Kobiety w ciąży nie powinny wyrzucać odchodów z kuwety kota

czy dziecko może się urodzić zdeformowane tylko przez to że kobieta w ciąży czyści kocią kuwetę

Próby weryfikacji mitu (28)

15.09.2012 przez Karolina P - Student: farmacja
potwierdzam

Tak to prawda, bo kobieta może zarazic sie toksoplazmozą, ktorajest groźna w ciązy.

19.09.2012 przez Ola G - Student: pasjonatka medycyny
obalam

To nie chodzi o to, żeby nie wyrzucać odchodów kota,można je wyrzucać oczywiście ale należy pamiętać o tym żeby dokładnie umyć ręce gdyż odchody kota mogą zawierać toksoplazmozę, chorobę która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla matki jak i dla płodu

19.09.2012 przez Aleksandra Skorek - Student: inżynieria środowiska
potwierdzam

To zwiększa ryzyko zarażenia się toksoplazmozą, która w ciąży może być groźna dla płodu, powodować różnorodne deformacje. W linku poniżej jest coś na ten temat :))

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Toksoplazmozą można zarazić się wszędzie nie tylko od kotów. Zależy też czy nasz kotek nie wychodzi z domu czy też zostaje wypuszczany poza dom. Ten drugi częściej mogą być nosicielami Toxo. Ale pochopne wyrzucane kota z domu to nadużycie;)

2.10.2012 przez Anna Kowalska
obalam

Chodzi tu bardziej chyba o zachowanie ostrożności w kontakcie z kocimi odchodami.Poza tym jeśli ktoś ma kota/koty przez lata istnieje wysokie prawdopodobieństwo iż taką chorobę już przeszedł,przebiega ona najczęściej bezobjawowo.Kiedy byłam w ciąży rozmawiałam z lekarzem na ten temat - powiedział,że nie ma żadnych wskazań do pozbywania się kotów czy unikania ich obecności ze względu na możliwość wystąpienia tej choroby.Co innego gdybym nigdy kota nie miała - wtedy ciąża nie jest najlepszym okresem aby się z kotami zaprzyjażniać.

5.10.2012 przez Piotr Pałasz - Inny: Mikrobiologia
riposta

Mit ma zapewne związek z chorobą pasożytniczą o nazwie toksoplazmoza, powodowaną przez pierwotniaki Toxoplasma gondii, których żywicielem ostatecznym jest kot i inne kotowate. Zarażone zwierzęta wydalają wraz z odchodami oocysty ("jaja"), które w sprzyjających warunkach przekształcają się w sporocysty - formy inwazyjne dla ssaków i ptaków, w tym dla człowieka.

U zdrowych ludzi inwazja ma najczęściej charakter bezobjawowy, po jej przebyciu wykształcają się swoiste przeciwciała toksoplazmowe.

U kobiety zarażonej przed zajściem w ciążę, wykształcone przeciwciała zapobiegają przejściu pasożyta przez łożysko i zarażeniu płodu.

Natomiast kobiety nie mające przeciwciał należą do grupy wysokiego ryzyka, ponieważ krążące toksoplazmy mogą przerjśc przez barierę łożyska do płodu i wywołać toksoplazmozę wrodzoną.

Tym samym nie można jednoznacznie stwierdzić, że kontakt z kocimi odchodami jest niebezpieczny dla każdej kobiety będącej w ciąży.

Niemnie, warto pomyśleć o zabawie z kotami na etapie planowania ciąży ;)

11.10.2012 przez Karolina Walczak - Inny: dociekliwa
potwierdzam

Nie powinny czyścić kuwety, ponieważ mogąc zarazić się od kota toksoplazmozą, która może doprowadzić do uszkodzenia płodu

13.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Jak wiadomo kot przenosi Toksoplazmozę. Dlatego też nie powinno się trzymać kota w domu. Uważam że kobieta w ciąży nie powinna wyrzucać odchodów kocich, gdyż istnieje ryzyko "zarażenia " Toksoplazmoza która jak wiadomo jest dla płodu groźna.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Tak, jeżeli kobieta nie przechodziła wcześniej toksoplazmozy to może się nią zarazić przy kontakcie z kocimi odchodami.

20.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W czasie sprzątania kuwety może dojść do zabrudzenia rąk odchodami kota zawierajacymi cysty Toxoplasma gondiijeśli kot jest zarażony. Następnie z rąk mogą zostać przeniesione na np jedzenie, po spożyciu którego dostaja się do przewodu pokarmowego. W przypadku ciąży wywołuje to u płodu zepsół TORCH.

20.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jednym ze źródeł zakażenia toksoplazmozą są właśnie wydaliny kocie. Innymi źródłami może być surowe mięso, surowe wędliny takie jak polędwica łososiowa np., niedokładnie umyte warzywa.

Zakażenie toksoplazmozą przed ciążą nie szkodzi dziecku, natomiast może być niebezpieczne, gdy kobieta zetknie się z tym pasożytem pierwszy raz właśnie w trakcie ciąży. Może wywołać u płodu zesp. TORCH

21.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

W zasadzie to tak. Lepiej zachować ostrożność, zwłaszcza jeżeli kot wychodzi na dwór. W kale kota mogą znajdować się pasożyty powodujące toksoplazmozę. Co prawda wystarczy że kobieta po każdym czyszczeniu kuwety umyje dokładnie ręce, ale lepiej dmuchać na zimne i zagonić do sprzątania kogoś innego.

