Popularne napoje energetyczne mogą być szkodliwe

w prasie popularnej czasem mozna spotkac newsy o tym jak to niby od napojow energetycznych ktos zmarl. jak to sie ma do rzeczywistej wiedzy i badan?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

8.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Napoje energetyczne są szkodliwe, szczególnie jeśli je pijemy zbyt często. Kiedyś badaliśmy na studiach poziom kofeiny w takim napoju i w kawie. Energetyk miał w sobie kilkunastokrotnie większą dawkę kofeiny niż kawa. Dodatkowo producenci dodają do niech duże ilości cukru. Nie polecam.

8.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

To, co ma pobudzać w energetyzerach, pochodzi z kofeiny (w dużych ilościach) i tauryny, będącej amionokwasem. Są też jeszcze syntetyczne witaminy, głównie z grupy B. To jednak nie wszystko. W zależności od producenta i rodzaju energetyzera, takie napoje mogą zawierać wiele innych pobudzających substancji, głównie pochodzenia roślinnego. Ryzyko dla zdrowia mogą stwarzać nie tylko same te substancje, ale proporcje, w jakich zostały skomponowane.

Niektórzy amatorzy tych napojów uważają, że mogą być one wręcz doskonałym źródłem witamin z grupy B. Jest to jednak nieprawda. Witaminy zawarte w energetyzerach absolutnie nie mogą zastąpić tych, jakie występują w naturalnym pożywieniu, poza tym są słabo wchłanialne.

8.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Mogą być szkodliwe, gdyż zawierają duże ilości substancji pobudzających- kofeiny i tauryny. Co prawda sporadyczne spożywanie takich napojów nie powinno zbytnio ingerować w zdrowie przeciętnego człowieka. Problemy mogą się pojawiać u ludzi z chorobami serca.

9.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Napoje te zawierają dużą dawkę kofeiny która z jednej strony pobudza nasz organizm i stymuluje do zwiększonej pracy co przy częstym i długotrwałym stosowaniu takich napoi może prowadzić do wyniszczenia organizmu

9.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Napoje energetyzujące nie są zalecane do gaszenia pragnienia. Nie wolno ich łączyć a alkoholem, gdyż wzmacniają jego działanie. Nie mogą ich również pić osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorujący na serce. Należy też zwrócić uwagę na ilość wypijanych napojów przez sportowców. Kofeina jako środek dopingujący w bezpiecznej ilości to 300mg na dzień, odpowiada to około 3,5 puszki. Energizery nie są również zalecane kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz dzieciom do 15 roku życia. Zawarty w napojach inozytol może pogorszyć wchłanianie wapnia, ponieważ substancja ta podwyższa poziom fosforu w organizmie.Zawartość kofeiny w energizerach o pojemności 250ml w przybliżeniu odpowiada filiżance kawy. Dawka ta nie jest niebezpieczna, pod warunkiem, że tych napojów nie będzie się nadużywać. Nadmiar kofeiny, zwłaszcza w połączeniu z jeszcze innymi substancjami pobudzającymi może wywoływać niepokój, nadpobudliwość, bóle głowy, arytmię serca. Warto pamiętać, że tego typu napoje szybko podnoszą ciśnienie krwi i szybko to ciśnienie spada co jest szkodliwe dla organizmu

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Napoje energetyczne zawierają duże ilości kofeiny. Przedawkowanie kofeiny niesie za sobą poważne konsekwencje: przy przedawkowaniu powyżej 0,5 g powoduje silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie i niemiarowość serca, bardzo silne zwiększenie diurezy, nudności, wymioty i osłabienie. W skrajnych przypadkach (w silnym zatruciu) występują drgawki i porażenie ośrodka oddechowego. Dawka śmiertelna kofeiny dla dorosłego zdrowego człowieka wynosi 10 gramów, śmierć następuje zazwyczaj w wyniku migotania komór serca.

