elektrowstrzasami. Niektore przypadki depresji sa spowodowane niedoborami witamin, wiec moze juz pomoc odpowiednia zmiana diety. Oczywiscie odpowiednie nastawienie najblizszego srodowiska tez jest wazne.

9.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Na pewno pozytywne myślenie może wyleczyć z depresji ale wątpię, że tylko pozytywne myślenie ma wpływ na wyleczenie tej choroby

9.11.2012 przez Aleksandra Taszarek - Student medycyny: studentka kier.lekarskiego,rok 5
obalam

podstawą leczenia są leki p/depresyjne zwiększające wyrzut/hamujące wchłaniane zwrotne/rozkład serotoniny.psychoterapia jest kolejnym również ważnym,ale nie jedynym etapem leczenia

9.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
obalam

Depresja to zbyt ciężkie zaburzenie psychiczne, żeby pomogło pozytywne myślenie, poza tym choroba ta jest spowodowana zaburzonym wyrzutem hormonu szczęścia (serotoniny). Jedynym wyjściem jest leczenie antydepresantami, a w przypadku bardzo ciężkich stanów leczy się litem oraz elektrowstrząsami, które bardzo pomagają pacjentom mimo ogólnie panującemu negatwnym przekoniu o ich.

10.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

nie. pozytywne myślenie pomaga, ale najpierw trzeba mieć siłę żeby myśleć pozytywnie. w depresji (szczególnie w nasileniu objawów) człowiek często nie ma siły żeby się podnieść z miejsca w którym leży, co dopiero myśleć pozytywnie.

11.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Aby pacjent zaczął pozytywnie myśleć musimy nu podawać leki dzięki którym będzie mógł znaleźć jakieś pozytywne strony życia

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

przy głębszej depresji czyli trwającej już dość długo

z intensywnymi objawami, potrzebna jest konsultacja u psychiatry, który za pomocą farmakoterapii i/lub psychoterapii pomaga wrócić do stanu optymalnego.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Najlepszym sposobem w jaki można pomóc osobie z depresją jest upewnienie się, że zostanie ona zdiagnozowana i zgłosi się na terapię. Bardzo ważne jest żeby uważnie jej słuchać i brać na poważnie to, co próbuje nam przekazać. Zawsze należy wspierać taką osobę i dać nadzieję, że z czasem terapia okaże się skuteczna i jej stan się poprawi, a może nawet całkiem wydobrzeje.

21.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
potwierdzam

Pozytywne nastawienie to podstawa powodzenia jakiejkolwiek terapii. Optymiści o wiele szybciej wracają do zdrowia niż ludzie, którzy zaakceptowali swoje położenie i nastawiają się na najgorsze. Depresja jest chorobą i owszem może być ciężka. Jednak nie zapominajmy o tym, że podobnie jak ADHD depresja ma wiele typów i stanów zaawansowania. W tych lekkich wystarczy psycholog, farmakoterapia wkracza dopiero w przypadkach zaawansowanych. W depresji sezonowej pozytywne myślenie, dobry humor pozwala sobie z nią radzić, ewentualnie fototerapia.

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Według modelu neurochemicznego przyczyną depresji może być niedobór pewnych amin biogennych. Hipotezy na temat neurochemicznego podłoża depresji dotyczą głównie spadku poziomu norepinefryny (inaczej noradrenaliny; hipoteza katecholaminowa) oraz serotoniny (hipoteza serotoninowa). Obniżenie poziomu tych amin biogennych powoduje pojawienie się deficytów motywacyjnych. Tylko przywrócenie równowagi pomiędzy przekaźnikami w mózgu spowoduje wyleczenie z depresji w tym przypadku a pozytywne myślenie może okazać się jedynie pomocne.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Depresja jest prawdziwą, wymagającą leczenia chorobą, która wpływa na mózg. Nie może być przezwyciężona po prostu przez „wzięcie się w garść”. Powiedzenie cierpiącemu na depresję, żeby „myślał pozytywnie” to jak powiedzenie cukrzykowi, by się skupił i zmienił poziom cukru we krwi. Ludzie z zaburzeniami nastroju mogą poczuć się lepiej dzięki odpowiedniemu leczeniu.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Badania psychologiczne pokazują, że poradniki, które w zamierzeniu mają skłonić do pozytywnego myślenia i podjęcia działań na rzecz poprawy swojej sytuacji, mogą w istocie bardziej szkodzić niż pomagać. Okazuje się, że osoby z niską samooceną po powtarzaniu takich motywujących stwierdzeń czują się jeszcze gorzej. Jeśli te formuły afirmacyjne wpływają na kogoś pozytywnie, to raczej na tych, którzy i tak mają o sobie dobre zdanie.