23.10.2012 przez Anna Gorzkiewicz - lekarz weterynarii
obalam

W warunkach domowych koty nie stanowią zagrożenia, pod warunkiem regularnego, codziennego opróżniania kuwet, aby nie dopuścić do sporulacji oocyst (zachodzi w ciągu 2-5 dni). Świeży kał kota nie jest szkodliwy! Czyli najlepiej nie pozwolić aby nabrał mocy :) i na wszelki wypadek używać rękawiczek.

O toksoplazmozę nie można podejrzewać tylko kotów. Bardziej prawdopodobne są inne drogi zarażenia człowieka. Do inwazji dochodzi także po spożyciu surowego lub poddanego niedostatecznej obróbce termicznej mięsa i narządów wewnętrznych zarażonych zwierząt, gdzie pasożyt występuje w postaci tachyzoitów w komórkach oraz cyst wypełnionych bradyzoitami.

Zagrożenie dla człowieka stanowi przede wszystkim mięso świń, owiec i kóz. Uważane za zdrowe i ekologiczne mięso zwierząt dzikich także może stanowić zagrożenie toksoplazmozą. Szczególnie podatne na zarażenie są sarny, zające oraz ptaki łowne, przede wszystkim kaczki, gęsi i gołębie. Także mięso dzików może stanowić źródło zarażenia. Osoby mające styczność z tuszami strzelonych zwierząt muszą być świadome tego, że ryzyko zarażenia toksoplazmozą stanowi kontakt z tkankami zwierząt w czasie czynności związanych z patroszeniem i skórowaniem.W opinii epidemiologów główną drogą zarażenia ludzi toksoplazmozą jest spożycie oocyst znajdujących się w środowisku (gleba, woda), natomiast zjedzenie surowego/niedogotowanego mięsa uznawane jest za mniej istotną przyczynę zarażeń. O skażeniu środowiska oocystami świadczy wysoki odsetek serododatnich zwierząt roślinożernych (33-36% owiec i kóz w Europie), a także częsta obecność przeciwciał anty-Toxoplasma u wegetarian, wskazująca na spożywanie oocyst znajdujących się na niemytych warzywach i owocach.

Wokół toksoplazmozy narosło wiele nieporozumień, warto się badać i czytać RZETELNE informacje! Więcej ciekawostek o tym i innych pasożytach w linku. Przede wszystkim polecam regularne badanie kału zwierząt domowych i WŁAŚCIWE ich odrobaczanie:)

23.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Opróżnianie kuwety kota może narazić kobietę w ciąży na zarażenie się toksoplazmozą.

24.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Koty mogą być zakażone Toxoplazma gondii, która to powoduje toksoplazmozę - chorobę niebezpieczną dla płodu. Zakazić można się miedzy innymi poprzez kontakt z odchodami zakażonego kota.

31.10.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
potwierdzam

Tak, podczas czyszczenia kuwety kota istnieje ryzyko zakażenia toksoplazmozą, która może prowadzić do poronienia, wad wrodzonych płodu, uszkodzenia wzroku dziecka, wodogłowia lub niedowagi.

14.11.2012 przez Maria Kielan - Student medycyny: Studentka
potwierdzam

Koty mogą być zarażone toksoplamozą, wtedy ich odchody zawierają trofozoity Toxoplasma gondii. Zarażenie kobiety ciężarnej toksoplamozą może nieść za sobą zagrożenie dla płodu.

14.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
potwierdzam

W kocich odchodach mogą znajdować się pierwotniaki Toxoplasma gondii, które mogą przejść przez łożysko na płód i spowodować toksoplazmozę wrodzoną. Kocie oddchody stanowią jedno ze żródeł zakażenia ludzi.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Oczywiście i jest to związne z ryzykiem zakażenia się tokspolazmozą, która w zależności od momentu zakażenia, może spowodować poronienie, wczęśniejsz poród, czy ślepotę dziecka i upośledzenie umysłowe. Ponad to ginekolodzy powinni zalecić testy sprawdzające czy ciężarna jest chora - jeśli ta bezwzględne leczenie, czasem wręcz sugerowane jest oddanie na okres ciąży kota pod opiekę kogoś z rodziny.

21.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

potwierdzam. Koty roznosza toksoplazmoze- chorobe mogaca prowadzic do uszkodzenia plodu. Przed ciaza kobeita powinna zrobic sobie badania na toxoplasme, a w ciazy w miare mozliwosci unikac kotow.