11.11.2012 przez Patrycja Kulik - Student medycyny: ratownictwo medyczne
potwierdzam

Zdaniem australijskich naukowców badania ciśnienia krwi oraz stanu naczyń krwionośnych wykazały, że po spożyciu puszki Red Bulla pojawiają się objawy podobne do tych, jakie występują w chorobach serca. Uczeni uważają, że osoby, u których już stwierdzono tego typu schorzenia, powinny skonsultować się z lekarzem zanim sięgną po ten znany napój energetyzujący. - czytamy na stronie kopalniawiedzy.pl

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Napoje energetyzujące nie są zalecane do gaszenia pragnienia. Nie wolno ich łączyć a alkoholem, gdyż wzmacniają jego działanie. Nie mogą ich również pić osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorujący na serce. Należy też zwrócić uwagę na ilość wypijanych napojów przez sportowców. Kofeina jako środek dopingujący w bezpiecznej ilości to 300mg na dzień, odpowiada to około 3,5 puszki. Energizery nie są również zalecane kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz dzieciom do 15 roku życia. Zawarty w napojach inozytol może pogorszyć wchłanianie wapnia, ponieważ substancja ta podwyższa poziom fosforu w organizmie.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Mogą być przyczyną nadciśnienia u osób młodych:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23106965

Opisywano u nastolatków nerwowość, zawroty głowy, niemożność skupienia uwagi, problemy z koncentracją, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, odwodnienie, przyśpieszone bicie serca, niepokój, nadmierne pobudzenie, udary, drgawki oraz bezsenność:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20538866

a także dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, głównie arytmie:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22426157

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Choć same składniki nie są w małej ilości bardzo szkodliwe dla zdrowia, to ze względu na wysoką ich zawartość w napojach mogą być niebezpieczne – szczególnie gdy są spożywane przez dzieci albo kobiety w ciąży – tak jest w przypadku kofeiny.

3.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jeżeli ktoś pije ich dużo to są niefajne efekty na zaburzenia pracy serca. A jak ktoś łączy je z alkoholem to już bomba dla organizmu

9.04.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
potwierdzam

w nadmiarze mogą powodować problemy z sercem: przyśpieszenie rytmu. Mogą powodować również problemy z koncentracją i mogą się przyczyniać do napobudliwości, co jest przyczyną składu takich napojów. Zawierają również dużo cukrów prostych, co również nie jest korzystne dla naszego organizmu,

14.06.2013 przez Kamil Lepianka - To ja mam rację:)XD :D
obalam

Co wy Piszecie!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak chcecie wiedzieć ! Prawda powstanie jeżeli sprawdzicie składniki!

Cytuje: "Tauryna to największe świństwo na Świecie! " ------ Moja odp. : Mhm! już na pewno Tauryna jest potrzebna dla organizmu dobrze działa na serce i nawet wątrobę a przede wszystkim mózg i układ nerwowy. ( nie wierzysz ? sprawdź to na Wikipedii!) Ponadto nawet małe dzieci ją spożywają w mleku od matki a później modyfikowanym , gdyż jest ona potrzebna!

Kofeina: Cytuje : " Kofeina jest tylko dla dorosłych" Moja odp. Tak, Tak kto Ci to powiedział?

Ona jest też potrzebna i korzystnie wpływa na m.in. pracę nerek , mózg, serce, itp.

Inozytol: Cytuje: " Nie wiem co to jest ale jest to na pewno świństwo" Moja odp. A masz na to dowód?

Otóż Te "Świństwo" Inozytol jest zdrowe i korzystne dla naszego organizmu a przede wszystkim nerek i mózgu ...

Oczywiście w skład każdego napoju energetycznego wchodzą witaminy np.: B6, B12, D,G, B5(kwas pantotenowy), B3( niacyna)

Kwas cytrynowy też zdrowy!

No ale są też trochę mniej zdrowsze rzeczy np. Cukier , a co np. z Tigerem ZERO w którym nie ma cukru?

Przemyślcie to bo na prawdę nie jest to napój szkodliwy !

Oczywiście w bardzo dużych ilościach jest nawet śmiertelny .

Ale kto by tyle tego pił?

23.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
potwierdzam

Częste spożywanie napojów energetycznych w dużych ilościach, źle wpływa nasze zdrowie. Łączenie napojów energetycznych z alkoholem jest niebezpiecznym, co potwierdza, że może być szkodliwy, a nawet niebezpieczny dla zdrowia, bądź życia. Napoje energetyczne zawierają taurynę, co zbyt duża ilość źle wpływa na pracę serca. Co ciekawe, a zarazem ważne, że napoje energetyczne zwiększają duże ryzyko zachorowalności na zawał serca.Dr Kathleen Miller stwierdza, iż napoje energetyczne zwiększają agresywność u młodzieży i dzieci, którzy piją tego typu napoje. W szkołach w USA zakazano sprzedaży napojów energetycznych, gdyż wiele uczniów, którzy pili takie napoje, odczuwali duże kołatanie serca i inne typowe objawy dla zawału.