22.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Przyczyną takiej opinii jest fakt iż wszystkie kotowate są żywicielami pierwotniaka toxoplasma gondii, zaś zakażenie nim matki w czasie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia toksoplazmozy wrodzonej u dziecka. Należy jednak pamiętać, że aż 70% zakażeń nie dotyczy kontaktu ze zwierzętami a zjedzenia surowego mięsa, a także że koty które na stale przebywają w domach znacznie rzadziej są źródłem pasozyta oraz, że w przypadkach wieloletniego posiadania kota szansa na pierwotne zakażenie pasozytem w czasie ciąży(co jest warunkiem tok. wrodzonej) jest bardzo mała. niewątpliwie jednak rozsądnym byłoby wstrzymanie się od przygarnięcia kota w akurat tym okresie życia i unikanie kontaktu z nieznanymi nam zwierzętami, zwlaszcza tymi żyjącymi poza domami (jako że ich częstym źródłem pasozyta są gryzonie)

22.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Kobieta w ciąży nie powinna czyścić kociej kuwety, powinni to robić inni domownicy. Wszyscy powinni też dbać o mycie rąk po kontakcie ze zwierżciem

26.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Czynności higieniczne (czyszczenie kuwet) u kotów wykonywać w rękawiczkach najlepiej codziennie, kobiety ciężarne wyręczać w tych obowiązkach, również powinno się ograniczać kontakt ciężarnej z kotem

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

W odchodach mogą być zarazki toksoplazmozy która dla kobiet ciężarnych czy też raczej ich nienarodzonych dzieci jest groźna dlatego lepiej dmuchać na zimne i nie czyścić kuwety jeśli oczywiście ktoś zrobi to za tę kobietę

13.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Obecność zwierząt w domu jest potencjalnym ryzykiem zakażenia Toxoplasma gondii. W celu jego zmniejszenia, kobieta w ciąży nie powinna dotykać kociej kuwety.

19.12.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

chodzi pewnie o toksoplazmozę. To można złapać nie tylko z odchodów, ale i poprzez zjedzenie niemytych owoców - na przykład. Szkoda popadać w paranoję - wystarczy pamiętać o zagrożeniu (bo takie jest) i zachować zasady higieny. A najlepiej zrobić sobie badanie krwi pod ww. kątem (a to jest zalecane w ciąży) i od razu wiadomo czy toksoplazmoza grozi czy nie (bo się już ją przeszło kiedyś)

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

W kale kotów mogą występować jaja pasożytów które przez przypadek mogą dostać się do układu pokarmowego matki i może się z nich rozwinąć dorosła postać pasożyta, który będzie konkurował o pokarm i witaminy z płodem a także może wydzielać substancje toksyczne dla dziecka

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Obalam :)

Istnieje przekonanie, że sprzątając kocią kuwetę toxoplazmoza rzuca się na nas z pazurami - błąd. Po pierwsze - aby zarazić się toxo trzeba by brudne z kupy ręce (a kto wybiera kupę rękami?) wsadzić w naszą prywatną paszczę. Po drugie - dużo większe prawdopodobieństwo zarażenia powstaje wskutek zjedzenia nieumytych warzyw/owoców lub surowego mięsa, niż z normalnego, HIGIENICZNEGO sprzątania kuwety.

10.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Koty są żywicielami ostatecznymi tokspolazmozy i ich odchody mogą zawierać oocysty. Zgodnie ze źródłem (ESCCAP) podanym przez Panią Anię, doktor weterynarii: "Kot wydala oocysty od 3-10 dnia po zjedzeniu cyst tkankowych w mięsie zarażonych zwierząt, wydalanie oocyst trwa do 20 dni, jest najintensywniejsze między 2 i 5 dniem. Skażenie środowiska przez zarażone młode koty jest ogromne". Dziekuję za świetny link, Proszę mi wybaczyć odmienną interpretacjętych samych danych, bo patrzę na nie od strony zagrożenia dla płodu 

Rozumiem, że nie każdy kot stanowi zagrożenie i tylko w okresie wydalania oocyst, jednakże zwykle nie bada się bezobjawowego lub skąpoobjawowego kota. Toksoplazmoza wrodzona stanowi realne zagrożenie dla płodu, dlatego jestem zdania, że podatne na zarażenie ciężarne (seronegatywne) powinny unikać zbędnego ryzyka. Przy braku pewności, czy kot jest zdrowy, rozsądne wydaje się unikanie przez wrażliwe na zarazenie cieżarne czynności mogących prowadzić do zakażenia toksoplazmozą jak: obróbka surowego mięsa, spożywanie surowego mięsa (np. metek, wędlin półsurowych, polędwicy łososiowej), prace ogrodowe z kontaktem z ziemią czy czyszczenie kocich kuwet. Wiadomo, że oocysta wymaga minimum około 48 godzin do uzyskania inwazyjnści, jednakże w treści mitu nie było ograniczenia dotyczącego częstotliwości opróżniania kuwet.

Podsumowując, wrażliwe na zarażenie ciężarne powinny unikać czynności wiążących się z ryzykiem zarażenia troksoplazmozą, w tym czyszczenia kocich kuwet.

Piśmiennictwo:

http://www.esccap.pl/toksoplazmoza/

http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/show.html?id=63126

http://ciaza.mp.pl/lista/show.html?id=66622

Toxoplasmosis In pregnancy
Toxoplasmosis during pregnancy
Pregnancy and toxoplasmosis
Toxoplasmosis
Toxoplasmosis